Gå til innhold
Hundesonen.no

Har jeg krav på lønn?


Maria

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er ekstrahjelp/deltindansatt i en butikk og har vært det i 2,5 år nå. Saken er den at jeg forrige lørdag skulle jobbe fra 13-18. Men pga. at administrasjonen hadde surret og trodde jeg skulle jobbe tidlig (de antok uten å høre hvilken avtale de tidligere hadde inngått med meg), så ringte de meg lørdag formiddag og ba meg ikke møte opp på jobb samtidig som de insinuerte at dette tullet var min feil. Selv har jeg dokumentasjon på meldinger hvilke avtaler som er inngått med sjefen. Avtalen var at jeg skulle jobbe senvakt. Konsekvensen for jobben var jo derfor at ingen åpnet butikken lørdag morgen!

Så...

Jeg mener å ha hørt at jeg har krav på lønn for denne dagen - jeg ble regelrett fratatt fem arbeidstimer og mistet dermed fem timer med lønn, noe som for meg en ganske kritisk. Selv hadde jeg satt av hele helgen etter jobbtiden og hadde dette planlagt i forhold til andre gjøremål.

Noen som vet hva jeg har krav på her? Det er ikke første gang dette skjer, og nå kjenner jeg at jeg begynner å bli mektig lei!

Forøvrig står det ikke noe om dette i kontrakten min heller.

Skrevet

Takk for svar - jeg skal sjekke det opp!

Bare å komme med innspill dersom dere vet mer..

Jeg har ikke nevnt dette for sjefen ennå pga. at jeg ikke vet hva jeg egentlig har krav på.

EDIT. Finner ikke noe om dette i arbeidsmiljøloven!

Skrevet

§ 10-3. Arbeidsplan

Dersom arbeidstakerne arbeider til ulike tider på døgnet, skal det utarbeides en arbeidsplan som viser hvilke uker, dager og tider den enkelte arbeidstaker skal arbeide. Arbeidsplanen skal utarbeides i samarbeid med arbeidstakernes tillitsvalgte. Dersom ikke annet fremgår av tariffavtale, skal arbeidsplanen drøftes med arbeidstakernes tillitsvalgte så tidlig som mulig og senest to uker før iverksettelsen. Arbeidsplanen skal være lett tilgjengelig for arbeidstakerne.

Skrevet

Men det står ingen ting der om at man har krav på lønn dersom man ikke får møte opp på jobb. Og i følge den har heller ikke jeg fulgt "reglene". Jeg inngikk avtale om å jobbe på lørdag kun fem dager i forveien. Jeg er tross alt "ekstrahjelp", så jeg jobber dersom det måtte passe seg fra uke til uke. Kanskje dette gjør at jeg ikke har krav på noe det da, eller?

forøvrig - takk, LinKr!

Skrevet

Jeg er forholdsvis sikker på at du har krav på lønn for tapte arbeidstimer når det ikke er din feil at du ikke får jobbe de timene. Forholdsvis sikker, men ikke bombesikker.

Jeg ville ringt Handel&Kontor og forklart situasjonen, og hørt med de om hva de mener. Om du har bevis for at du har avtalt jobbing et annet tidspunkt enn hva sjefen din påstår, så har h*n neppe noe h*n skulle sagt, og er nødt til å betale deg selv om de ikke fikk behov for at du kom allikevel. Du skal ha varsel i rimelig tid - jeg tviler på at det er 2 uker, men selv ekstrahjelp skal ha beskjed om forandringer i jobbplanen, seinest 24 timer før, mener jeg at det er.

Skrevet
Jeg er forholdsvis sikker på at du har krav på lønn for tapte arbeidstimer når det ikke er din feil at du ikke får jobbe de timene. Forholdsvis sikker, men ikke bombesikker.

Jeg ville ringt Handel&Kontor og forklart situasjonen, og hørt med de om hva de mener. Om du har bevis for at du har avtalt jobbing et annet tidspunkt enn hva sjefen din påstår, så har h*n neppe noe h*n skulle sagt, og er nødt til å betale deg selv om de ikke fikk behov for at du kom allikevel. Du skal ha varsel i rimelig tid - jeg tviler på at det er 2 uker, men selv ekstrahjelp skal ha beskjed om forandringer i jobbplanen, seinest 24 timer før, mener jeg at det er.

Signeres!

Og selv om du "bare" er ekstrahjelp, så har du krav på sykepenger om du er syk en dag du er satt opp på jobb. Mange bedrifter prøver å snike seg unna denne også..

Skrevet
Signeres!

Og selv om du "bare" er ekstrahjelp, så har du krav på sykepenger om du er syk en dag du er satt opp på jobb. Mange bedrifter prøver å snike seg unna denne også..

For å si det sånn.. jeg hadde hatt noen tusen ekstra om alle regler ble fulgt av arb.giver... ;)

Takk for hjelp, alle sammen! Skal nok få snakket med de om dette, selv om jeg i utgangspunktet er svært lite glad i å ta opp ting på jobben (av flere årsaker...).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...