Gå til innhold
Hundesonen.no

Bevegelig blodsporprøve


Betty

Recommended Posts

Skrevet

I helgen har vi vært på kenneltreff, og i den forbindelse ordnet oppdretterne med en bevegelig sporprøve til oss av valpekjøperne som ønsket starte. Med oppdretterne sine tre startende hunder ble vi tilsammen 8 ekvipasjer - og alle ble premiert! 5 med 1.premie (en med HP), to 2.premier og en 3.premie. Dommeren kommenterte før han dro at han synes det var mange bra hunder der! Lillesøsteren til Decoy og moren til Vixen fikk begge 1.premie. Faren til Decoy vimset seg til en 3.premie (en som var litt vel sliten etter en lang helg med masse folk, hunder og styr tror jeg).

Vi debuterte på denne prøven, og klarte å raske med oss en 2.premie - til min store overraskelse! Vi har gått to spor med full prøvelengde, og kun et som har inneholdt alle momenter ,med avhopp både på rettstrekke og i vinkel samt sårleie, tidligere. Avhopp begynte vi såvidt å trene på forrige uke. Og Decoy har aldri gått fremmedspor (og dermed aldri spor jeg ikke har visst hvor har gått - det var kjempeekkelt!). Men jeg var stort sett flink og bare hang på hunden. Vi fikk litt problemer i to vinkler, den som vi hadde størst problemer i var rett før sporslutt, og her var det jeg som laget litt mer trøbbel for oss en nødvendig. Decoy var på tur til å ta opp sporet to ganger, men han fikk ikke nok line, og jeg så ikke at han tok opp sporet, og dermed ble han holdt igjen. Men vi kom oss da til sporslutt! Det første dommeren sa til meg etter bedømmelsen var: "dette blir bra". :ahappy:

Kritikken:

Sporstart: Meget godt

Tempo: Godt

Tapsarbeid: Godkjent

Konsentrasjon og vilje: Godt

Arbeidsmåte: Godt

Helhetsinntrykk: Godt

(graderingene er utmerket, meget godt, godt, godkjent, brukbart og ikke godkjent)

Dommerens kommentarer: En hund med stor vilje til å gå spor. Ekvipasjen mangler litt erfaring og konsentrasjon ved tap. Tap i to vinkler som tar litt lang tid å utrede. Markerer sårleie. Finner skanken etter 24 minutter.

Dommer var Trond Hervik

Vi koste oss, og jeg var strålende fornøyd med Decoy etterpå. Jeg ble LITT tørr i munnen da vi fikk tapet, men det ordnet seg det. Så nå er det bare å henge i og trene, så blir det nok flere sporkonkurranser etterhvert (*sa hun mens hun kastet seg over terminlista for blodsporprøver* :whistle: ).

Skrevet

Gratulerer! Jeg har også lyst til å gå blodsporprøve, men tør ikke. Har aldri vært med på blodsporprøve og må nok være med og observere på noen prøver før jeg går selv.

Skrevet

Takker! :whistle:

Og Labbis, det var IKKE noe skummelt! Det er kjentmann + dommer som er med på sporet ditt (med mindre man syns det er greit med publikum, jeg syns ikke det :baby: ). Ble egentlig overrasket over hvor lite skummelt det var. Rett før prøven holdt jeg på å dø litt, men da jeg og hunden kom igang med arbeidet så forsvant nervøsiteten mer og mer. Dommeren var og flink til å forklare før vi gikk, og kom med gode tips etterpå. Så det er bare å hive seg på det, mye skumlere med lydighet og sånt. :ahappy: Men om du har muligheten er det veldig lærerikt å være med på andre sitt spor også. Og så var det veldig lærerikt å være med som kjentmann, både om sporlegging og av å se på hunden. :D

Nei, gleder meg til neste gang. :P

Skrevet

Takk. :icon_redface:

Enda kjempefornøyd med innsatsen på hunden. Bare han får orden på vedhenget (les: meg) så blir dette bra tror jeg. :wub:

  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...