Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøp av sykkel


tm100001

Recommended Posts

Skrevet

Kanskje de kloke sonisene kan hjelpe meg nå også? :P

Jeg ønsker meg en ny sykkel fordi den andre jeg har er liten og kjeden er på trynet. Jeg gikk til byen i dag for å se på sykler, og stakk innom alle sportsbutikkene i Vadsø; G-sport, MX-sport og Sport1.

Jeg fant en merida sykkel jeg likte, en juniorsykkel. Den het noe med "Juliet" og var svart og rosa.

Jeg lurer på, har noen erfring med service, reperasjoner og kostnader på Sport1? Erfaringer med merida sykler?

Skrevet

Merida er kjempebra merke! Jeg har Merida, og selv om det tidligere (?) ikke var så vanlig i Norge, så er det visstnok et kjent og godt brukt merke i andre land. Jeg har ingen erfaring med service osv på Sport1, men så har jeg kun sykkelen min inne til service når det er noe da.. :P Tror det kommer an på den enkelte butikk egentlig, både pris på service og hvor flinke de er. Var en periode hvor sykkelen min stod lenge uten å bli brukt (flere år), og da hadde jeg den på service; fikk skiftet kjede tror jeg, for den var rusten og fæl, klippet låsen (for jeg hadde mistet nøkkelen), og i det hele tatt fikk jeg en stelt sykkel tilbake. Tror jeg betalte 400 for det, men mener det var på G-Sport (usikker).

Skrevet

høres ut som en bra sykkel. Bare husk på at det er det gjevnlige vedlikeholdet du gjør selv som ofte gir utslag. Og viss du har mulighet til å ha den skjermet for vær og vind mest mulig skal den nok holde en stund:) Tenker meg at vårpussen kan bli ekstra viktig for deg siden det vel blir en lang stillestående periode om vinteren ( bodde i kirkenes 1 år selv, og der var det iallefall ikke så veldig syklende store deler av året:P, og vadsø er jo ikke SÅ langt unna)

Skrevet
høres ut som en bra sykkel. Bare husk på at det er det gjevnlige vedlikeholdet du gjør selv som ofte gir utslag. Og viss du har mulighet til å ha den skjermet for vær og vind mest mulig skal den nok holde en stund:) Tenker meg at vårpussen kan bli ekstra viktig for deg siden det vel blir en lang stillestående periode om vinteren ( bodde i kirkenes 1 år selv, og der var det iallefall ikke så veldig syklende store deler av året:P, og vadsø er jo ikke SÅ langt unna)

Hva skal jeg gjøre selv for å holde den vedlike? Skal prøce å sykle så lenge det går, men som du sier er det ikke så lenge :icon_cry: Hva skal jeg gjøre med den om våren?

Skrevet

Holde den: "hel ren og pen" altså spyle/vaske den viss den har mye gjørme og dritt på seg. Følge med at vaiere og andre duppedingser ikke starter å ruste. Skjerme den mest mulig mot vær og vind( når den ikke er i bruk)

Om våren må den smøres vaskes og sikkert justeres i høyden siden du sikkert vokser i litt i løpet av vinteren evnt levere den til forhandler å få de til å ta en våroverhaling.

I bunn og grunn alt jeg vet jeg burde gjøre men aldri gjør så mine sykler har endel kortere levetid enn andre :innocent:

men har skjerpet meg nå :whistle:

Skrevet
Holde den: "hel ren og pen" altså spyle/vaske den viss den har mye gjørme og dritt på seg. Følge med at vaiere og andre duppedingser ikke starter å ruste. Skjerme den mest mulig mot vær og vind( når den ikke er i bruk)

Om våren må den smøres vaskes og sikkert justeres i høyden siden du sikkert vokser i litt i løpet av vinteren evnt levere den til forhandler å få de til å ta en våroverhaling.

I bunn og grunn alt jeg vet jeg burde gjøre men aldri gjør så mine sykler har endel kortere levetid enn andre :innocent:

men har skjerpet meg nå :whistle:

Hva gjør man hvis vaierne ruster?

Guest lijenta
Skrevet

Waier skal ikke ruste. Ta en gammel oppvask kost og vask kjedet med lampeolje (det tørker ikke så fort ut kjedet som waith sprite): Dette skal du gjøre for at kjedet skal være helt reint. Noe en må gjøre oftere hvis en sykler mye på grusveier. Etterpå så må kjedet smøres opp med olje som er beregnet for det. Husker det var noe som het 5-65 som skulle være bra (husker ikke helt om navnet er rett siden jeg har noe anne olje som jeg må bruke opp først).

Skrevet

Man kan forresten fint sykle hele året, bare kjøpe vinterdekk :innocent: Svart og rosa hørtes veldig fint ut, forresten!

Skrevet
Her kan dere se min nye sykkel :whistle: Kanskje vinterdekk hadde vært noe? :innocent:

Stilig den er!

Hører folk skryter veldig av vinterdekk og er fornøyde med det her i byen.

Guest lijenta
Skrevet

lampeolje har jeg kjøpt på Europris og den andre kjøper jeg på bensinstasjon

Eller så er det jernvare, kanskje male butikk også har du den dyre varianten hos sportsbutikk

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...