Gå til innhold
Hundesonen.no

Er det vanlig at mops ofte har hofteproblemer?


Recommended Posts

Skrevet

Det er ikke vanlig å teste mops for HD. Det er dessverre altfor få av de som tester for HD. Så det er ingen statistikk på det. Andre hofteproblemer er jeg usikker på da jeg ikke har hørt om noen særlig utbredte noen. Det vi ser mest på mops er patella. Men det er ikke påbudt å teste for det heller.

Det er ikke påbudt å teste mops for noenting.

Skrevet

Tilbake til trådstart: Mops kan vel ha problemer med ryggraden? Vet ikke om de røntger for det, men? Har noe med den krøllhalen å gjøre at de oftere er utsatt for misdannelser i ryggen også.

Skrevet

Tråden er splittet og debatten fortsetter HER

Dette innlegget er OT og skal ikke kommenteres, eventuelle reaksjoner på modereringen tas på PM.

Moderator Silje

  • 2 months later...
Skrevet
Tilbake til trådstart: Mops kan vel ha problemer med ryggraden? Vet ikke om de røntger for det, men? Har noe med den krøllhalen å gjøre at de oftere er utsatt for misdannelser i ryggen også.

De fleste små miniatyr hunder kan ha problemer med dette..

Det er fordi de har blitt krympet gjennom årene..

Men det skal ikke mer til enn å røngte før man finner ut av det.

Skrevet
De fleste små miniatyr hunder kan ha problemer med dette..

Det er fordi de har blitt krympet gjennom årene..

Men det skal ikke mer til enn å røngte før man finner ut av det.

Det er mulig det (selv om jeg aldri har hørt den teorien før), men hunder med avvikende haler er disponert for spesielle problemer med dette, uansett størrelse:

http://www.terrificpets.com/articles/102112965.asp

Man kan sikkert finne ut av det med røntgen, men det gjør ikke problemene noe mindre for hunder som er rammet av det.

Skrevet

DET er sant, du gjør ike problemet noe mindre.

2 i kullet til Gulla døde av nettopp en sånn sykdom, og vi sjekket henne og da selv.

På jeløya fikk vi beskjed om at det er fordi de er blitt trøkt sammen at det kan bli problemer.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...