Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan legger dere ut "pølse spor"?


Renate A

Recommended Posts

Skrevet

Lurer på hvordan dere legger ut "pølse spor"? Hvor store mellomrom osv for en nybegynner hund og eier :innocent:

Og hvordan legger dere ut leker osv i skogen som hunden skal finne? Også nybegynner hund og eier :)

Jeg har prøvd meg frem med å legge ut småting i skogen hvor Chicka først får lukte på tingen også går jeg å legger den ut,mens hun må vente på start stedet, her er hun veldig flink og finner tingen med en gang (alt fra mobil, nøkkelknipe, klesklype hansker osv.)

Veldig fint om dere forklarer hvordan dere gjør disse to tingene, Chicka syntes det er kjempe gøy,men jeg føler at jeg trenger litt input om hvordan jeg gjør det riktig.

Skrevet

Rundering burde man være flere personer for å trene, for i rundering skal hunden lete etter figuranter og sendes ut i terrenget den skal dekke fra noe som kalles "midtlinja" hvor hundefører står. Hvis hunden finner en figurant skal de melde (bringkobbel eller halsmelding) for å signalisere om funn.

Søk etter leker, gjenstander osv. kalles feltsøk - det går ut på at hunden skal dekke et område på 50 x 50m og komme inn med alle gjenstandene den finner og avlevere dem (i utgangsstilling)

Pølsespor er en måte å lære inn spor på - men det finnes haugevis av de, og man MÅ ikke ha mat i sporet. Jeg har brukt mest sluttgjenstander og gjenstander i sporet til My, og hun blir glad når hun finner slikt for hun vet det betyr at hun kan få ball eller godbiter hvis hun viser meg hva hun fant. :innocent:

Jeg syns man skal se på hvordan hunden faktisk går spor før man begynner å slenge godbiter i hytt og pine rundt i hele sporet. Har man en hund med veldig høy fart kan det sikkert være lurt en stund, men i mange tilfeller tror jeg det er bortkastet - for høy fart kommer ofte av en form for stress, og da er det sjeldent godbiter interesserer hunder så alt for hardt. Man kan legge godbiter i "depoer" rundt i sporet, f.eks etter vinkler, for å "belønne" disse. Og man kan legge godbiter her og der i begynnelsen av et spor hvis man er plaget med at hunden ikke fester seg på sporet fort nok.

Men, for mange hunder kan godbiter gi mer krøll enn hjelp - siden mange hunder vil begynne å gå godbitsøk (runde rundt i sporet og utenfor for å finne flere godbiter) osv.

Man må rett og slett studere sin egen hund og fundere på hva som kan fungere :)

Skrevet

Da jeg lærte hvordan vi skulle legge spor. Tråkket godt og la et par biter på starten, så la vi en pølsebit i hvert tråkk, vippet opp foten, la en bit under og tråkket ned før jeg flyttet neste bein. La ikke så langt spor første gangen, en 30-50 meter. Og la et par depoer på 2-3 pølsebiter underveis i tilfelle hunden ble sliten, for da kunne vi avslutte ved et depot. I enden av sporet la vi også et depot og roste masse.

Så la vi ett spor til mens hundene hvilte. Da la vi noen biter på starten og 3-4 tråkk ut, gikk 4-6 korte skritt (gned beina litt i bakken liksom) så la vi en pølsebit i hvert tråkk noen skritt igjen, så noen skritt uten osv osv. I vinklene la jeg et depot og en bit i 3-4 tråkk ut. Depoer innimellom så man kan avslutte i tilfelle, eller for at hunden skal få premie for å gidde å fortsette. Så et depot i enden og rose masse.

Jeg liker ikke å slippe hundene der jeg legger spor for da går de plutselig bakspor, bakspor er ikke greit! Når hunden går spor går den med nesa godt nedi bakken. La hunden jobbe og ikke forstyrr. Tror de fleste gangene hunden går av sporet så er det førers feil. Jeg har sluttet å merke annet enn begynnelse og slutt på mine spor fordi jeg bare forvirret hunden med å titte etter merkene mine. Går hunden av sporet og ikke finner det igjen innen rimelighetens grenser så ta den tilbake der den hadde spor sist.

Det kan jo forsåvidt være leke den finner i enden av sporet.

Jeg har bare lagt ut leke en gang. Da tråkket jeg opp et område på ca 20x20 meter, et sted inni der la jeg leken. Hentet hunden og ba henne søke. Da gikk hun på overvær.

