Gå til innhold
Hundesonen.no

Veldig dårlige tenner på ung hund


mushi

Recommended Posts

Skrevet

Hunden til søsteren min har veldig dårlig tenner. Han var hos dyrlegen for 1,5 mnd siden for å skrape dem, da hadde han veldig mye tannstein. Idag var han der igjen for å vaksineres og måtte ta tannstein da også. Dyrlegen sa at han aldri hadde sett en ung hund med så dårlige tenner.

Hunden er litt over to år og får Royal Canin og v&h.

Vi har fått med masse tannkrem, men lurte på om andre har tips til han? Han har også unormalt dårlig ånde.

Skrevet

Dere kan jo prøve med PlaqueOff. Har ganske bra erfaring med det selv. Mitt inntrykk er forøvrig at hunder får MER tannstein av tørrfor - kanskje fordi det blir liggende mer rester igjen i munnhulen? Råbein og andre tyggeting er jo også verd å prøve.

Skrevet

Hos oss har vi veldig gode erfaringer med både PlaqueOff og DentaStix. Gamlefar på 10 år får begge deler daglig og har kjempefine tenner fortsatt :sint_01:

Skrevet

Jeg hadde tatt han med til en vet. som KAN tenner på hund, og hørt hva han/hun anbefaler. Har opplevd noen hunder som har hatt "ubrukelige" tenner, og det ender jo opp med færre og færre av dem med årene...

Susanne

Skrevet
Hunden til søsteren min har veldig dårlig tenner. Han var hos dyrlegen for 1,5 mnd siden for å skrape dem, da hadde han veldig mye tannstein. Idag var han der igjen for å vaksineres og måtte ta tannstein da også. Dyrlegen sa at han aldri hadde sett en ung hund med så dårlige tenner.

Hunden er litt over to år og får Royal Canin og v&h.

Vi har fått med masse tannkrem, men lurte på om andre har tips til han? Han har også unormalt dårlig ånde.

I og med at han også har veldig dårlig ånde ville jeg prøvd å finne ut hva som er underliggende årsak. Det er tydelig at miljøet i munnen ikke er som det skal være, og selv om skraping og tyggeting kan hjelpe på tannsteinen, vil det ikke bote på det faktiske problemet, som f.eks. kan sitte nedover i svelg/magesekk.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette har funket i alle år for meg og mine hunder.  Det er spesielt viktig for røytefrie hunder, der pelsen er mye finere og glattere enn andre pelstyper.  Ørepulveret gjør at hårene i ørene blir "trå" så det blir lett å få tak i dem og alle mine (har og har hatt mange) godtar dette. Det er viktig å få tak i de innerste hårene ellers kan det bli klumpete og da er det vanskelig og tar tid å få ut. Det er aldri feil å bruke hjelpemidler som er helt ufarlig og gjør jobben lettere.  Mindre plagsomt for hunden.
    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...