Gå til innhold
Hundesonen.no

Breton


SoppenCamilla

Recommended Posts

Hei.

Spørs litt hva du er på jakt etter, men Breton er jo en stående fuglehund og like aktiv som de andre hundene ( setter, vorsther etc ). Så om man ikke skal jakte - velg en annen rase.

Om man skal jakte så er Breton en god allround hund, god på skogen og fjellet.

Det er en liten hund, men den har utrolig mye energi. Lett dressert og kvikk. Tar ting raskt.

Hannhundene bør ha en fast hånd, da de har sterke kjønns drifter og kan være hissige mot andre hanner. Her gjelder det å være obs og føre var, sånn at man ikke havner i den fella med valpen sin.

Breton begynner å bli en populær rase, så jeg ville kjøpt valp gjennom klubben/godkjente parringern gjennom klubben.

Breton er den fuglehund rasen som har mest HD og vi har derfor inført HQ - et nytt måle system som vi håper at skal gi mindre HD på sikt.

Breton hevder seg på jaktprøver ( konkurranser ) i alle grener ( skog, fjell og lavland ). I høst vant vi NM lavland. I vinter vant vi NM lag vinter. Mange som har fått opp øyne for den lille flinke hunden.

Ordtaket vårt er stor hund i liten kropp. Og det stemmer godt.

Det var veldig grovt. Du får heller spørre om det er noe mer eller sende meg en PM

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge de skal jakte så kan Breton være en like god førstegangs hund som de andre stående fuglehundene.

Da må en heller se på linjer, sånn at en ikke velger av den verste/hardeste sorten.

NBK ( breton klubben ) har en god del bra tilbud som være greie å få med seg. Vi er en sosial og inkluderende klubb som tar i mot alle.

Jeg ville helt klart vært på dressur kurs og trenings samlinger for fuglehunder. Her lærer man masse og det er veldig nyttig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva menes med 'jakte' egentlig? Hvor mye jakting er jakt? Ser veldig mange hunder som kjøpes for jakt, brukes 1-2 uker i året og blir mer eller mindre stående til neste høst. Så har du de som kjøper jakthund for alminnelig friluftsliv og bruker den aktivt hele året. Mener selvfølgelig at en hund må trenes, du kan jo ikke slippe en jakthund og la den mosjonere seg selv milevis unna eier. Om man ikke jakter, men trener normalt og gir hunden mye og variert mosjon, kan man ikke ha en jakthund da? Jeg syns det er spennende å trene apport og diverse annet jaktarbeid, men har solgt hagla for flere år siden. For en stund siden ville jeg gjerne ha breton, men 'alle' vil selge til jegere og ikke til andre. Da jeg jaktet, var det 1-2 uker i året, resten av tiden gikk jeg bare på fjellet uten å skyte. Nå er jeg kun vanlig ganger. Mine hunder får mye trim og aktivitet, mens jakthundene står i gårdene sine og venter på 10.september. Ikke alle er sånn, men veldig mange. Bare så det er nevnt; å ha en jaktrase eller annen aktiv rase kun som prydhund, ville jeg aldri gjort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er meg du spør, så mener jeg jakte når jeg sier jakte. Hunden vil brukes til jakt på fugl når det er aktuelt, hvor mange dager i året det blir kan jeg desverre ikke fortelle deg, da jeg har mista orakel-statusen for en stund siden. Hunden kommer så absolutt til å bli brukt imellom jakta, den vil være en "familie"hund og turkamerat i tillegg til jakt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er meg du spør, så mener jeg jakte når jeg sier jakte. Hunden vil brukes til jakt på fugl når det er aktuelt, hvor mange dager i året det blir kan jeg desverre ikke fortelle deg, da jeg har mista orakel-statusen for en stund siden. Hunden kommer så absolutt til å bli brukt imellom jakta, den vil være en "familie"hund og turkamerat i tillegg til jakt.

Ja, jeg skjønner jo at jakt betyr jakt, enten det er fugl, hare eller annen vilt. Jeg mente egentlig hvor mye jakting man må bedrive før det er akseptabelt å kjøpe jakthund. 1 dag i året? Og hva om jeger er en så dårlig skytter at det aldri blir noen fugl. Om man lever aktivt og trener jakt uten å jakte, er det bra nok? Eller må man løsne skudd. Om en hund må jakte før man får kjøpe den, er noen få jaktdager i året nok til at den blir mer lykkelig enn om eier ikke har hagle?

Snakker med en del jakthundeiere, og bare et fåtall jakter mer enn noen få dager om høsten og en god del av de klarer ikke å trene hunden såpass at de egentlig har noen nytte av den. Tenker ikke bare på fuglehunder, men alle typer jaktraser.

Hadde stående hund en gang. Flott type, likte å få ut energi. Man må leve aktivt, men jeg syns ikke hagla var et must når vi var i fjellet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg er det sånn; at om du jakter eller jakt trener ( dvs jakt uten hagle ) er det samme.

Om du først jakt trener mye så vil jo selvfølgelig oppdretter ønske at man stiller på jaktprøve, slik at man ser resultatet av avl'n. Det synes jeg er en positiv ting.

