Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund i bilen


Bjørg Eva

Recommended Posts

Dere som har med dere hunden i bilen når dere er på jobb, hvordan gjør dere det på vinteren? Jeg har med meg flat'en min da han desverre ikke takler å være hjemme alene enda. Så langt går det fint, men det blir jo veldig snart kaldere og kan jo også bli veldig mye kaldere. Han har selvfølgelig teppe baki der, men det er han god på å spise opp (bokstavlig talt)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Har ikke med hunden i bilen på jobb, men ville skaffet meg et stort tykt ullpled til å legge over buret. Snakker om sant som forsvaret har eller nsb hadde tidligere i hvertfall. Fordi det varmer selv om det blir rått i bilen og de gangene jeg har hatt hund lenge i bilen på vinteren så syntes jeg det ahr blitt rått. Så jeg ville hatt ullteppe i bunnen av buret og over buret på det kaldeste. Siden det har vært dan og vann jeg har måtte ha hund i buret lenge om vinteren så har jeg bare lagt hunden i dekken for den gangen og det har holdt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg ville lagt et ullteppe eller tatt på han et varmedekken.. Men blir ikke hunden skikklig rastløs av å være i en bil i 8timer?

Han får små turer i løpet av dagen :) Ligger ikke i 8 timer i strekk. Men er faktisk rolig i bilen... noe helt annet hjemme alene desverre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå babyZ var med i bilen, så hadde jeg: skumgummi i bånn, så en wetbed, så dundyne som jeg hadde pakket opp langs med burveggene, over buret hadde jeg hengt over ett ullpledd. Han var god og varm han :) Selv om han mente etterhvert at dundyna var mye artigere i små fluffy biter :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Noah ligger i bilen hver dag han fordi jeg synes at 10 timer alene hjemme blir for lenge - bedre å kunne lufte han i løpet av dagen.

Jeg har Varikasse i bilen, og han har tepper i buret - jeg bytter teppe hver dag nå når det går mot vinteren - sørger for at teppet alltid er tørt. Når det blir kaldere utover nå så får han flere tepper - men som flatten din så er han innmari god på å ødelegge tepper, så det blir litt forbruksvare. Hamstrer tepper på utstillinger og sånn jeg da.

Hundene klarte seg fint i vinteren som var - selv terrierdyret - hun hadde klær på, de to andre hadde bare nok tepper - de dagene det var over 20 minus så lot jeg de være hjemme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det burde jo finnes noen form for tepper, eller hundesenger som er litt vanskeligere å ødelegge.. Men nå er det jo sånn at de som regel klarer det hvis de vil altså.. og da kan det bli litt dumt å kjøpe dyr seng til 500-1000kr for bare å få det ødelagt med en gang.

Men jeg ville nok også lagt på et varmedekken, og evt. gitt han et saueskinn å ligge på. Gjorde det når jeg sov i telt ved 0grader. Vel, jeg hadde ikke varmedekken, så det ble altfor kaldt for henne, og hun krøp inn i soveposen min. I et telt blir det også ganske rått, selvom temperaturen var litt høyere enn ute da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!Dette er en problemstilling vi også kanskje kommer borti m anskaffelse av en hund til, da den må være med på jobb i begynelsen.når vi fikk sheriff tok vi ferie i sammen med påskeferien så vi var hjemme med han de 3-4 første ukene.deretter var han med en av oss på jobb å satt i, og ble luftet så ofte som mulig. hadde også mat og kaffe pauser sammen med han. Nå er han hjemme alene om dagen selfølgelig. Vi syntes det opplegget fungerte så bra at vi kommer til å gjøre det igjen :) Så hvis årstiden tillsier at det er kaldt, så har jeg tenkt til å anskaffe bil med webasto. Det er det på mange nyere diesel biler.(warme uten at bilen går, eventuelt så enkelt som en vifteovn hvis man har tilgang på strøm. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!Dette er en problemstilling vi også kanskje kommer borti m anskaffelse av en hund til, da den må være med på jobb i begynelsen.når vi fikk sheriff tok vi ferie i sammen med påskeferien så vi var hjemme med han de 3-4 første ukene.deretter var han med en av oss på jobb å satt i, og ble luftet så ofte som mulig. hadde også mat og kaffe pauser sammen med han. Nå er han hjemme alene om dagen selfølgelig. Vi syntes det opplegget fungerte så bra at vi kommer til å gjøre det igjen :) Så hvis årstiden tillsier at det er kaldt, så har jeg tenkt til å anskaffe bil med webasto. Det er det på mange nyere diesel biler.(warme uten at bilen går, eventuelt så enkelt som en vifteovn hvis man har tilgang på strøm. :)

Dette løser seg, samboer skal innstallere webasto i min bil :) Og inntil den er på plass kan jeg låne ett strømuttak på jobben og ha en liten varmevifte inne i bilen. Det blir med andre ord ikke kuldegrader der i vinter så lenge hunden er med.

