Gå til innhold
Hundesonen.no

Enda ett rop om hjelp til valgets kvaler


busy

Recommended Posts

Skrevet

Nå er jeg så i villrede at jeg lenger ikke vet hvilken fot jeg skal stå på nesten.

Har de siste 2 årene sett aktivt etter neste rase, og har vært innom utallige forum og hjemmesider, har søkt fra australsk cattledog til dverg pincher og fortsatt sliter jeg.

Familie situasjon har stabilisert seg på hvor vi skal bo og antallet menneske medlemmer. Med det så utgikk de mest krevende rasene.

Samboer har denne gangen satt ned foten og forlanger å ha en finger med i det endelige valget, og dermed må det bli en liten hund. Han har også spesielle preferanser i forhold til utseende. Jeg trodde jeg hadde funnet den optimale rasen når jeg hadde lest ca 500 sider om DSG, men det var utelukket. De ser ut som en blanding som gikk feil sier han. :)

Han ønsker en hund som han kan ha med overalt som er til liten bry for andre. Jeg ønsker en hund jeg kan trene relativt aktivt, dvs. konkurrere litt i LP, litt AG for variasjon, og noen lengere turer innimellom.

Problemet er jo når man må kombinere alt med det rette utseende for han da :) Ja, jeg vet det, utseende er ikke det viktige og alt det der, men så er det sånn at han er jo noe materialistisk av seg og trenger vell ett statussymbol :D (noe ironisk ment :D ) Men som sagt, han ønsker å være med denne gangen i avgjørelsen, så noe betydning må det få.

Så av utseende liker han jo godt SBT, noe jeg ikke er spes fan av pga hundeaggresjon og ei noe rar kroppsbyggning på noen av de, men samtidig så finner man en fin staff så er de jo drit fine da.

Eller så liker han Fransk bulldog, jeg tenker sykdommer og noe vankselig trenbarhet, kanskje litt for mye, -kommer jeg ikke i dag så kommer jeg i morgen mentalitet.

Miniatyr bullterrier er han litt på gli med, men der også er jeg redd det blir vanskelig trenbarhet.

Chihuahua er ok, men der er jeg helt blank(trodde ikke det var hunder jeg :D så har aldri sett 2 ganger på de, ikke bli fornærmet nå, de er jo supersøte, men kanskje litt feil framstilt for oss som ikke har sett 2 ganger)

Boston terrier er ok, men ikke helt min smak igjen, er litt redd det terrier gemyttet.

Familien vår;

jente på snart 7 år som ønsker å delta i hunden, i form av å holde båndet(vansklig med en kattejagende 60 kg hunden vi har nå), være aktivt med trening og utstilling, generelt alt.

Som sagt så ønsker jeg en jeg kan trene litt for å konkurrer, men vet at med 2 barn så strekker ikke tiden til så mye som jeg ønsker, så trenger en hund med en god ''av kanpp''.

Ønsker minimalt med jaktinstinkt, har nok med det i de nåværende 60 kg som ligger her.

Må være relativt rolig i det daglig, men kan godt ha mye krutt som kommer ut på de daglige turene.

Korthåret-ønsker ikke å ''kaste'' bort tid på pelsstel.

Lite til moderat vakt, akkurat sånn at den ikke har lett for å drive avsted kanskje.

Håper noen har noen tanker som de deler som kan hjelpe, begynner å bli ganske desperat. Vi stresser ikke med å få den lille valpen i hus, men er så inderlig lei av å rote rundt, trenger noe konkret å gå etter, så please hjelp en sjel i villrede :lol:

Skrevet

Kan dere ikke bare kjøpe en whippet da? :lol:

Lettlært, tøff nok til lange turer, liten nok til å være med overalt, enkel nok til at 7-åringen kan gå tur med den, super til agility, ikke fullt så super til lydighet... :):) er så kjeeedelig med alle repetisjonene...

hilsen helfrelst whippeteier... har 2 nå :D

Skrevet
Kan dere ikke bare kjøpe en whippet da?

