Gå til innhold
Hundesonen.no

Breton


SoppenCamilla

Recommended Posts

Hei.

Spørs litt hva du er på jakt etter, men Breton er jo en stående fuglehund og like aktiv som de andre hundene ( setter, vorsther etc ). Så om man ikke skal jakte - velg en annen rase.

Om man skal jakte så er Breton en god allround hund, god på skogen og fjellet.

Det er en liten hund, men den har utrolig mye energi. Lett dressert og kvikk. Tar ting raskt.

Hannhundene bør ha en fast hånd, da de har sterke kjønns drifter og kan være hissige mot andre hanner. Her gjelder det å være obs og føre var, sånn at man ikke havner i den fella med valpen sin.

Breton begynner å bli en populær rase, så jeg ville kjøpt valp gjennom klubben/godkjente parringern gjennom klubben.

Breton er den fuglehund rasen som har mest HD og vi har derfor inført HQ - et nytt måle system som vi håper at skal gi mindre HD på sikt.

Breton hevder seg på jaktprøver ( konkurranser ) i alle grener ( skog, fjell og lavland ). I høst vant vi NM lavland. I vinter vant vi NM lag vinter. Mange som har fått opp øyne for den lille flinke hunden.

Ordtaket vårt er stor hund i liten kropp. Og det stemmer godt.

Det var veldig grovt. Du får heller spørre om det er noe mer eller sende meg en PM

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge de skal jakte så kan Breton være en like god førstegangs hund som de andre stående fuglehundene.

Da må en heller se på linjer, sånn at en ikke velger av den verste/hardeste sorten.

NBK ( breton klubben ) har en god del bra tilbud som være greie å få med seg. Vi er en sosial og inkluderende klubb som tar i mot alle.

Jeg ville helt klart vært på dressur kurs og trenings samlinger for fuglehunder. Her lærer man masse og det er veldig nyttig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva menes med 'jakte' egentlig? Hvor mye jakting er jakt? Ser veldig mange hunder som kjøpes for jakt, brukes 1-2 uker i året og blir mer eller mindre stående til neste høst. Så har du de som kjøper jakthund for alminnelig friluftsliv og bruker den aktivt hele året. Mener selvfølgelig at en hund må trenes, du kan jo ikke slippe en jakthund og la den mosjonere seg selv milevis unna eier. Om man ikke jakter, men trener normalt og gir hunden mye og variert mosjon, kan man ikke ha en jakthund da? Jeg syns det er spennende å trene apport og diverse annet jaktarbeid, men har solgt hagla for flere år siden. For en stund siden ville jeg gjerne ha breton, men 'alle' vil selge til jegere og ikke til andre. Da jeg jaktet, var det 1-2 uker i året, resten av tiden gikk jeg bare på fjellet uten å skyte. Nå er jeg kun vanlig ganger. Mine hunder får mye trim og aktivitet, mens jakthundene står i gårdene sine og venter på 10.september. Ikke alle er sånn, men veldig mange. Bare så det er nevnt; å ha en jaktrase eller annen aktiv rase kun som prydhund, ville jeg aldri gjort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er meg du spør, så mener jeg jakte når jeg sier jakte. Hunden vil brukes til jakt på fugl når det er aktuelt, hvor mange dager i året det blir kan jeg desverre ikke fortelle deg, da jeg har mista orakel-statusen for en stund siden. Hunden kommer så absolutt til å bli brukt imellom jakta, den vil være en "familie"hund og turkamerat i tillegg til jakt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er meg du spør, så mener jeg jakte når jeg sier jakte. Hunden vil brukes til jakt på fugl når det er aktuelt, hvor mange dager i året det blir kan jeg desverre ikke fortelle deg, da jeg har mista orakel-statusen for en stund siden. Hunden kommer så absolutt til å bli brukt imellom jakta, den vil være en "familie"hund og turkamerat i tillegg til jakt.

