Gå til innhold
Hundesonen.no

Objektiv til actionbilder


Lola Pagola

Recommended Posts

  Tonje skrev:
Åh,tusen takk,den var ganske nyttig ja!

Men den sier ingenting om fokusmotor på sigma og tamron objektiver ... For sånn jeg forsto det bør jeg ha det, ettersom jeg ikke har det i kamera? Nikon D40.

Jeg synes ofte det er greit å søke på objektivene i denne netthandelen, der står det klart og tydelig om det er fokusmotor i objektivet eller ikke ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Tonje skrev:
Kikka på bildene på hjemmesiden din,og de var jo kjempefine :ahappy: Så ikke så dumt ut det 70-300 objektivet nei. Har det innebygd fokusmotor?

Jepp, mitt 70-300 har innebyd fokusmotor. Er avhengig av at objektivene har det ettersom kamerahuset ikke har det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Lola Pagola skrev:
Nå har jeg endelig kjøpt speilrefleks, et nikon D5000.

Har fått testet det enda, kommer i posten i morgen tenker jeg.

Grunnen til jeg kjøpte nytt kamera (den største iallefall) er at jeg gjerne vil ta bra actiobilder. Casper som løper blir bare blur med kompaktkameraet, og jeg håper jeg får det til bedre med dette. Regner med det da.

Med kameraet får jeg 18-55mm VR. Tar sikkert bra bilder det og da, men jeg har virkelig ikke peiling, så regner med at jeg kanskje må kjøpe et til etterhvert?

Tips? Er så imponert over bildene til enkelte her inne, bla. psycho, jeg vil oooog!

  Wilma skrev:
Ååå, jeg vil også ta bra actionbilder! Kanskje jeg kan stjele tråden din litt og høre om noen har tips til Canon eos 450D? Siden jeg også så veldig gjerne vil.. :ahappy:

Jeg og vil! :banana:

Canon 1000D har jeg, er helt fersk så jeg hadde ikke tenkt å bruke titusner...

Fikk tips om Tamron 55-200 mm. Trivelig pris ihvertfall :)

Noen som har noen tanker/erfaringer der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde Tamron 70-300mm.. Var veldig fornøyd med det.. Men så røk det jo med såklart! Jeg bruker Sigma 70-300mm nå.. Likte bedre mitt forrige objektiv desverre.. Syns det "fanget" motivet mye bedre.. Er så lett for å få skurrete bilder av Sigma føler jeg.. Jeg drasser jo ikke med meg stativ på tur, haha. Så er avhengig av et objektiv som vil samarbeide med meg :whistle:

Men kanskje jeg får lurt meg til å samarbeide med Sigma-objektivet etterhver også.. Men min ærlige mening sånn de merkene i mellom, var at jeg likte bedre Tamron enn Sigma :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker et Nikon 55-200 mm med motor i objektivet hovedsaklig. VEldig fornøyd med det (når jeg endelig fikk et nytt et etter å ha klaget og klaget på det forrige).

Ellers har jeg også vært fornøyd med Sigma 70-300mm. Også med motor i objektivet. 1300 kr eller noe for det på elkjop netthandel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er veldig enig i at du må passe på nærgrensen. Jeg har Tamron Tele Macro 70-300 mm og jeg plages ofte av at hunden kommer for nærmt osv. Alle som bruker kamera mitt med den linsen for første gang, klager støtt og stadig over det :)

Men ellers er jeg ok fornøyd med det objektivet. Jeg syns det er kjekt å kunne få prøve å ta macro bilder også, da jeg liker å ta bilder av andre ting enn bare dyr. Jeg får ikke super gode action bilder, men noen av de funker.

Jeg har tenkt å kjøpe meg et lyssterkt objektiv fra Canon hvor blender tallet blir veldig lavt = man kan skru opp lukkertiden mer, eller få et lysere bilde som ellers ville blitt mørkt med en "vanlig" linse. Man får også en mer blurette bakgrunn, noe jeg syns er mye penere. Den jeg ser på har ikke så god zoom, men god nok. Mini her inne har denne linsen, og jeg syns hun får gode action bilder med den.

Action bilder tatt av Mini

Objektive hun har brukt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Only Blondie skrev:
Jeg er veldig enig i at du må passe på nærgrensen. Jeg har Tamron Tele Macro 70-300 mm og jeg plages ofte av at hunden kommer for nærmt osv. Alle som bruker kamera mitt med den linsen for første gang, klager støtt og stadig over det :)

Men ellers er jeg ok fornøyd med det objektivet. Jeg syns det er kjekt å kunne få prøve å ta macro bilder også, da jeg liker å ta bilder av andre ting enn bare dyr. Jeg får ikke super gode action bilder, men noen av de funker.

Jeg har tenkt å kjøpe meg et lyssterkt objektiv fra Canon hvor blender tallet blir veldig lavt = man kan skru opp lukkertiden mer, eller få et lysere bilde som ellers ville blitt mørkt med en "vanlig" linse. Man får også en mer blurette bakgrunn, noe jeg syns er mye penere. Den jeg ser på har ikke så god zoom, men god nok. Mini her inne har denne linsen, og jeg syns hun får gode action bilder med den.

