Gå til innhold
Hundesonen.no

Skoleinntak?


Chira&Shandy

Recommended Posts

Min yngste er på ferie, men har fått brev fra skolen at hun er kommet inn. Jeg har bare fått det lest pr tlf og skjønte det slik at hun ikke skal svare ja på nett, som hun skulle de tidligere år.

Kan det stemme? Det er VG3 hun starter på...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er offentlig.

Dere som har fått brev, står det veiledning om hvordan logge inn osv? Eneste nettaddressen som står på brevet er til skolen.

Yngste har snakket med skolen flere ganger om at hun blir borte hele sommen, MEN at hun skal ha den skoleplassen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk smsen 8 juli, med svarfrist 19. Når man søkte kan man trykke på forhåndssvar, og da skal man slippe å gjøre noe mer.. Da sier man ja takk til tilbudt skoleplass, og man blir også satt på venteliste til høyere ønsker om man ikke kom inn på førstevalget :) Så om hun har gjort det tror jeg saken skal være grei, men kan jo være lurt å dobbelsjekke. Jeg har ikke hørt om noe brev, men jeg skal inn på vg2 så mulig det er noe annerledes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun har fått passord og brukerID til vigo (vigo.no), der kan man sjekke inntaket. Har hun mistet dette, kan hun få nytt fra rådgiveren på skolen eller inntakskontoret. Som andre har nevnt kan man legge inn forhåndssvar før sommeren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men altså, svarfristen til videregående har jo gått ut uansett? Så når hun nå har fått brev fra skolen, er vel det fordi hun har blitt tilbudt plass og svart ja (på den ene eller andre måten)?

Selve inntaket er det jo ikke skolene som har noe med å gjøre uansett - beskjeder, tilbud om plass og lignende kommer fra Vigo/inntakskontoret. Etter at svarfristen har gått ut, vet skolene hvilke elever som skal gå/begynne der, og kan eventuelt sende ut "velkommen til skolestart"-brev.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...