Gå til innhold
Hundesonen.no

Breton


SoppenCamilla

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Spørs litt hva du er på jakt etter, men Breton er jo en stående fuglehund og like aktiv som de andre hundene ( setter, vorsther etc ). Så om man ikke skal jakte - velg en annen rase.

Om man skal jakte så er Breton en god allround hund, god på skogen og fjellet.

Det er en liten hund, men den har utrolig mye energi. Lett dressert og kvikk. Tar ting raskt.

Hannhundene bør ha en fast hånd, da de har sterke kjønns drifter og kan være hissige mot andre hanner. Her gjelder det å være obs og føre var, sånn at man ikke havner i den fella med valpen sin.

Breton begynner å bli en populær rase, så jeg ville kjøpt valp gjennom klubben/godkjente parringern gjennom klubben.

Breton er den fuglehund rasen som har mest HD og vi har derfor inført HQ - et nytt måle system som vi håper at skal gi mindre HD på sikt.

Breton hevder seg på jaktprøver ( konkurranser ) i alle grener ( skog, fjell og lavland ). I høst vant vi NM lavland. I vinter vant vi NM lag vinter. Mange som har fått opp øyne for den lille flinke hunden.

Ordtaket vårt er stor hund i liten kropp. Og det stemmer godt.

Det var veldig grovt. Du får heller spørre om det er noe mer eller sende meg en PM

Skrevet

Så lenge de skal jakte så kan Breton være en like god førstegangs hund som de andre stående fuglehundene.

Da må en heller se på linjer, sånn at en ikke velger av den verste/hardeste sorten.

NBK ( breton klubben ) har en god del bra tilbud som være greie å få med seg. Vi er en sosial og inkluderende klubb som tar i mot alle.

Jeg ville helt klart vært på dressur kurs og trenings samlinger for fuglehunder. Her lærer man masse og det er veldig nyttig.

Skrevet

Hva menes med 'jakte' egentlig? Hvor mye jakting er jakt? Ser veldig mange hunder som kjøpes for jakt, brukes 1-2 uker i året og blir mer eller mindre stående til neste høst. Så har du de som kjøper jakthund for alminnelig friluftsliv og bruker den aktivt hele året. Mener selvfølgelig at en hund må trenes, du kan jo ikke slippe en jakthund og la den mosjonere seg selv milevis unna eier. Om man ikke jakter, men trener normalt og gir hunden mye og variert mosjon, kan man ikke ha en jakthund da? Jeg syns det er spennende å trene apport og diverse annet jaktarbeid, men har solgt hagla for flere år siden. For en stund siden ville jeg gjerne ha breton, men 'alle' vil selge til jegere og ikke til andre. Da jeg jaktet, var det 1-2 uker i året, resten av tiden gikk jeg bare på fjellet uten å skyte. Nå er jeg kun vanlig ganger. Mine hunder får mye trim og aktivitet, mens jakthundene står i gårdene sine og venter på 10.september. Ikke alle er sånn, men veldig mange. Bare så det er nevnt; å ha en jaktrase eller annen aktiv rase kun som prydhund, ville jeg aldri gjort.

Skrevet

Hvis det er meg du spør, så mener jeg jakte når jeg sier jakte. Hunden vil brukes til jakt på fugl når det er aktuelt, hvor mange dager i året det blir kan jeg desverre ikke fortelle deg, da jeg har mista orakel-statusen for en stund siden. Hunden kommer så absolutt til å bli brukt imellom jakta, den vil være en "familie"hund og turkamerat i tillegg til jakt.

Skrevet
Hvis det er meg du spør, så mener jeg jakte når jeg sier jakte. Hunden vil brukes til jakt på fugl når det er aktuelt, hvor mange dager i året det blir kan jeg desverre ikke fortelle deg, da jeg har mista orakel-statusen for en stund siden. Hunden kommer så absolutt til å bli brukt imellom jakta, den vil være en "familie"hund og turkamerat i tillegg til jakt.