Lettlært, tøff nok til lange turer, liten nok til å være med overalt, enkel nok til at 7-åringen kan gå tur med den, super til agility, ikke fullt så super til lydighet... er så kjeeedelig med alle repetisjonene...

hilsen helfrelst whippeteier... har 2 nå

Jeg har mange ganger sagt at Wippet er en undervurdert rase, men realistisk sett så vil den nok ikke tilfredstille mine ønsker når det kommer til trening :)

Og så var det jo det jaktinstinktet da :lol:

Skrevet

Jeg tror dvergpinscher kunne passe dere. Hvis du vil ha noe litt større kan du ta en titt på manchester terrier. Den har også mye til felles med dsg, vi har gått flere kurs sammen med flere mt, og det er morsomt å se likhetene! Jaktinnstinkt har begge disse rasene, men de er greie å håndtere, arbeidsvillige og likevel varmekjære kosehunder. Manchesteren er dog en terrier med det som hører til, men det høres ikke ut til å være noe problem for dere.

Skrevet

Eller hvorfor ikke en foxterrier! Har jo litt til felles med DSG den også, men etter min mening mye mere elegant i kroppen. Masse krutt ute på tur, rolig og grei inne. Lettlærte hunder, men selvsagt noe sta, det er jo en terrier! :lol:

Trenger selvsagt konsekvent oppdragelse og mye sosialisering, men hvilken rase gjør ikke det?

Dette er en hund med masse godt humør, veldig "happy", ja, jeg synes mine hunder er i godt humør bestandig jeg!

En kjempefin turkamerat, alltid klar for en tur ut.

Skrevet

Det er sikkert en god grunn til at du ikke har nevnt Sheltie i startinnlegget ditt, men jeg MÅ altså slå et slag for rasen min her. Den passer alle dine kriterier synes jeg; er lett-trente små hunder, som (dersom man jobber litt med lekelyst og sånt fra den er valp) absolutt kan hevde seg i LP, og spesielt AG. De er lette å håndtere for barn, og greie å ha med over alt. Jeg har to hunder som begge er lydige og greie, men det er en enorm forskjell på å ha med Sheltien på besøk, og BC'en på besøk, førstnevnte er bare såå grei å ha med rundt.

Søren, jeg så ikke at du skrev korthåret. Vel, jeg synes allikevel Sheltien passer helt perfekt inn i deres kriterier, og selv om de på ingen måte er korthårete, synes jeg (som HATER pelsstell) at de har en grei pels å vedlikeholde allikevel ... Jeg bruker fryktelig lite tid på pelsstell (altfor lite, egentlig:P), og det går helt fint. Det eneste er at det er greit å passe på at de ikke får floker bak ørene, men det tar jo ikke lange tiden å børste gjennom det lille av pels der, og ofte trengs det heller ikke å gjøres.

Skrevet
Problemet er jo når man må kombinere alt med det rette utseende for han da :D Ja, jeg vet det, utseende er ikke det viktige og alt det der, men så er det sånn at han er jo noe materialistisk av seg og trenger vell ett statussymbol :lol: (noe ironisk ment :) ) Men som sagt, han ønsker å være med denne gangen i avgjørelsen, så noe betydning må det få.

Så av utseende liker han jo godt SBT, noe jeg ikke er spes fan av pga hundeaggresjon og ei noe rar kroppsbyggning på noen av de, men samtidig så finner man en fin staff så er de jo drit fine da.

Eller så liker han Fransk bulldog, jeg tenker sykdommer og noe vankselig trenbarhet, kanskje litt for mye, -kommer jeg ikke i dag så kommer jeg i morgen mentalitet.

Miniatyr bullterrier er han litt på gli med, men der også er jeg redd det blir vanskelig trenbarhet.

Chihuahua er ok, men der er jeg helt blank(trodde ikke det var hunder jeg :) så har aldri sett 2 ganger på de, ikke bli fornærmet nå, de er jo supersøte, men kanskje litt feil framstilt for oss som ikke har sett 2 ganger)

Boston terrier er ok, men ikke helt min smak igjen, er litt redd det terrier gemyttet.

De er jo utrolig kule, og facinerende hunder!

12.jpg

Og det er en rase som jenta på 7, klarer og håndtere.

Men den første rasen som slo meg inn var heeler (Lancashire heeler)

Skrevet

Tusen takk for svar dere!

DP har jeg vurdert veldig, så mye at jeg har sett meg ut ett par oppdrettere, så det er absolutt en mulighet.

