Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstyrs spørsmål


Synnikken

Recommended Posts

Skrevet

Heisann, tenkte vi kanskje skulle lage en tråd der vi kunne diskutere diverse ting ang hundeutstyr, slik at folk kan få hjelp til ting de lurer på. Ting de er usikre på osv.

Da mener jeg alt fra seler, dekken til utstillingsutstyr.

Det er bare å legge inn bilder av utstyr du har spørsmål om.

Kan jo bruke denne tråden til at soniser kan hjelpe hverandre med å lete frem utstyr diverse steder i verden også. Legge inn linker, henvende til butikker osv.

Skrevet

*jeg er først ut*

Jeg ble litt "bitt av basillen" fra Lola som kjøpte Free motion sele til Casper, slik vil jeg også ha.

Nå har jo jeg Boris, som er mops som jeg ønsker skal lære seg og trekke litt diverse småsaker. Men så ble jeg litt usikker på når det kom til størrelsen.

Mops er jo en temmelig kraftig liten rase, Boris er 42-43 cm rundt halsen. Men jeg slet litt med å måle Stolpen (?) Skjønte det slik at jeg skulle måle ifra brystben og føre målebåndet ned forfoten? Via armhulen? Har jeg da målt rett?

For når jeg gjør det slik så er han 42-43 cm rundt halsen og 20 cm ned "stolpen".

Tror dere da at den minste Free motion selen passer? link til der jeg har målene fra.

Skrevet

Bra tråd, da skal jeg ikke spamme "akkurat nå" lenger.

Via brystbenet, armhulen og til albuen ja :o

Men det du burde gjøre er å prøve den selen i butikk, jeg vet ikke hvor vanlig det er med slik type sele til mops jeg, og det er ikke sikkert den sitter bra. Jeg har prøvd sååå mange nomeseler til Casper, og han har jo egentlig en ganske "vanlig" form (håper du skjønte hva jeg mente nå, men han er mer lik en vorsthe enn Boris er fks, og det er jo slike typer de er utviklet for stort sett) Poenget var at på tross av dette fant jeg ikke noe som passet før denne, så det lønner seg veldig å prøve først. Den føres i tropehagen zoo og tam butikkene (skal vel være i stort sett alle tror jeg, men var inne i en liten en i dag, og der hadde de ikke)

:) Har ikke fått testet den enda, fordi casper tror han skal dra i halsbånd og gå pent i seler, men dette er den selen jeg har funnet som det bare lyser kvalitet av, så om den passer til Boris er det et veldig godt kjøp tror jeg :)

Skrevet

På det bildet av Casper syntes jeg den så litt "stram" ut over kroppen, og det gjør meg skeptisk til den slags sele til min hund (som er en del kraftigere enn en slank Dalmatiner :) ). Er den stram over "midten" av ryggen? (Er det polstring som gjør dette "ubetydelig")?

Hvilken størrelse bruker Casper?

Skrevet

Han bruker M (6)

Den trenger ikke være stram over ryggen, man kan justere den hvis hunden har bredere rygg fks. Men din hund er nok litt "tjukkere" i halsen, så kanskje hun må opp i L (7)? Litt polstret på en måte ja.

Eller er det det som er ved skuldrene du mener

Skrevet

På den selen er stort sett det meste regulerbart, har den ikke foran meg her(og gidde ikke gå ned en trapp å sjekke) Men mener det bare er å justere litt på strikk delen av selen så blir den løsere rundt magen:)

Skrevet

Denne tråden blir stengt pågrunn av at vi ikke ønsker samletråder av denne typen. Lag heller egne tråder om hvert emne. Dette gjør det mye mer oversiktlig med tanke på søking på forumet.

Moderator Silje

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...