Ja, jeg skjønner jo at jakt betyr jakt, enten det er fugl, hare eller annen vilt. Jeg mente egentlig hvor mye jakting man må bedrive før det er akseptabelt å kjøpe jakthund. 1 dag i året? Og hva om jeger er en så dårlig skytter at det aldri blir noen fugl. Om man lever aktivt og trener jakt uten å jakte, er det bra nok? Eller må man løsne skudd. Om en hund må jakte før man får kjøpe den, er noen få jaktdager i året nok til at den blir mer lykkelig enn om eier ikke har hagle?

Snakker med en del jakthundeiere, og bare et fåtall jakter mer enn noen få dager om høsten og en god del av de klarer ikke å trene hunden såpass at de egentlig har noen nytte av den. Tenker ikke bare på fuglehunder, men alle typer jaktraser.

Hadde stående hund en gang. Flott type, likte å få ut energi. Man må leve aktivt, men jeg syns ikke hagla var et must når vi var i fjellet.

Skrevet
Altså, jeg vet ikke hva oppdrettere krever, da. Er jo en grunn til at tråden er her. :P

Ja, akkurat. For jeg har også lurt på en del 'jakthundting' ;)

Skrevet

For meg er det sånn; at om du jakter eller jakt trener ( dvs jakt uten hagle ) er det samme.

Om du først jakt trener mye så vil jo selvfølgelig oppdretter ønske at man stiller på jaktprøve, slik at man ser resultatet av avl'n. Det synes jeg er en positiv ting.

Å ha en jakthund uten å jakte/jakt trene har jeg ikke noe til overs for. Det er mange som aldri skyter en fugl for jaktprøve hunden sin, men hunden får likevel brukt seg til det den er skapt for. Ser ikke noe problem med det. Så lenge hunden får jakte ...hvorvidt det skytes eller ei spiller ingen rolle.

Selv synes jeg det er bra at Breton bare selges til jegere ( dvs de som jakter med og uten hagle ).

Og ekstra bonus om folk vil konkurrere i tillegg.

Skrevet
For meg er det sånn; at om du jakter eller jakt trener ( dvs jakt uten hagle ) er det samme.

Om du først jakt trener mye så vil jo selvfølgelig oppdretter ønske at man stiller på jaktprøve, slik at man ser resultatet av avl'n. Det synes jeg er en positiv ting.

Å ha en jakthund uten å jakte/jakt trene har jeg ikke noe til overs for. Det er mange som aldri skyter en fugl for jaktprøve hunden sin, men hunden får likevel brukt seg til det den er skapt for. Ser ikke noe problem med det. Så lenge hunden får jakte ...hvorvidt det skytes eller ei spiller ingen rolle.

Selv synes jeg det er bra at Breton bare selges til jegere ( dvs de som jakter med og uten hagle ).

Og ekstra bonus om folk vil konkurrere i tillegg.

Ja, den kan jeg være enig i!

  • 2 weeks later...
Skrevet

jeg sier "bretån", sånn ca:)

Og jeg tenker som Monica at en jakthun bør få trent seg i sitt felt, men den trenger ikke nødvendigvis å bli brukt på jakt med hagle. Sjefen min er en trippelbirker og naturelsker av dimensjoner. Han er ute på tur, sykler, løper eller går på ski med bikkja hver eneste dag og hver eneste helg (nesten) er han på fjellet og lar hunden jobbe. Han har ikke hagle og jakter dermed ikke med felling av vilt, men han har ett svært aktivt hundeliv der hunden får masser av fysisk trening og fuglearbeider.

Jeg skjønner egentlig ikke hvor disse jegerne som lar hundene stå hele året utenom jakt er hend jeg. Jeg kjenner utallige jegere, med unntak av ett par gamle elgjegere, er samtlige av disse jegerne svært aktive friluftsmennesker som er ute med hundene hver eneste dag og hver bidige helg (omtrent) brukes de til fjell, skog eller annen aktiv trening av hund. Jeg må tydeligvis vanke i rette kretser. Mitt inntrykk er at fuglehunder kanskje trenes litt mer enn andre jakthunder gjennom året. Det tror jeg det er to grunner til: jeg kjenner flere fuglehundeiere enn andre jakthundeiere og det er lettere trene fuglehund hele året kontra halsende og losende hunder som arbeider på en helt annen måte enn de svært samarbeidene fuglehundene.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...