Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan noen passe Tinka?


Ingvild

Recommended Posts

Mamma, pappa og jeg skal til Amsterdam om halvannen uke og har helt glemt at Tinka ikke skal være med dit. :) Jeg lurer derfor på om noen har mulighet til å passe henne noen dager - hvis ikke får vi svinge oss rundt og skaffe kennelplass.

Vi drar tidlig lørdag morgen (31. oktober) og kommer hjem sent tirsdag kveld (3. november), så hun må altså passes fra fredag til onsdag. Hun kan hentes eller leveres både på dagtid og kveldstid.

Hun er i og for seg enkel og trivelig å ha med å gjøre - kan gå løs de fleste steder, går godt overens med alle hunder, roer seg greit inne (har erfart at hun kan være litt rastløs når hun må være alene på nye steder, men det pleier å gå seg til, og det virker som om det hjelper hvis hun får et mindre område å bevege seg på (kun ett rom for eksempel)).

Det største problemet med å ha Tinka i hus er at hun er på konstant utkikk etter mat, og stjeler hvis hun kan. Om man holder kjøkkendøra lukket e.l., vil det ikke være noe problem - ellers er det bare å følge med på at hun ikke befinner seg på kjøkkenet alene.

Hun er veldig tilpasningsdyktig når det gjelder aktivisering. Hos meg kan hun få alt fra bare tre små lufteturer om dagen til mange timers tur eller trening. Siden hun ikke konkurreres med, er det heller ikke noe problem å trene hva du vil med henne - hun har gått en del spor, trent litt apportering og kan en del lydighet og triks, og setter pris få å brukt hodet litt.

Så - er det noen som har lyst til å ha en artig labradorfrøken på besøk noen dager? :twisted:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan nok det ja!Tror har fri på mandag og tirsdag også får høre det sikkert neste uke.Så da blir de bare alene på onsdag fra 6.30 til 13 og da går jeg en tur på 20 minutter først.

Jeg møtte jo dere på festningen i sommer med lille blandings frøkena mi gikk fint sammen de.Liten leilighet her med stue/kjøkken i ett så åpner hun ikke kjøleskapet hopper på benken for åpne skapdøra får hu ikke i nå mat :twisted:

Går 3/4 timer hver dag for det meste løs og går stort sett i korsvika,på ladestien og langs elva.Pluss noen små turer i nabolaget(bor på lademoen)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan nok det ja!Tror har fri på mandag og tirsdag også får høre det sikkert neste uke.Så da blir de bare alene på onsdag fra 6.30 til 13 og da går jeg en tur på 20 minutter først.

Jeg møtte jo dere på festningen i sommer med lille blandings frøkena mi gikk fint sammen de.Liten leilighet her med stue/kjøkken i ett så åpner hun ikke kjøleskapet hopper på benken for åpne skapdøra får hu ikke i nå mat :ahappy:

Går 3/4 timer hver dag for det meste løs og går stort sett i korsvika,på ladestien og langs elva.Pluss noen små turer i nabolaget(bor på lademoen)

Det høres jo veldig bra ut! Men altså, hun plukker ned mat fra kjøkkenbenker og bord, slikker brødfjøler, åpner skuffer og får opp kjøkkenskap. :ahappy: Det er vanskelig å beskrive hvor konstant sugen hun er på mat, og hvor rask hun er til å få tak i det når man minst aner det, hvis man ikke har hatt henne i hus selv eller sett henne i aksjon. ;)

Åh, jeg skal hjem til Trondheim de dagene, og skulle gjerne passet henne, men da må jeg klargjøre med mamma og pappa først siden jeg skal bo hos de. Er hun grei med katter og barn?

Heh, egentlig ikke. ;) Eller, hun har aldri vært innendørs med katter før, men utendørs kan hun fint finne på å jage dem. Barn går hun godt overens med, hun er bare snill og god med dem, men er veldig leken, og hvis hun blir oppfordret til det, blir hun gjerne med på å leke (og små barn bør beskyttes mot tjuefire kilo labrador i fri utfoldelse). Hun er ikke vanskelig å kontrollere og irettesette altså, men man må følge med på henne om hun skal være sammen med barn i den "rette alderen."

Men nå viser det seg at vi har litt kommunikasjonsproblemer her i familien (jeg har knapt snakket med foreldrene mine den siste uka fordi jeg har vært bortreist, og er på jobb når de er hjemme), men mamma nevnte noe om at pappa hadde bestilt kennelplass til Tinka, så jeg må avklare med ham om vi i det hele tatt har behov for pass eller ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit si fra når du vet mere om trenger pass eller ikke :whistle: Hjelpes var da svært så matgald frøken hun er da!hihi,glad mi ikke arvet det av Labradoren altså!Men,kun kjøleskapet som har blitt et problem da har jo ingen andre ting fram.Og er lite mat i det fra før så hun har nok kun funnet seg litt ost :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit si fra når du vet mere om trenger pass eller ikke :poke: Hjelpes var da svært så matgald frøken hun er da!hihi,glad mi ikke arvet det av Labradoren altså!Men,kun kjøleskapet som har blitt et problem da har jo ingen andre ting fram.Og er lite mat i det fra før så hun har nok kun funnet seg litt ost :whistle:

Det blir visst til at Tinka skal på kennel den langhelga, ja. Men tusen takk for tilbudet, i alle fall. :jump:

Og ja, hun er ekstrem, men kjøleskap lar hun heldigvis være i fred. :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hun får også en god sykkeltur hver morgen, noen ganger med trekk og andre ganger uten. I løpet av uken trener vi også lydighet, svømming, rallylydighet og spor. De siste månedene har vi fokusert mye på ro-trening i offentlige områder med mange folk og hunder. Hun er i god form og har en slank kroppsbygning, men sliter med å roe seg ned når vi er ute, selv om hun lett finner roen innendørs. Tidligere kastet vi dessverre en del pinner og ball på turer, men jeg innså i senere tid at det er med på å skape mye stress. Derfor har vi sluttet med dette for en god stund siden. Jeg forstår at dette har bidratt til å bygge opp stressnivået hennes utendørs. Men ellers har hun vært slik jeg beskriver henne, helt siden vi fikk henne.
    • Søk er fint, men ellers synes jeg det virker som det kan være litt mye løping og stress-jobbing, enn ro og fokus. Jeg ville droppet kasting av ball/leker/apport, og agility. La henne løpe litt fra seg, og så ta økter med roligere øvelser. Lengre søk, flere gjenstander, rolige øvelser som sitt, dekk, stå, veksling mellom posisjoner, gå fot, og andre roligere lydighetsøvelser. Bli-øvelser krever også fokus og selvbeherskelse. Det kan også være det hjelper å gi henne oppgaver på tur. Selv om jeg i prinsippet er motstander av at hunder skal gå fot på tur, så kan det være en idé å gjøre det for noen strekninger. Variere med å veksle hvilken side hun går på (etterhvert bytte side under gange, og veksle mellom å bytte side ved å gå foran eller bak deg), snurr mens dere går fot, osv. Ta korte stopp med gjennomgang av et par øvelser. Hopp opp på steiner og benker dere går forbi. Og stopp innimellom og kast en neve godbiter i grøftekanten så hun får søke opp. Dette høres ut som en hund som kjeder seg på tur, og trenger litt fokus og jobb. Gjør det lønnsomt å ha slakt bånd når dere ikke fokuserer aktivt på en oppgave. Bruk kontaktkommando litt før båndet blir helt stramt, og belønn kontakt og nærhet til deg. Og ja, det tar tid og tålmodighet!
    • Det er en border collie på 2 år. Før tur får ho løpe fra seg på et jorde en halvtimes tid. Da pleier vi også å leke litt søk med ulike gjenstander som ho skal finne. Eller så trener vi litt agility hvor hvor ho også får kjørt seg litt både mentalt og fysisk, men ho er likevel alt for gira og stresset på turen etterpå.. 
    • Gulvredsel er ikke uvanlig på en del raser. Hvilken rase er det? Selv om søsknene ikke har det ligger det også typisk i genene, det er jo arven bakover som er relevant her. Jeg ville jobbet med å gjøre det å gå gjennom dører en positiv ting. Finn en ukjent døråpning, la hunden stå nærmest døren. Stå på avstand, og belønn at hunden ser på døråpningen. Hvis hunden beveger seg nærmere på egenhånd, belønn igjen. Ikke gå for fort fram, og belønn gjerne med å ta noen skritt bort fra døråpningen igjen innimellom. Ta pauser, men la hunden selv også styre tempo mot og gjennom døren. Gjør dette med både kjente og ukjente dører en periode, og se om adferden endrer seg.
    • Jeg har en hund på 11 måneder som er litt merkelig. planen er at vi skal stille han ut etterhvert . Men vi har et problem han er ikke glad i «dør listene» inn til nye bygninger eller rom.. Vanskelig å få han inn i rom, da han nekter å gå inn.. vanskelig å motivere og det har skjedd at han har kommet ut av båndet når vi har vært på vei «inn» . Andre steder igjen kan dette gå helt fint.. Vi trenger tips å råd til at han mestrer å gå gjennom døråpninger over dørlistene, hvordan gjøre dette på en god måte slik at det ikke blir noe verre .. vi har også perioder der han kommer inn i det nye rommet / bygningen , blir han usikker på underlaget og snuser på «parkett skillene» akkurat som han reagerer på lister og planke skillene i gulvet . Han går på det, men er ikke akkurat komfortabel. (han går som regel bare rett fram akkurat som han har en sti) Andre steder igjen kan dette gå helt fint. Vi har valgt å bare overse det , til han løser det selv og skjønner at det ikke er noe skummelt med tanke på «spøkelsesalderen» . Det som jeg ønsker råd om er hvordan få hunden til å mestre å gå inn i nye rom? Vi skal stille han ut etterhvert , og blir det innendørs er jeg redd for at han ikke vil trives da han ikke er komfortabel med å gå inn i nye rom eller å gå på ukjente underlag.. Vi har han med jevnlig på nye ting i nye miljøer, men ikke vært rundt på utstillinger enda.  noen som har vært borti dette ? han er veldig sta og litt vanskelig å motivere da staheten er sterkest😅 ingen av søskene har redsel på gulv, men de kan reagere på lister eller streker. Men det har gått over når de har blitt voksne på de andre kullene .. De har blitt godt sosialisert hos oppdretter og gått på ulike underlag og vært i forskjellige rom. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...