Manchester må jeg inn å se på, den har jeg ikke tenkt på, men husker vagt at jeg ba søsteren min titte på de for mange år siden, så da likte jeg den jo da :P

Fox Terrier har ikke den veldig med jakt da?

Shelti er en god grunn til at jeg ikke har nevnt, og det er ei barndomms historie :P Men begynner å venne meg til de, og syntes de er umåtelig flott, men har ikke helt klart å legge disse minnene på hylla enda :P

Lancashire heeler har jeg absolutt ikke sett på så nå skal jeg google litt.

Takk igjen

Skrevet
Fox Terrier har ikke den veldig med jakt da?

Nei, absolutt ikke! Det finnes noen få som bruker foxterrier til jakt, men da er jo de "spesialtrenet"! Finnes ikke jaktinstinkt i mine to.

Skrevet

Min Fox har jaktinnstinkt, men ikke værre enn at det går helt fint å ha henne løs og håndtere det. Hun går sammen med mine to marsvin løse i leiligheten, så så veldig stort problem er det ikke. Hun elsker å gå nedi hi og prøve å fange fugler.. :P Ellers er det en flott rase som er aktiv og morsomme og som har en flott størrelse. Jeg har blitt helt forelsket i denne rasen :P

Skrevet

Om du er interessert i lanchashire heeler er det flere av dem i Tromsø. Bare send PM så kan det kanskje ordne seg med å treffe vår tøtte.

Skrevet

PM sendt Poter.

Så snart barna er i seng så får jeg google fox terrier også. Litt variert der da, så kanskje linjer har litt betydning i fht jaktinstinktet...

Skrevet
Han ønsker en hund som han kan ha med overalt som er til liten bry for andre. Jeg ønsker en hund jeg kan trene relativt aktivt, dvs. konkurrere litt i LP, litt AG for variasjon, og noen lengere turer innimellom.

På ingen måte noen umulighet..

Så av utseende liker han jo godt SBT, noe jeg ikke er spes fan av pga hundeaggresjon og ei noe rar kroppsbyggning på noen av de, men samtidig så finner man en fin staff så er de jo drit fine da.

Hundeaggresjon er i utgangspunktet ikke et typisk karaktertrekk for en frisk staff.

Den skal ikke tåle bøll og provokasjon fra andre, men den skal heller ikke yppe med alt som kan gå på 4..

Selv har jeg en som nå er 20 mnd i dag faktisk, han har hatt et par perioder der han har vært vanskelig mot hannhunder, men det har jo mange unghunder..

Pr. i dag er det meste greit, men unge hannhunder som oppfører seg som om de eier verden, de blir fort satt godt på plass.

Eller så liker han Fransk bulldog, jeg tenker sykdommer og noe vankselig trenbarhet, kanskje litt for mye, -kommer jeg ikke i dag så kommer jeg i morgen mentalitet.

Sykdommer bør du også tenke med staffen, det er dessverre en del demodex, HD og AD på de.

Miniatyr bullterrier er han litt på gli med, men der også er jeg redd det blir vanskelig trenbarhet.

Ut fra de få av rasen jeg kjenner har du nok helt rett, de er ikke veldig enkle.

Boston terrier er ok, men ikke helt min smak igjen, er litt redd det terrier gemyttet.

De Bostonterrierne jeg har vært borti har vært velfungerende livlige hunder, det er faktisk en rase jeg kunne tenkt meg, fantastisk morsomme hunder som etter min erfaring er snille og greie mot det meste.. Noen av de har dog vært litt lettstressa, og fått utløp for dette med humping på andre hunder.

Ut fra hva du har skrevet i innlegget tror jeg faktisk en staff kan være et fornuftig valg, men her er det viktig å se på linjene du får hund fra.

Hva gjelder jaktinstinkt er jo det noe alle hunder har, noen i større grad enn andre.. Noen staffer har et ganske sterkt jaktinstinkt, mens andre har såpass lite av det at det gjør trening vanskelig..

Selv har jeg en som har et ganske kraftig jaktinstinkt, men fortsatt ikke verre enn at det kan kontrolleres selv når han går løs.

Min søsters datter på snart 4 år har full kontroll, og kan faktisk gå turer med dyret i bånd, han forsøker ikke engang å dra når hun går med han!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...