Gå til innhold
Hundesonen.no

Pels overalt, jeg blir gal!


Carina

Recommended Posts

Skrevet

Min kjæreste lille øyensten mister masse masse pels for tida, naturlig nok. Jeg er så lei av å ha pels på brødskiva, at jeg snart vurderer å barbere hele hunden. :whistle:

Mitt spørsmål er: Hvis jeg går over hunden med furminator, kommer han til se helt psycho ut da? Og hvor lenge er pelsen 'ødelagt' med tanke på feks utstilling til høsten og sånt?

Skrevet

Vi kjøpte furminator forrige sommer, men den har i løpet av året gått på rundgang til venner og jeg skal i dag til anskaffelse av ny!

Vi har brukt den på goldenen vår og selv om du kan fylle en bærepose med pels etter bruk, så ser ikke hunden anderledes ut enn før. Det er jo (korrekt meg hvis jeg sier feil) "løs" som blir dratt ut med furminatoren. Veldig effektiv og vi er kjempe fornøyde med den!

Har ikke prøvd den i utstillings sammenheng.

Skrevet

Det hørtes kjent ut, du. Tia røyter noe helt forferdelig nå. Jeg bruker furminatoren daglig på henne (noe småfuglene blir glad for, aussiepels funker supert til reir-bygging) og jeg merker en stor forskjell på dager hvor jeg ikke har brukt den og på dager hvor den er blitt brukt.

Jeg syns ikke pelsen blir noe særlig ødelagt. Jeg ser at den blir litt kuttet, men når hun er oppe i pels igjen er den ødelagte pelsen borte igjen, så for vår del har det ingenting å si for med tanke på utstilling.

Skrevet

Jeg fikk beskjed om ikke å bruke den mer enn ca ei gang i uka?

Syns den var litt dyr, men da jeg endelig fikk kjøpt meg en så er den VIRKELIG verd hver krone! Jeg har shæfer mix som snøs noe alvorlig i perioder og jeg sparer mange støvsugerposer på furminator. Hehe.

Kan virkelig anbefale deg å kjøpe en sånn.

Han likner mye på shæfer i pelsen og jeg syns han bare blir finere. Pelsen skinner meg og virker "luftigere". Virker som Pluggen også setter pris på det, for det forsvinner mye dødt underpels som er varmt! :whistle:

Skrevet

Jeg ville ikke brukt furminatoren på Terven min iallefall. Min erfaring er at på langhårede hunder med underull, så er det grovtinna kam som funker best. Mitt råd til deg, Belgerguri, ikke bruk furminatoren på Cane :whistle:

Skrevet

Bruker furminatoren på de to golden retrieverne her, den ene er ganske langhåret. Fungerer kjempefint, og pelsen ser absolutt ikke ødelagt ut etterpå.Ser egentlig ikke så mye forskjell, før man ser på bakken og kan lage en ny hund ut av det omtrent.

Anbefales virkelig.

Skrevet

Synes Arn ble tufsete og tynn i pelsen etter furminator, men den fungerte jo himla bra, da. Jeg ville ikke brukt den i noen måneder før utstilling. Schæferkarde fungerer også bra.

Skrevet

Okei, alle dere som har hunder med lignende pels som Cane mener altså at det ikke er så smart. Da får jeg heller slite med hår på brødskiva litt til. :wub:

Tusen takk for svar! :wub:

Skrevet
Bruk heller 30 min pr dag, og børst han. Det er mitt råd. Gi han et godt bad og sett i gang i 3-4 dager. Så skal jeg love deg pelsen blir borte i en fei :wub:

Ja, jeg skal prøve det. Har du tips til noen børster som funker? Gjerne link til nettbutikk? Jeg har jo en som jeg går gjennom han med av og til, men synes ikke den tar så godt.

Jeg som trodde jeg var smart og kjøpte hund fra brukslinjer = lite pels. Det hjelper jo ikke når man får den med mest pels i hele kullet. :wub:

Skrevet

Jeg har brukt furminator på Dina og Norris uten at jeg syns det har gjort noe særlig med pelskvaliteten (jeg veit at det finnes de som mener at det er djevelens håndtverk, men). Norris har faktisk bare fått mer og fyldigere pels hun, siden vi brukte det på henne for under en måned siden *flir* Vi (les: Jeanette) børsta over hele Norrisen med furminator den 6 april (blogg er fint!) og i dag ser hun sånn ut:

aDSC_6604.jpg

Skrevet
Ja, jeg skal prøve det. Har du tips til noen børster som funker? Gjerne link til nettbutikk? Jeg har jo en som jeg går gjennom han med av og til, men synes ikke den tar så godt.

Jeg som trodde jeg var smart og kjøpte hund fra brukslinjer = lite pels. Det hjelper jo ikke når man får den med mest pels i hele kullet. :wub:

Bruker i grunn bare en vanlig børste... En med sånne mye "hår" på baksiden. Også har jeg en kam med mellomgrove tenner, som jeg bruker litt innimellom. Men sverger til bading før børsting. Har ennå ikke tatt vårbadet her hjemme. Gruer meg skikkelig. Hater hårdotter overalt og ja kall meg gjerne lat. Før eller siden bør jeg vel bade han. Han stinker hund...

Skrevet
Jeg har brukt furminator på Dina og Norris uten at jeg syns det har gjort noe særlig med pelskvaliteten (jeg veit at det finnes de som mener at det er djevelens håndtverk, men). Norris har faktisk bare fått mer og fyldigere pels hun, siden vi brukte det på henne for under en måned siden *flir* Vi (les: Jeanette) børsta over hele Norrisen med furminator den 6 april (blogg er fint!) og i dag ser hun sånn ut:

Jammen jammen, nå må ikke du komme og si det motsatte av alle de andre. :wub: Menneh, mer og fyldigere pels vil jeg jo ikke ha. *knis*

Bruker i grunn bare en vanlig børste... En med sånne mye "hår" på baksiden. Også har jeg en kam med mellomgrove tenner, som jeg bruker litt innimellom. Men sverger til bading før børsting. Har ennå ikke tatt vårbadet her hjemme. Gruer meg skikkelig. Hater hårdotter overalt og ja kall meg gjerne lat. Før eller siden bør jeg vel bade han. Han stinker hund...

Vi har tatt vårbadet (hater hundelukt!), men han bader jo stadig vekk i både sjø og vann så får nok sjangsen igjen. Jeg har prøvd en sånn med mye 'hår' på baksiden, men jeg følte ikke den funka så bra, den kom jo ikke ned til underulla engang. Jaja, vi får bare bade og børste, så hjelper det vel. :wub:

Tusen takk for svar, alle! :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...