Gå til innhold
Hundesonen.no

Unngå hopping/skraping på døra


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Har lagt merke til at Nitro skraper på døra og hopper opp på døra når vi går ifra han. Har også sett dører åpne når vi har kommet tilbake. Dette kan også skje når en av oss går ut sammen med Hera, og han blir igjen med en av oss. men da er det lett å kunne si NEI og korrigere det.

Men hvordan skal vi avlære han med dette når vi ikke er tilstede? Få han til å unngå å gjøre dette? Er det mulig? :icon_redface: Han gjør det også selv når han er sammen med Hera. Og skraper på vinduene i bilen når vi går ut av bilen og han er igjen.

Skrevet

Oppnår han noe ved det? At dere f.eks kommer tilbake og kjefter på han, han står fortsatt og skraper når dere kommer tilbake, han skraper når dere står utenfor etc?

Skrevet

I bilen skraper han med en gang vi går ut, og når vi er på tur mot han. Prøver å vente til han ikke skraper mer, men han fortsetter værre når han ser oss (blir ivrig) og jeg er redd for at han skal ødelegge i bilen, spesiellt varmetråder. Ligger han i bur, skraper han også på døra. Akkurat den biten er grei, for man kan vente til han slutter før vi åpner døra. Men værre er det med dørene i huset når vi ikke er tilstede. Han har nok sikkert fått belønning av skrapingen og hoppingen ved at døren har åpnet seg, og derfor fortsatte han.. Låsing av døren går an, men er usikker om i hvor stor grad han kommer til å fortsette med dette, og om at det blir skader på dørene etterhvert...

Skrevet

Det er slike ting som er vanskelig å vente ut, fordi det blir skader. Har du mulighet til å sette noe foran døren/bilvinduet under treningsperioden? På jobben har vi noen plastikkplater foran valpegrindene, de blir helt herpa, men dørene forholder seg jo hele.

Jeg tror dere kan bli kvitt det om dere klarer å være konsekvente. Desverre ved ekstinksjon (slutte å forsterke allerede etablert atferd) er at hundene på et tidspunkt blir 1000 ganger værre, før de starter å bli bedre. Derfor kan han nok bli værre i starten når dere venter han ut, før atferden gradvis avtar igjen.

Jeg ville ha forsøkt å prøve å plassere noe foran døren eller rutene slik at han ikke klarer å ødelegge noe viktig.

Når dere forlater hjemmet/bilen, fungerer det å gå tilbake og belønne før han starter å skrape, og så dra ut tiden?

Skrevet

Takk for svar. Ja har tenkt på å finne noe å sette foran døren. Så får vi se hvordan det går og om det avtar etterhvert. *krysse fingre* I bilen blir han nok å ligge i bur, så får vi fortsette med å ikke ta han ut før han er rolig.

Skrevet

Det jeg gjorde da jeg var plaget med skraping på dørene var å skru en skrue i hver side av karmen og hekte på en kompostgrind hver gang jeg selv skulle ut. Det hjalp.

Skrevet

Med fare for at noen oppfatter meg som slem, så ville jeg ha hatt på litt dobbelsidig teip (ikke av det sterkeste slaget) på døra der han skraper, kan hende når han da skraper og poten sitter en smule fast, at han synes dette var så ubehagelig at han vegrer seg for å skrape igjen. Kanskje det funker, kanskje ikke, men det er ikke farlig eller kostbart å prøve det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...