Gå til innhold
Hundesonen.no

Varme = Diaré


MegaMarie

Recommended Posts

Blondie har veldig lett for å bli dårlig i magen, og nå om sommeren når det er så varmt får hun lett diaré. Hva kan man gjøre med det?

Vi har prøvd å kutte ut mat som kan løse opp magen hennes, heller holde oss til tørrfor med litt boksemat på, av og til gitt henne youghurt ol. Jeg er redd noe slikt kunne skje på Nesbyen på utstilling. Da hadde det ikke vært så kjekt om det hadde skjedd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg ville begynt å gitt henne overkokt gulrot til hvert måltid. Da får hun i seg både væske og "bindemiddel" til magen. Ellers skal visst rå gresskar funke som juling, om du får tak i det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

V&H er glimrende til henne.

For å binde magen, om hun har diare, er flytende kull fint. Fås på Apoteket:0)

Eller er youhurt og kefir fin-fint til å stabilisere bakteriefloraen i magen.

Om diaren fortsetter, så pleier det hjelpe fint med 1 døgn faste, for så å gi hunden kefir og ris kokt dobbelt koketid=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som sagt over her så fungerer Biola/kulturmelk veldig bra.Mi er fæl til spis ting hun finner ute og om jeg ikke greier stoppe hun har hun mye rart i seg så hun får litt kulturmelk hver dag.Hjelper veldig :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Biola bruker jeg kun dersom hunden har fått diarè. Kokt gulrtot og ris (som smører tarmene) fungerer greit som "stabilisator" her også passer jeg også alltid på å ha en pakke Canikur liggende, kjekt å ha osv... :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mini har hatt ganske mye diare pga. tarmsykdom,og det jeg har funnet ut fungerer aller best er dette: http://www.nativeremedies.com/petalive/run...dog-stools.html Både forebyggende før feks. utstillinger og stevner hvor han kan bli litt stresset,og hvis han først har fått diare. Fungerer helt supert. En sånn flaske varer i mange måneder,skal bare ha 2-3 dråper blandet i litt vann :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

V&H er glimrende til henne.

For å binde magen, om hun har diare, er flytende kull fint. Fås på Apoteket:0)

Eller er youhurt og kefir fin-fint til å stabilisere bakteriefloraen i magen.

Om diaren fortsetter, så pleier det hjelpe fint med 1 døgn faste, for så å gi hunden kefir og ris kokt dobbelt koketid=)

Kull absorberer det det kommer i kontakt med, så det er vel ikke videre lurt å gi i hytt og pine.

Kull skal brukes når det er noe i mage/tarmsystemet som er farlig, nettopp fordi det absorberer.

Men det absorberer også næringsstoffer som hunden trenger, og en hund som får løs mage av varmen skal ikke ha kull.

Prøv heller probiotika - surmelksprodukter er fint, men det finnes også i mer konsentrerte former (f.eks. zoolac) som jeg personlig synes er enda bedre. Disse får man kjøpt på apoteket eller hos veterinær.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Zoolac er probiotika, snille bakterier som hjelper tarmen til å opprettholde normalfunksjon. Vil tro effekten mot diaré er sterkere enn mot forstoppelse.. Mot forstoppelse (altså skikkelig forstoppelse) kan man prøve å gi renset parafin fra apoteket for å hjelpe til med å få ting ut. Kull kan forresten gi forstoppelse.

Om det "bare" er hard avføring bør man gi mer ufordøyelig materiale.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener å ha hørt at fiskepudding kan være bra mot diare? Noen som vet?

Jepp, det sies så.

---

Jeg har helt sluttet å bruke zoolac, syns det tar aaalt for lang tid før effekten kommre. Jeg har gått over til Canikur, og har alltid en pakke liggende, sånn i tilfelle. :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp, det sies så.

---

Jeg har helt sluttet å bruke zoolac, syns det tar aaalt for lang tid før effekten kommre. Jeg har gått over til Canikur, og har alltid en pakke liggende, sånn i tilfelle. :whistle:

Er det reseptfritt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det reseptfritt?

Jepp! :whistle: Koster ca 80-90 kr for en pakke. Pakken holder til en lang behandling av en middels stor-stor hund, sikkert til to for små. Kjøpes på apotek ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...