Å ha en jakthund uten å jakte/jakt trene har jeg ikke noe til overs for. Det er mange som aldri skyter en fugl for jaktprøve hunden sin, men hunden får likevel brukt seg til det den er skapt for. Ser ikke noe problem med det. Så lenge hunden får jakte ...hvorvidt det skytes eller ei spiller ingen rolle.

Selv synes jeg det er bra at Breton bare selges til jegere ( dvs de som jakter med og uten hagle ).

Og ekstra bonus om folk vil konkurrere i tillegg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg er det sånn; at om du jakter eller jakt trener ( dvs jakt uten hagle ) er det samme.

Om du først jakt trener mye så vil jo selvfølgelig oppdretter ønske at man stiller på jaktprøve, slik at man ser resultatet av avl'n. Det synes jeg er en positiv ting.

Å ha en jakthund uten å jakte/jakt trene har jeg ikke noe til overs for. Det er mange som aldri skyter en fugl for jaktprøve hunden sin, men hunden får likevel brukt seg til det den er skapt for. Ser ikke noe problem med det. Så lenge hunden får jakte ...hvorvidt det skytes eller ei spiller ingen rolle.

Selv synes jeg det er bra at Breton bare selges til jegere ( dvs de som jakter med og uten hagle ).

Og ekstra bonus om folk vil konkurrere i tillegg.

Ja, den kan jeg være enig i!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

jeg sier "bretån", sånn ca:)

Og jeg tenker som Monica at en jakthun bør få trent seg i sitt felt, men den trenger ikke nødvendigvis å bli brukt på jakt med hagle. Sjefen min er en trippelbirker og naturelsker av dimensjoner. Han er ute på tur, sykler, løper eller går på ski med bikkja hver eneste dag og hver eneste helg (nesten) er han på fjellet og lar hunden jobbe. Han har ikke hagle og jakter dermed ikke med felling av vilt, men han har ett svært aktivt hundeliv der hunden får masser av fysisk trening og fuglearbeider.

Jeg skjønner egentlig ikke hvor disse jegerne som lar hundene stå hele året utenom jakt er hend jeg. Jeg kjenner utallige jegere, med unntak av ett par gamle elgjegere, er samtlige av disse jegerne svært aktive friluftsmennesker som er ute med hundene hver eneste dag og hver bidige helg (omtrent) brukes de til fjell, skog eller annen aktiv trening av hund. Jeg må tydeligvis vanke i rette kretser. Mitt inntrykk er at fuglehunder kanskje trenes litt mer enn andre jakthunder gjennom året. Det tror jeg det er to grunner til: jeg kjenner flere fuglehundeiere enn andre jakthundeiere og det er lettere trene fuglehund hele året kontra halsende og losende hunder som arbeider på en helt annen måte enn de svært samarbeidene fuglehundene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
    • Hei! Jeg har en valp (3-4 uker) hvor nesa er rosa med svarte kanter, men på den rosa delen har den litt svarte prikker. Er dette kun at pigmentet ikke er ferdig utviklet, eller vil nesa bli svart og rosa som voksen? Valpen er gyllen/lysbrun og har ingen hvite deler i pelsen sin. 
    • Jeg har nylig overtatt eierskap av en hund jeg har passet endel før. Den kan standard kommandoer som «sitt, ligg, kom, osv». Hjemme lystrer han stort sett, men med en gang jeg tar på ham turselen/når vi er på tur er det som han lukker ørene. Han lystrer innimellom, men ikke på samme måte som hjemme. Jeg har prøvd med positiv feedback og snacks for å trene når vi er ute også. Har sjekket selen om den er vond, og latt ham gå med den inne for å sjekke om han oppfører seg annerledes hjemme med den på, men da lystrer han som vanlig og oppfører seg som normalt.    Det virker for meg som det utelukkende er turen/tanken på tur som gjør at han ikke lystrer. Han er ikke superbegeistret for selen, men elsker å gå tur og virker som han kunne gått tur hele dagen om han fikk lov.   Lang spørsmål, men jeg lurer på om noen har vært i samme situasjon eller har noen gode tips?
    • Vi er en familie på 4 som har vurdert å skaffe hund lenge, og nå føler vi oss klare for ansvaret. Vi har falt for de små spisshundrasene japansk spisshund og kleinspitz, og vil gjerne høre deres erfaringer om disse. Vi er på jakt etter en liten, omgjengelig familiehund som både kan være med på tur i allslags vær og kose seg inne. Vi tenker at et medium aktivitetsnivå og ikke altfor krevende pelsstell hadde vært fint.   Vi ferierer en del på båt om sommeren og hunden må derfor vennes til båtlivet. Jeg har lurt litt på om det kan være krevende med spisshund på båt, siden de kan bjeffe en del? Når man ligger i havn er det jo mange andre båter og folk rundt overalt, og jeg bekymrer meg for om det kan bli slitsomt hvis hunden skal varsle hver gang den ser en fremmed. Vil gjerne ha synspunkter på dette. 
    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...