Gå til innhold
Hundesonen.no

Endelig agility


Tuskelusken

Recommended Posts

I flere år har jeg hatt lyst til å trene agility, men Tussi, hunden vi hadde før, var for gammel. Men nå skal det ble noe av! Endelig! :getlost: Det er noen som driver med trening, så jeg skal bli med mandager klokken 6. Gleder meg! Er ca en km å gå, men det er jo ikke no langt.

Så, jeg tar i mot alle tips og råd! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først og fremst, skal du gå til trening? Det er veldig viktig at hunden får hvile i buret mellom øktene. Så hvis du ikke har bil så vil jeg anbefale å ta med et bur til det i det minste. Med teppe til å legge utenpå i tillegg :getlost: Samt varme opp hunden før den er aktiv på banen og gå den ned før den går inn i buret.

Utenom det, så blir det mer lett å gi deg tips når du kommer i situasjoner hvor du trenger råd :) Lykke til og kos dere masse!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trenger jo ikke bur for å drive med agility vel? Bind den i et tre liksom, er unødvendlig å drasse på et bur en kilometer. Er ikke alle som eier bur heller da. Skulle jeg drasset med det buret jeg har, ville jeg vært utslitt før jeg kom frem. Ikke har jeg tenkt å kjøpe noe mer bærbart heller når jeg begynner, har ikke bil...

Såh...:getlost:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bur er blitt innprentet i meg på alle de kursene jeg har vært med på underveis og ikke minst, treningene. Og det gjelder ikke bare agility men også på lydighetskurs, klikker og freestyle. Ingen av de hundene jeg har hatt/har ville ha slappet av og ladet batteriene dersom de skulle vært bundet til et tre eller gått rundt med meg mellom øktene. Men selvsagt, hvis dere har hunder som legger seg ned og sover til tross for at det trenes rundt dem så. Hunden må uansett få mulighet til å fordøye det den har jobbet med.

Vedr. alder så er det litt ymse. Vår klubb opererer med agkurs (og dermed trening) fra 8 mnd. på små/mellom hund og 12 mnd. på stor. Men har hørt at det er forskjellige krav ute og går. Noen krever at hunden er røntget før man starter, men tror dette tilhører sjeldenheten. I vår klubb kan en ikke starte treningen før eier har vært på nybegynnerkurs med hunden, dersom agility er ny for eier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det visste jeg ikke. Men jeg håper nå jeg får begynne å trene jeg og, selv om jeg ikke har mulighet til å ha med meg bur... ja ja, finnes vel en årdnings, og han er ganske easy going egentlig, så han vil nok legge seg ned og slappe av uansett.

Jeg har også hørt at det er litt forskjellig med alder, på en klubb ble en 11 mnd gammel dober nektet å være med, mens en 9 mnd mindre rase fikk være med (nå blander jeg kanskje alder og rase her, er lenge siden, men iallefall vurderte klubben dette utifra rasen og utvikling)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er alltid noen som har plass i bilen/bur til en ekstra hnd om det er noen som ikke kommer i bil eller har bur.

Min erfaring er at hundene nok er ganske oppspilte og slapper vanskelig av de første gangene/ukene.. men at de lærer seg å slappe av mellom øktene uansett hvor de må slappe av på sikt.

Men altså ... erfaringen er at de fleste kommer i bil med bur.. og at det alltid er plass til en hund som ikke har bil eller bur.

Du har jo i tilleg en liten hunderase.

Ikke stress unødig med dette.

Agility er GØY. Så KOS deg.

Jeg begynte i fjor sensommer og har gått 2 kurs. Samt trener med klubben.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det visste jeg ikke. Men jeg håper nå jeg får begynne å trene jeg og, selv om jeg ikke har mulighet til å ha med meg bur... ja ja, finnes vel en årdnings, og han er ganske easy going egentlig, så han vil nok legge seg ned og slappe av uansett.

Jeg har også hørt at det er litt forskjellig med alder, på en klubb ble en 11 mnd gammel dober nektet å være med, mens en 9 mnd mindre rase fikk være med (nå blander jeg kanskje alder og rase her, er lenge siden, men iallefall vurderte klubben dette utifra rasen og utvikling)

Ja man ser helt klart på hvor store hunder det er tale om. Har jo med når de er ferdig utvokst osv osv. Men alder må altså sjekkes i den respektive klubben :ahappy:

Det er alltid noen som har plass i bilen/bur til en ekstra hnd om det er noen som ikke kommer i bil eller har bur.

Min erfaring er at hundene nok er ganske oppspilte og slapper vanskelig av de første gangene/ukene.. men at de lærer seg å slappe av mellom øktene uansett hvor de må slappe av på sikt.

Men altså ... erfaringen er at de fleste kommer i bil med bur.. og at det alltid er plass til en hund som ikke har bil eller bur.

Du har jo i tilleg en liten hunderase.

Ikke stress unødig med dette.

Agility er GØY. Så KOS deg.

Jeg begynte i fjor sensommer og har gått 2 kurs. Samt trener med klubben.

Veldig godt poeng :) Det noen har gjort hos oss er å sette et bur i klubbhuset slik at de slipper å drasse på det til hver trening. Fungerer fint det også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men selvsagt, hvis dere har hunder som legger seg ned og sover til tross for at det trenes rundt dem så.

Luna la seg ned på bakken og slappet av da 17. mai toget stoppet for å vente på en annen skole. Hun pleier å legge seg ned når hun kjeder seg. :)

Og takk til dere andre også, gleder meg virkleig! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...