Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva fester dere hunden til springeren med?


Recommended Posts

Skrevet

Ble en litt knotete overskrift.

Men hva fester dere hunden med, i springeren. Bruker dere det som følger med, som etter min erfaring ryker uhorvlig fort. Eller bruker dere noe annet?? Vil gjerne ha tips- den som fulgte med er røket etter en dags bruk. Blir glad for tips

Skrevet

Bruker dingsen som følger med og forløpig så holder den greit, men min "trekkhund" er kun 12 kg da.

Labbisen er veloppdragen og løper pent ;)

Guest lijenta
Skrevet

Bruker det som følger med for den plast dingsen skal ryke når du sykler på den ene siden av en telefon stolpe og hunden vil løpe på den andre siden. Det er bare å se på plastdingsen om når den skal ryke for da kommer det en strek over der den har tenkt å ryke også bytter du den ut. Det er lett å få pøast dingsen fra springer.

ot Lola Pagola i dag så jeg at du og prikekdyret var ute og gikk. Og han var fin i sin Kenjan sele. Kjørte forbi noen som måtte være dere. Hadde ikke tid til å stoppe.

Skrevet
Bruker det som følger med for den plast dingsen skal ryke når du sykler på den ene siden av en telefon stolpe og hunden vil løpe på den andre siden. Det er bare å se på plastdingsen om når den skal ryke for da kommer det en strek over der den har tenkt å ryke også bytter du den ut. Det er lett å få pøast dingsen fra springer.

ot Lola Pagola i dag så jeg at du og prikekdyret var ute og gikk. Og han var fin i sin Kenjan sele. Kjørte forbi noen som måtte være dere. Hadde ikke tid til å stoppe.

Ha ha ha så flaut, testur med baggen-belte og jeg var litt småirritert fordi Casper ville snuse (skikkelig irrasjonell) ;) Neste gang må du stoppe da ;) Har du hundebur i bilen, sånne tynne nettingbur som er lysegrønne eller noe? For jeg husker jeg kikket inn i en bil som kjørte forbi, kanskje stirret jeg litt, for må alltid sjekke hva slags hunder det er i bilene.

Skrevet

Veldig skeptisk til det som følger med jeg også!Da passer jeg bare bedre på ved lyktestolper osv.Det skal jo ikke være noe langt så hunden kommer foran forhjulet.

Før brukte jeg en hanefot som var perfekt lengde.Da den gikk i stykker hadde jeg et kort/by bånd av lett kjetting som aldri er brukt.Lik lengde som hanefoten.Supert det også!Har bare kjøpt noe til feste det med.

Første springeren jeg kjøpte for sikkert over 15 år siden(oj,lenge siden!) var helt sveist sammen.Det jeg kjøpte for 2 år siden hadde en glippe nederst som båndet da falt ut av.Skummlet da frøken hund var på vei over veien etter duer da det skjedde!

Nå er den sveiset sammen,ikke så dumt få gjort det.

Guest Christine
Skrevet
Det er bare å se på plastdingsen om når den skal ryke for da kommer det en strek over der den har tenkt å ryke også bytter du den ut.

Min røyk ved første sykkeltur, da hunden plutselig trakk til litt bedre enn han hadde gjort tidligere på turen.

Selv så bruker jeg ikke springer når jeg sykler(har hunden foran sykkelen), men det er en del folk som bruker kjetting vet jeg.)

Guest lijenta
Skrevet

Stememr da det Lola Pagola ;) neste gang satser vi på at jeg har tid til å stoppe og hilse på.

Jeg bruker i grunnen begge deler enten springer og da tenker jeg ike helt på vekt men hvor trekke villig hunden er når jeg bruker plast dingsen. Eller jeg bestememr meg for å spenen fast hunden forran og hun får dra som en gal. Når hun løper forran bruker jeg denne http://seleverkstedet.no/Sider/andreprodukter08.htm slipper da å få bandet i julet hvis hun mot formodning vil stoppe eller slaker på farten fortere enn keg klarer å bremse

Skrevet
Ble en litt knotete overskrift.

