Gå til innhold
Hundesonen.no

Hallo alle sammen...


Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Navnet mitt er Alexander Norø, er 25 år og kommer fra Tromsø. Jeg har hatt lidenskap for hund helt siden jeg kunne bevege beina. Er oppvokst blannt Rottweilere, men eier i dag 2 Perro de Presa Canario'er. Ikke Dogo Canario, men Presa Canario. Og flere presaer vil bli bestilt når den tid kommer. Jeg er stort sett hele dagen ute med hundene mine. Trene mye lydighet, agility (så ofte jeg kan), spor og weight-pulling. Jeg kan bruke opptil 2-3 timer per dag i skog og mark med hundene, bare fordi jeg ler konstant hele tiden av påfunnene dems på fjellsiden! Ingen dager er like og alle dagene er like morsom! :)

Kan vell si litt om hundene mine...

...Latina var den første. Er ei tispe (som dere sikkert så på navnet), er rett over sommeren 2 år, har en utmerket mentalitet og temperament. Fra hun var 3 mnd tok jeg henne med i barnehager rundt om i byen for å la småunger leke med henne. Noe som har virket veldig positivt.

Balboa er den "nyeste" innkjøpte hunden min. Men alikavell den første han hunden min. Balboa kommer fra et oppdrett i Larvik. Han er snart 8 mnd, langhårete presa. Mentaliteten hans er også utmerket og blir bare bedre og bedre med tiden. Han har et fantastisk temperemant også. Balboa har jeg store planer for når den tid kommer. Samme som Latina, har jeg tatt han med i barnehager for å sosialisere han med småbarn.

Latina

DSC_0064NEF.jpg

DSC_0047NEF.jpg

Balboa

DSC_0034-2.jpg

DSC_0036NEF.jpg

______

Ta gjerne en tur innom hjemmesiden min og ta en titt. Hjemmesiden er under en voldsom makeover

Det var vell det jeg kom på i farta, men er det noe mer dere lurer på, så er det bare å spørre.

MVH,

Alexander og hundene.

Skrevet
Velkommen:) Er det ikke sånn at dogo canario er et offisielle navnet nå, og at bare noen få sære oppdrettere på kanariøyene holder på det gamle navnet presa canario?? Bare lurer:)

Hei og takk.

Dogo Canario ble det offisielle navnet i 2001 av FCI. Men i 2003 ble rasen endelig godkjent av Amerikanske United Kennel Club og flere begynte å bruke UKC sitt register på presaene sine. Presa Canario har sin egen raseklubb her i norden, Norsk Presa Canario Klubb og i årskiftet 2007-2008 ble rasen godkjent av norske NHL.

MEN, siden det er 2 forskjellige rasestandarder anser vi Perro de Presa Canario entusiaster det som 2 forskjellige raser.

Men sære oppdrettere? Er ikke vi alle sære som er entusiaster av den rasen vi eier? :yawn:

Skrevet

Det var en helt fersk rase både for øyne og ører for min del, men det var noen flotte hunder du har der:) Velkommen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...