Gå til innhold
Hundesonen.no

Endelig agility


Tuskelusken

Recommended Posts

I flere år har jeg hatt lyst til å trene agility, men Tussi, hunden vi hadde før, var for gammel. Men nå skal det ble noe av! Endelig! :getlost: Det er noen som driver med trening, så jeg skal bli med mandager klokken 6. Gleder meg! Er ca en km å gå, men det er jo ikke no langt.

Så, jeg tar i mot alle tips og råd! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først og fremst, skal du gå til trening? Det er veldig viktig at hunden får hvile i buret mellom øktene. Så hvis du ikke har bil så vil jeg anbefale å ta med et bur til det i det minste. Med teppe til å legge utenpå i tillegg :getlost: Samt varme opp hunden før den er aktiv på banen og gå den ned før den går inn i buret.

Utenom det, så blir det mer lett å gi deg tips når du kommer i situasjoner hvor du trenger råd :) Lykke til og kos dere masse!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trenger jo ikke bur for å drive med agility vel? Bind den i et tre liksom, er unødvendlig å drasse på et bur en kilometer. Er ikke alle som eier bur heller da. Skulle jeg drasset med det buret jeg har, ville jeg vært utslitt før jeg kom frem. Ikke har jeg tenkt å kjøpe noe mer bærbart heller når jeg begynner, har ikke bil...

Såh...:getlost:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bur er blitt innprentet i meg på alle de kursene jeg har vært med på underveis og ikke minst, treningene. Og det gjelder ikke bare agility men også på lydighetskurs, klikker og freestyle. Ingen av de hundene jeg har hatt/har ville ha slappet av og ladet batteriene dersom de skulle vært bundet til et tre eller gått rundt med meg mellom øktene. Men selvsagt, hvis dere har hunder som legger seg ned og sover til tross for at det trenes rundt dem så. Hunden må uansett få mulighet til å fordøye det den har jobbet med.

Vedr. alder så er det litt ymse. Vår klubb opererer med agkurs (og dermed trening) fra 8 mnd. på små/mellom hund og 12 mnd. på stor. Men har hørt at det er forskjellige krav ute og går. Noen krever at hunden er røntget før man starter, men tror dette tilhører sjeldenheten. I vår klubb kan en ikke starte treningen før eier har vært på nybegynnerkurs med hunden, dersom agility er ny for eier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det visste jeg ikke. Men jeg håper nå jeg får begynne å trene jeg og, selv om jeg ikke har mulighet til å ha med meg bur... ja ja, finnes vel en årdnings, og han er ganske easy going egentlig, så han vil nok legge seg ned og slappe av uansett.

Jeg har også hørt at det er litt forskjellig med alder, på en klubb ble en 11 mnd gammel dober nektet å være med, mens en 9 mnd mindre rase fikk være med (nå blander jeg kanskje alder og rase her, er lenge siden, men iallefall vurderte klubben dette utifra rasen og utvikling)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er alltid noen som har plass i bilen/bur til en ekstra hnd om det er noen som ikke kommer i bil eller har bur.

Min erfaring er at hundene nok er ganske oppspilte og slapper vanskelig av de første gangene/ukene.. men at de lærer seg å slappe av mellom øktene uansett hvor de må slappe av på sikt.

Men altså ... erfaringen er at de fleste kommer i bil med bur.. og at det alltid er plass til en hund som ikke har bil eller bur.

Du har jo i tilleg en liten hunderase.

Ikke stress unødig med dette.

Agility er GØY. Så KOS deg.

Jeg begynte i fjor sensommer og har gått 2 kurs. Samt trener med klubben.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det visste jeg ikke. Men jeg håper nå jeg får begynne å trene jeg og, selv om jeg ikke har mulighet til å ha med meg bur... ja ja, finnes vel en årdnings, og han er ganske easy going egentlig, så han vil nok legge seg ned og slappe av uansett.

Jeg har også hørt at det er litt forskjellig med alder, på en klubb ble en 11 mnd gammel dober nektet å være med, mens en 9 mnd mindre rase fikk være med (nå blander jeg kanskje alder og rase her, er lenge siden, men iallefall vurderte klubben dette utifra rasen og utvikling)

Ja man ser helt klart på hvor store hunder det er tale om. Har jo med når de er ferdig utvokst osv osv. Men alder må altså sjekkes i den respektive klubben :ahappy:

Det er alltid noen som har plass i bilen/bur til en ekstra hnd om det er noen som ikke kommer i bil eller har bur.

Min erfaring er at hundene nok er ganske oppspilte og slapper vanskelig av de første gangene/ukene.. men at de lærer seg å slappe av mellom øktene uansett hvor de må slappe av på sikt.

Men altså ... erfaringen er at de fleste kommer i bil med bur.. og at det alltid er plass til en hund som ikke har bil eller bur.

Du har jo i tilleg en liten hunderase.

Ikke stress unødig med dette.

Agility er GØY. Så KOS deg.

Jeg begynte i fjor sensommer og har gått 2 kurs. Samt trener med klubben.

Veldig godt poeng :) Det noen har gjort hos oss er å sette et bur i klubbhuset slik at de slipper å drasse på det til hver trening. Fungerer fint det også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men selvsagt, hvis dere har hunder som legger seg ned og sover til tross for at det trenes rundt dem så.

Luna la seg ned på bakken og slappet av da 17. mai toget stoppet for å vente på en annen skole. Hun pleier å legge seg ned når hun kjeder seg. :)

Og takk til dere andre også, gleder meg virkleig! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...