Men hva fester dere hunden med, i springeren. Bruker dere det som følger med, som etter min erfaring ryker uhorvlig fort. Eller bruker dere noe annet?? Vil gjerne ha tips- den som fulgte med er røket etter en dags bruk. Blir glad for tips

Kjøpte på Felleskjøpet et kort bånd med krok i begge endene. Fant den i hesteavdelingen, tror den heter longering delta. Var tykk web mellom krokene. Har brukt den i flere år og den er like solid fremdeles. Bruker jeg rendalssela og hunden er medium stor, blir koblingen akkurat passe lang.

Skrevet

Jeg tok over springeren etter min bestefar for noen år siden, han hadde schæfer og når jeg fikk den var det kjetting på den, så det har jeg bare fortsatt å bruke. Lærer heller hunden min å løpe på riktig side av en lyktestolpe eller lignende, enn å risikere at han sliter seg og stikker av. ;) Nå vet jeg ikke hvordan den dingsen som følger med springerene funger men jeg syns både tråden og festekroken ser litt puslete ut, selv om jeg har snakket med en del folk som sier de holder bra.

Skrevet

Lenge siden jeg har prøvd springer nå, men når jeg brukte den fant jeg et kort og tynt kobbel jeg hadde liggendes og bandt det på i ønsket lengde.

Guest Jonna
Skrevet

Dem plast dingsene sluttet jeg å bruke etter at dem røk to ganger. Begge gangene bare pga hunden trakk.

Etter det har jeg en stor "klatrekrok" i springeren og i den har jeg en hanefot.

Skrevet
Lenge siden jeg har prøvd springer nå, men når jeg brukte den fant jeg et kort og tynt kobbel jeg hadde liggendes og bandt det på i ønsket lengde.

samme her. den plastdingsen prøvde jeg en gang, den røyk når bikkja (toller) ble ivrig, da tørr jeg iallfall ikke å bruke den på noen av de jeg har nå. Bruker jeg springeren tar jeg å surrer på et vanlig leietau. Bruker nesten aldri springer nå, enten binder jeg de i styret, eller i magebeltet om jeg bruker sykkel. Bruker stort sett sparkesykkel, MYE MYE tryggere! det føles ikke trygt med vanlig sykkel med mine hunder, så det bruker jeg ikke med mindre jeg må. Har vært 2 turer i grøfta med sykkel og springer og det frister ikke til gjentakelse.

Skrevet

Mamma har laget et feste av en slags hvit og blå, tykk, sterk, strikk som hun knøt og lagde til en hanefot, med karabinkroker i endene.

Edit:

Kjøpte på Felleskjøpet et kort bånd med krok i begge endene. Fant den i hesteavdelingen, tror den heter longering delta. Var tykk web mellom krokene. Har brukt den i flere år og den er like solid fremdeles. Bruker jeg rendalssela og hunden er medium stor, blir koblingen akkurat passe lang.

Deltaer er jo bare ca. 15 cm lange? ;) Er den lang nok da? Her er en delta. Den mamma lagde ble ca. 50 cm...

Skrevet

Kjære, vakre, vene, dere, - hva er det dere kaller for hanefot?

Skrevet

Hanefot= bånd som selges for gå med 2 hunder sammen :P Fin lengde til springer og er jo 2 kroker på de.

Skrevet
Bruker dingsen som følger med og forløpig så holder den greit, men min "trekkhund" er kun 12 kg da.

Labbisen er veloppdragen og løper pent :)

Når jeg tenker meg om, festedingsen har også overlevd en 4 km "lang" tur med et stk viltert prikkedyr.

Dingsen like hel, prikkedyret var fullstendig utslitt :P

Skrevet

Takk for mange svar..

Skal også få sveiset sammen den sammen nederst, har hatt akkurat samme opplevelse og det var ekkelt.

Spørs om jeg ikke går for hanefot her også..Gleder meg til slitent prikkedyr.

Skrevet

Bra du får det sveiset sammen skikkelig ekkel opplevelse ja...Rart de lager den med en liten åpning nå da var jo ikke det å gammle typen.Hanefot passer bra og god tur med prikke dyret :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
    • Ben snakk med jegere til høsten, og få legger av elg, hjort eller rådyr.  Til godbiter er det ofte billigere å kjøpe vanlig mat (ost, rent kjøtt osv.) og dele opp selv. Ellers er det en del oppskrifter på forumet her hvis du vil prøve å lage.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...