Gå til innhold
Hundesonen.no

Unngå hopping/skraping på døra


Djervekvinnen

Recommended Posts

Har lagt merke til at Nitro skraper på døra og hopper opp på døra når vi går ifra han. Har også sett dører åpne når vi har kommet tilbake. Dette kan også skje når en av oss går ut sammen med Hera, og han blir igjen med en av oss. men da er det lett å kunne si NEI og korrigere det.

Men hvordan skal vi avlære han med dette når vi ikke er tilstede? Få han til å unngå å gjøre dette? Er det mulig? :icon_redface: Han gjør det også selv når han er sammen med Hera. Og skraper på vinduene i bilen når vi går ut av bilen og han er igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I bilen skraper han med en gang vi går ut, og når vi er på tur mot han. Prøver å vente til han ikke skraper mer, men han fortsetter værre når han ser oss (blir ivrig) og jeg er redd for at han skal ødelegge i bilen, spesiellt varmetråder. Ligger han i bur, skraper han også på døra. Akkurat den biten er grei, for man kan vente til han slutter før vi åpner døra. Men værre er det med dørene i huset når vi ikke er tilstede. Han har nok sikkert fått belønning av skrapingen og hoppingen ved at døren har åpnet seg, og derfor fortsatte han.. Låsing av døren går an, men er usikker om i hvor stor grad han kommer til å fortsette med dette, og om at det blir skader på dørene etterhvert...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er slike ting som er vanskelig å vente ut, fordi det blir skader. Har du mulighet til å sette noe foran døren/bilvinduet under treningsperioden? På jobben har vi noen plastikkplater foran valpegrindene, de blir helt herpa, men dørene forholder seg jo hele.

Jeg tror dere kan bli kvitt det om dere klarer å være konsekvente. Desverre ved ekstinksjon (slutte å forsterke allerede etablert atferd) er at hundene på et tidspunkt blir 1000 ganger værre, før de starter å bli bedre. Derfor kan han nok bli værre i starten når dere venter han ut, før atferden gradvis avtar igjen.

Jeg ville ha forsøkt å prøve å plassere noe foran døren eller rutene slik at han ikke klarer å ødelegge noe viktig.

Når dere forlater hjemmet/bilen, fungerer det å gå tilbake og belønne før han starter å skrape, og så dra ut tiden?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med fare for at noen oppfatter meg som slem, så ville jeg ha hatt på litt dobbelsidig teip (ikke av det sterkeste slaget) på døra der han skraper, kan hende når han da skraper og poten sitter en smule fast, at han synes dette var så ubehagelig at han vegrer seg for å skrape igjen. Kanskje det funker, kanskje ikke, men det er ikke farlig eller kostbart å prøve det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...