Hunden min er nå 8 mnd, men noe skjedde for 4 uker siden... aner ikke hva, men da gikk det ikke greit å være hjemme lenger. Naboen hadde hørt han bjeffe fra vi kjørte ut av gården til en halvtime før vi kom hjem, dette hadde gjentatt seg to dager på rad. Ikke godt å si hva som har utløst det, men må bare begynne hjemme-alene-treningen på nytt. Det hjelper ikke at han har bc'en som selskap. Så vi trener i helger, men er jo på jobb resten av uken. Heldigvis juleferie så da får vi trent masse hver dag i 2 uker :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dere som tror Webasto er løsningen..

Har dere tenkt på hvor mye strøm en Webasto faktisk bruker?

Regn gjerne minst 5A..

I en normal personbil med kanskje 70Ah batteri vil det altså ta 14 timer før batteriet er HELT flatt.

Gå gjerne ut fra at du heller ikke får ladet opp batteriet på vei til og fra jobb (du kjører vel ikke bortimot 10 mil hver vei..), og at du har dårlig ladespenning (ofte rundt 13,6V, bør være ca 14,4V)

Etter en uke har dere nok opplevd hvor "bra" Webasto vil fungere.. Dere MÅ lade batteriet daglig hvis dere skal ha sånt ræl i bilen.

I tillegg er ikke Webastovarmerne lagd for å gå mye sammenhengende, de har deler som blir slitt og defekt, og det må påregnes en runde med vedlikehold hvert år, kanskje annenhvert om dere er heldige.

Så altså, STORT batteri, GOD lading og separat start og forbruksbatteri er i praksis en nødvendighet for å ha Webasto gående hele dagen mens dere er på jobb.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp det er påtenkt fra min side :twisted: det blir nok eventuelt montert en egen tenker jeg.endel større diesel biler har 2 batterier!

Jeg vet utrolig godt hvor mye en bil skal lade, og hvor mye strøm det bruker.da jeg driver Mye med biler kan man si :whistle:

men det var vel ikke det diskusjonen gikk ut på.Transporter feks har webastoløsning som ekstra utstyr, da dette er beregnet for eventuell camping. Så det er fult mulig å få til!står på utstyrslista.

http://www.nyttekjoretoy.no/photoalbum/vie...1481&type=1

kjører forresten 5 mil hver vei til jobb.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en passe lang vei til jobb og skal ha ekstra batteri til webastoen. Har caravelle og eberspecher (vannvarmer :ahappy: (kjører både vannsirkulasjonspumpe og vifta i bilen)) er standard på Caravelle Tdi, så ser ikke problemet :twisted:

Webastoen (en Airtop) har bare en innebygd vifte og bruker mellom 20-25W, forbruket på denne er mindre enn på eberspecher. Den kan også stilles inn til å starte og gå en viss stund flere ganger i løpet av en dag. Bilen står kun stille i 2,5 time fra jeg kommer på jobb, så er jeg ute en halvtime (kjører) Senere på dagen står bilen stille i 4 timer igjen, dette skal nok gå helt fint :whistle:

Bilen lader 13,9V og har 100A dynamo, batteriene er også på 100Ah.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Webastoen har jo som regel en timer, som gjør at den slår seg av automatisk i f.eks 30 min etter at du har stoppet bilen.

Den trenger ikke gå hele dagen for å holde litt grei temperatur i bilen. Så lenge du har muligheten til å slå den på en gang iblandt avhenging av utetemperaturen og hvor godt isolert bilen er, bør det jo gå bra.

Hadde med min hund i bilen stort sett hele forrige vinter. Nå har ikke jeg webasto men er sjelden mer enn 1 time borte fra bilen, og temperaturen var aldri noe problem...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...