Ja, jeg skjønner jo at jakt betyr jakt, enten det er fugl, hare eller annen vilt. Jeg mente egentlig hvor mye jakting man må bedrive før det er akseptabelt å kjøpe jakthund. 1 dag i året? Og hva om jeger er en så dårlig skytter at det aldri blir noen fugl. Om man lever aktivt og trener jakt uten å jakte, er det bra nok? Eller må man løsne skudd. Om en hund må jakte før man får kjøpe den, er noen få jaktdager i året nok til at den blir mer lykkelig enn om eier ikke har hagle?

Snakker med en del jakthundeiere, og bare et fåtall jakter mer enn noen få dager om høsten og en god del av de klarer ikke å trene hunden såpass at de egentlig har noen nytte av den. Tenker ikke bare på fuglehunder, men alle typer jaktraser.

Hadde stående hund en gang. Flott type, likte å få ut energi. Man må leve aktivt, men jeg syns ikke hagla var et must når vi var i fjellet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg er det sånn; at om du jakter eller jakt trener ( dvs jakt uten hagle ) er det samme.

Om du først jakt trener mye så vil jo selvfølgelig oppdretter ønske at man stiller på jaktprøve, slik at man ser resultatet av avl'n. Det synes jeg er en positiv ting.

Å ha en jakthund uten å jakte/jakt trene har jeg ikke noe til overs for. Det er mange som aldri skyter en fugl for jaktprøve hunden sin, men hunden får likevel brukt seg til det den er skapt for. Ser ikke noe problem med det. Så lenge hunden får jakte ...hvorvidt det skytes eller ei spiller ingen rolle.

Selv synes jeg det er bra at Breton bare selges til jegere ( dvs de som jakter med og uten hagle ).

Og ekstra bonus om folk vil konkurrere i tillegg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg er det sånn; at om du jakter eller jakt trener ( dvs jakt uten hagle ) er det samme.

Om du først jakt trener mye så vil jo selvfølgelig oppdretter ønske at man stiller på jaktprøve, slik at man ser resultatet av avl'n. Det synes jeg er en positiv ting.

Å ha en jakthund uten å jakte/jakt trene har jeg ikke noe til overs for. Det er mange som aldri skyter en fugl for jaktprøve hunden sin, men hunden får likevel brukt seg til det den er skapt for. Ser ikke noe problem med det. Så lenge hunden får jakte ...hvorvidt det skytes eller ei spiller ingen rolle.

Selv synes jeg det er bra at Breton bare selges til jegere ( dvs de som jakter med og uten hagle ).

Og ekstra bonus om folk vil konkurrere i tillegg.

Ja, den kan jeg være enig i!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

jeg sier "bretån", sånn ca:)

Og jeg tenker som Monica at en jakthun bør få trent seg i sitt felt, men den trenger ikke nødvendigvis å bli brukt på jakt med hagle. Sjefen min er en trippelbirker og naturelsker av dimensjoner. Han er ute på tur, sykler, løper eller går på ski med bikkja hver eneste dag og hver eneste helg (nesten) er han på fjellet og lar hunden jobbe. Han har ikke hagle og jakter dermed ikke med felling av vilt, men han har ett svært aktivt hundeliv der hunden får masser av fysisk trening og fuglearbeider.

Jeg skjønner egentlig ikke hvor disse jegerne som lar hundene stå hele året utenom jakt er hend jeg. Jeg kjenner utallige jegere, med unntak av ett par gamle elgjegere, er samtlige av disse jegerne svært aktive friluftsmennesker som er ute med hundene hver eneste dag og hver bidige helg (omtrent) brukes de til fjell, skog eller annen aktiv trening av hund. Jeg må tydeligvis vanke i rette kretser. Mitt inntrykk er at fuglehunder kanskje trenes litt mer enn andre jakthunder gjennom året. Det tror jeg det er to grunner til: jeg kjenner flere fuglehundeiere enn andre jakthundeiere og det er lettere trene fuglehund hele året kontra halsende og losende hunder som arbeider på en helt annen måte enn de svært samarbeidene fuglehundene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...