Gå til innhold
Hundesonen.no

Når hunden mister sporet


Whoopsis

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har akkurat begynt å trene spor, og dette er noe jeg ikke kan en ting om. Så har jeg støtt på noen ting og tang jeg lurer på. Hva gjør dere når hunden mister sporet? Jeg har hittil stoppet henne, for ettersom jeg husker så var det det jeg lærte på kurs. Om jeg ikke missforsto noe. Og derfor har jeg nå fått en veldig hjelpeavhengig hund, som egentlig bare raser fremover og er veldig lite nøyaktig. (Hun er jo vant til at jeg holder igjen om hun går feil, så da trenger hun jo bare kjøre på og vente på å bli stoppet) Hun har jo så klart mange veldig gode spor, men jeg merket dette spesielt i dag. Og da prøvde jeg å bare la henne gå, så hun måtte finne ut av ting selv. Problemet jeg fikk da var at hun surret rundt når hun mistet det, og begynte etterhvert å gå litt på overvær = fant på den måten sporslutt uten å ha fulgt sporet.. Noen tips?

Skrevet

Går du fort eller seint? Du som fører altså. Om hunden ruser, så hadde jeg gått kjempeseint, og holdt godt igjen, og ALDRI la henne gå en eneste meter uten at nesen er nede :ahappy: Liggetid er også en ting å tenke på. Har sporet ligget lenge nok?

Skrevet
Hva gjør du når du har stoppet henne for å få henne til å gå videre der sporet går?

Jeg står bare passivt og holder i lina. Når jeg ser at hun finner igjen sporet slakker jeg lina og følger på.

Går du fort eller seint? Du som fører altså. Om hunden ruser, så hadde jeg gått kjempeseint, og holdt godt igjen, og ALDRI la henne gå en eneste meter uten at nesen er nede :blink: Liggetid er også en ting å tenke på. Har sporet ligget lenge nok?

Hun ruser ikke så veldig, problemet er mer det at hun er unøyaktig. Jeg går ganske sakte, så farten tror jeg ikke er noe problem :ahappy: På slutten av økta vår i dag la jeg et veldig kort og enkelt spor, og da gikk ting mye bedre. Pleier ikke la de ligge så lenge (går dem nesten med en gang), noe som gjør at sporet blir veldig "bredt"? Om jeg husker riktig.. Det er vel ikke det enkleste å gå, så der er du nok inne på noe. Men hun gikk dem mye mer nøyaktig før, det er bare nå i det siste jeg har begynt å lure på om jeg gjør noe feil. Har måtte stoppe henne oftere og oftere føler jeg. Men igjen, det kan jo ha noe med at jeg ikke alltid er like god til å merke sporet, noe som gjør at jeg ikke er helt konsekvent med å stoppe henne om hun går ut.

Men er det riktig å stoppe henne?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...