Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan noen passe Tinka?


Ingvild

Recommended Posts

Mamma, pappa og jeg skal til Amsterdam om halvannen uke og har helt glemt at Tinka ikke skal være med dit. :) Jeg lurer derfor på om noen har mulighet til å passe henne noen dager - hvis ikke får vi svinge oss rundt og skaffe kennelplass.

Vi drar tidlig lørdag morgen (31. oktober) og kommer hjem sent tirsdag kveld (3. november), så hun må altså passes fra fredag til onsdag. Hun kan hentes eller leveres både på dagtid og kveldstid.

Hun er i og for seg enkel og trivelig å ha med å gjøre - kan gå løs de fleste steder, går godt overens med alle hunder, roer seg greit inne (har erfart at hun kan være litt rastløs når hun må være alene på nye steder, men det pleier å gå seg til, og det virker som om det hjelper hvis hun får et mindre område å bevege seg på (kun ett rom for eksempel)).

Det største problemet med å ha Tinka i hus er at hun er på konstant utkikk etter mat, og stjeler hvis hun kan. Om man holder kjøkkendøra lukket e.l., vil det ikke være noe problem - ellers er det bare å følge med på at hun ikke befinner seg på kjøkkenet alene.

Hun er veldig tilpasningsdyktig når det gjelder aktivisering. Hos meg kan hun få alt fra bare tre små lufteturer om dagen til mange timers tur eller trening. Siden hun ikke konkurreres med, er det heller ikke noe problem å trene hva du vil med henne - hun har gått en del spor, trent litt apportering og kan en del lydighet og triks, og setter pris få å brukt hodet litt.

Så - er det noen som har lyst til å ha en artig labradorfrøken på besøk noen dager? :twisted:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan nok det ja!Tror har fri på mandag og tirsdag også får høre det sikkert neste uke.Så da blir de bare alene på onsdag fra 6.30 til 13 og da går jeg en tur på 20 minutter først.

Jeg møtte jo dere på festningen i sommer med lille blandings frøkena mi gikk fint sammen de.Liten leilighet her med stue/kjøkken i ett så åpner hun ikke kjøleskapet hopper på benken for åpne skapdøra får hu ikke i nå mat :twisted:

Går 3/4 timer hver dag for det meste løs og går stort sett i korsvika,på ladestien og langs elva.Pluss noen små turer i nabolaget(bor på lademoen)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan nok det ja!Tror har fri på mandag og tirsdag også får høre det sikkert neste uke.Så da blir de bare alene på onsdag fra 6.30 til 13 og da går jeg en tur på 20 minutter først.

Jeg møtte jo dere på festningen i sommer med lille blandings frøkena mi gikk fint sammen de.Liten leilighet her med stue/kjøkken i ett så åpner hun ikke kjøleskapet hopper på benken for åpne skapdøra får hu ikke i nå mat :ahappy:

Går 3/4 timer hver dag for det meste løs og går stort sett i korsvika,på ladestien og langs elva.Pluss noen små turer i nabolaget(bor på lademoen)

Det høres jo veldig bra ut! Men altså, hun plukker ned mat fra kjøkkenbenker og bord, slikker brødfjøler, åpner skuffer og får opp kjøkkenskap. :ahappy: Det er vanskelig å beskrive hvor konstant sugen hun er på mat, og hvor rask hun er til å få tak i det når man minst aner det, hvis man ikke har hatt henne i hus selv eller sett henne i aksjon. ;)

Åh, jeg skal hjem til Trondheim de dagene, og skulle gjerne passet henne, men da må jeg klargjøre med mamma og pappa først siden jeg skal bo hos de. Er hun grei med katter og barn?

Heh, egentlig ikke. ;) Eller, hun har aldri vært innendørs med katter før, men utendørs kan hun fint finne på å jage dem. Barn går hun godt overens med, hun er bare snill og god med dem, men er veldig leken, og hvis hun blir oppfordret til det, blir hun gjerne med på å leke (og små barn bør beskyttes mot tjuefire kilo labrador i fri utfoldelse). Hun er ikke vanskelig å kontrollere og irettesette altså, men man må følge med på henne om hun skal være sammen med barn i den "rette alderen."

Men nå viser det seg at vi har litt kommunikasjonsproblemer her i familien (jeg har knapt snakket med foreldrene mine den siste uka fordi jeg har vært bortreist, og er på jobb når de er hjemme), men mamma nevnte noe om at pappa hadde bestilt kennelplass til Tinka, så jeg må avklare med ham om vi i det hele tatt har behov for pass eller ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit si fra når du vet mere om trenger pass eller ikke :whistle: Hjelpes var da svært så matgald frøken hun er da!hihi,glad mi ikke arvet det av Labradoren altså!Men,kun kjøleskapet som har blitt et problem da har jo ingen andre ting fram.Og er lite mat i det fra før så hun har nok kun funnet seg litt ost :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit si fra når du vet mere om trenger pass eller ikke :poke: Hjelpes var da svært så matgald frøken hun er da!hihi,glad mi ikke arvet det av Labradoren altså!Men,kun kjøleskapet som har blitt et problem da har jo ingen andre ting fram.Og er lite mat i det fra før så hun har nok kun funnet seg litt ost :whistle:

Det blir visst til at Tinka skal på kennel den langhelga, ja. Men tusen takk for tilbudet, i alle fall. :jump:

Og ja, hun er ekstrem, men kjøleskap lar hun heldigvis være i fred. :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...