Action bilder tatt av Mini

Objektive hun har brukt

Ja,jeg er veldig fornøyd med det objektivet der :) Det er supert til portrett også :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
  På 11/2/2009 at 11:13 AM, Lola Pagola skrev:

Tusen takk for alle svar, mange lærerike innlegg som kom ut av tråden! Nå har jeg lært mye nytt, og blitt bevisst på faktorer jeg ikke har tenkt over engang. Og prisene på endel ting er jo heller ikke så ekstreme som jeg hadde fryktet :D

Fått kjøpt deg et objektiv enda? Ser på forskjellige til samme formål selv. Sigma 70 - 300mm har jeg fått anbefalt. Men har sett at noen fotofolk mente det at man burde ikke kjøpe et sånt objektiv brukt, eller over postordre pga av at objektivet var dårligere laget og spesielt at zoomen kunne ryke ved hard behandling.

Ellers så sitter jeg og ser på 55-200mm til mitt Canon. PsychoLynx bruker for det meste det objektivet som hun sier i denne tåden, og hun tar utrolige fine bilder har jeg sett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Victoria: Sigma fungerer både til Nikon, Canon, Pentax og Sigma, bare sørg for at du får fatningen til Nikon. Så lenge objektivet har autofokusmotor, så vil det gå til Nikon D60. Det går selvfølgelig ann å bruke et uten autofokusmotor, men da må du stille fokuset manuelt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bilder fra tur på Hemnessjøen.
    • My gawd! Tenkte jeg skulle være smart og be Ede om utgangsstilling uten godbit fremme. Han har tatt det på verbal cue uten håndsignal lenge, og har koblet at det fiskes opp godis fra lomma om den ikke er i hånden. Tiden var inne, trodde jeg.  Middagen stod klar i en boks i hylla, men han så meg ikke sette den der, og den har stått der lenge med lokk på, så han koblet ikke fra lukten at det var tid for servering da jeg ba ham i utgangsstilling. Han bare så dumt på meg. Ba flere ganger. Fikk en halvhjertet sitt en halvmeter fra i 90 graders vinkel på håndsignal uten godbit. Han skulet mistenksomt på meg. Ga ham en matbit allikevel for å hinte om at de ville hagle om han bare gjorde som han fikk beskjed om. Ba på nytt om det samme. — Nope, mente Ede om det.  Spin? — Okey da. Sakte, uengasjert, ikke en full rotasjon, men fikk en matbit for den. Twirl? — Fine. Ga en uengasjert, men håpefull twirl.  Fikk matbit for den også. Ba ham om utgangsstilling høyre, fordi jeg tenkte han kanskje var mer interessert i noe han nylig har lært og ikke er lei av. — Ikke interessert. Brukte håndsignal og fikk noe halvhjertet, slapt, tregt, skeivt, og han satte seg seigt for langt bak. Fisket frem en matbit fra boksen allikevel. Målet er å få ham til å forstå at det kommer belønning selv om den ikke er i hånden, det ikke lukter fra lommene og jeg ikke har godbitpung på meg.  Utgansstilling venstre?  — Håner du meg?!  La på håndsignal. — Hvor er maten?! Ede snuste demonstrativt på hånden, så foraktelig og bebreidende opp på meg og FNØS, som for å sette meg på plass om at han ikke er slaven min, it's the other way around, bitch! Jeg "hjalp" ham til posisjon med fysisk makt, eller forsiktig guidance med hendene, alt ettersom en ser det. Han var sur, men tok matbiten for "vel" utført oppdrag.  Så tok jeg en matbit i hånden, og jaggu var det en som våknet, gitt! Kvikk og presis og rask og PÅ som en champion. Ingen slinger i valsen når det var godbit i hånden. Ba ham en gang til uten noe i hånden eller lomma. Han ble sint. Så gjennomført fornærmet av å bli utsatt for the AUDACITY fra meg. Å ***** be ham opptre som en sirkusklovn uten å gi ham lønnsgaranti kunne jeg bare drite og dra for.  You had to be there. Det ansiktsuttrykket hans. Kroppsspråket. Lyden. Ikke snakk om at han ville nedverdige seg til å gjøre triks uten å VITE med absolutt sikkerhet at det ble betalt per triks i en faderlig fart. Resten av middagen står på hylla mens jeg revurderer life choices, metoder og strategier over en kaffe.  Stemningen er til å ta og føle på her backstage i oppløpet til sportskarrieren og det ser mørkt ut for øyeblikket. 
    • Litt kortere tur i dag, med Maps Timeline på. Viste seg at den kortere turen var 44 min uten stans. Ikke rart Ede ble sliten i går.  Det er altså padde flatt rundt her vi bor nå, og Mutterns gamle traver av en hjerne som har navigert i by og kuperte landskap hele livet, den tolker tydeligvis alt synlig som mye nærmere enn det egentlig er. Får mæppe rute i en æpp og sjekke nøyere før vi går nye turveier fremover. Ede har ikke oppdaget verken pinner eller bading ennå, og aner ikke hva slags paradis av et lykkeland mange andre hunder synes han sitter i her.
    • Han er utrolig søt og pen 😍 Jeg hadde slitt veldig med å ikke la det søte kjekkastrynet der få tvinne meg rundt potene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...