Øvelser som sporing med nesa nedi bakken og som går på overvær er visst ikke anbefalt å blande. De fleste lærer spor først. Har jeg hørt da. Det er jo snørrogførti trenere med like mange meninger, mange veier til Rom osv :innocent:

Skrevet
Øvelser som sporing med nesa nedi bakken og som går på overvær er visst ikke anbefalt å blande. De fleste lærer spor først. Har jeg hørt da. Det er jo snørrogførti trenere med like mange meninger, mange veier til Rom osv :innocent:

Jeg tror de fleste hunder skjønner forskjellen på å bli sendt ut i et feltsøk og på å få gå et spor med sporsele og sporline og hele pakka. Under feltsøk kan man også bruke tjenestedekken for å signalisere hva den skal gjøre :) Samme i rundering, som også går på overvær.

Skrevet
Jeg tror de fleste hunder skjønner forskjellen på å bli sendt ut i et feltsøk og på å få gå et spor med sporsele og sporline og hele pakka. Under feltsøk kan man også bruke tjenestedekken for å signalisere hva den skal gjøre :innocent: Samme i rundering, som også går på overvær.

Det er jo greit å kanskje lære de forskjellen før man begynner å mixe det? Jeg ville ikke lært inn begge deler med f.eks en hund som Dina, som mer enn gjerne vil løse problemer i sporet ved hjelp av overvær. Jeg er også forholdsvis nøye (ikke med Dina kanskje, hun blir jo aldri trent mot konkurranse, men med Emma var jeg nøye) på at det er visse rutiner vi følger før hunden settes på sporet, evt. feltet/runderingsløypa..

Men, til spørsmålet. Pølsespor er ganske enkelt, du starter med å legge et godbitdepot i sporstarten, så tar du en pølsebit (eller en annen godbit, om pølser blir for sterkt) i hvert fotspor du går. Sånn omtrent sånn:

aDSC_7577.jpg

Og i slutten så har du leke eller et nytt godbitdepot..

Så kutter du ned til f.eks annenhver, så sjeldnere - hvor fort man kutter det ut kommer jo an på hvor viktig det er at den søker i hvert eneste fotspor, hvor kjapt den skal gå, hvor fort den tar poenget, hvor sterkt det blir med belønning osv.. Sånn kjapt forklart..

Feltsøk, da tråkker du opp et felt hvor du har tenkt å legge ut ting. Et fullt feltsøk er 50X50 meter, men du må jo ikke ha så stort felt. Jeg foretrekker å ha smalere felt med helt ferske hunder, 10-15 meter bredt og 50 meter dypt - jeg vil jo helst at de skal søke rett ut fra meg, og jeg vil de skal søke så langt ut fra meg, men jeg har tenkt til å få brukt for feltsøk i konkurranse, har man ikke sånne planer så må man jo ikke pirke på bagateller som antall meter, søksmønster og sånt..

Men man tråkker feltet, sånn at hunden ikke kan gå spor til gjenstanden, for i feltsøk og rundering så skal hunden gå på overvær, og ikke velge å spore (bare for å være vanskelig). Det lønner seg å legge ut ting hunden faktisk gidder å hente i begynnelsen, så kan man avansere til andre ting etterhvert (men for alle del, om man har en hund som alt henter mobiltelefoner og nøkler, så er det jo bare å fortsette med sånne gjenstander! :) ). Om man skal pirke, skal hunden apportere gjenstandene, altså komme inn på plass med de og holde til du sier takk, men det kommer etterhvert, poenget er først og fremst å få hunden til å løpe ut og hente gjenstandene du har lagt ut..

Det kan være greit å huske på at hundene kan slå på steder gjenstandene har ligget før også, så man kan jo være litt grei og legge gjenstandene på de samme stedene hver gang.. Og passe på at man ikke går samme stien frem og tilbake, slik at det blir spor.. :)

Skrevet

Takk for flotte svar!! :lol:

Jeg har ikke tråkket opp noen rute når jeg har gjemt ting i skogen, har bare bindt Chicka så hun ikke ser meg også har jeg gått og gjemt tingen som hun har fått sett og luktet på før jeg.

Deretter så går jeg og henter hun og hun sporer enten løs eller i bånd, ser at å la hun spore løs ksnakje er nybegynner feil, eller er det ok? Hun ruser ikke avgårde fra meg.

Jeg begynte med å gjemme en liten knute som hun liker godt, så har jeg gjemt litt pinner (i mangel på noe i lommene som hun kan spore opp) og da det gikk bra så begynte jeg på mobil, nøkkelknipe, klesklyper osv...

Hun kommer alltid på plass og leverer når jeg sier takk (nesten alltid, noen ganger er hun litt "slapp i kjeften).

Nå skal vi jammen begynne å trene på dette som jeg har lært her, tusen takk!!

Nb; hvor mange spor eller gjenstander lar dere hunden gå på en økt?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...