Gå til innhold
Hundesonen.no

Ekstern blitz


Tonje

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har fått låne en ekstern blitz som jeg tenkte å prøve på nikon D40 min. Men jeg vet ikke om det går. Det er en ledning fra blitzen med en duppedings på enden som tydeligvis skal festes på kameraet etsteds, men jeg skjønner ikke helt hvor eller om det i det hele tatt går på kameraet mitt. Noen som har peiling? Her er et bilde av duppedingsen:

DSC_0005-1.jpg

Skrevet

Hvis du er intr. kan jeg sende deg en amatørmessig måte du kan bruke den innebygde blitzen på uten å slite så med røde øyne og stygt blitz-lys. :P

Her er et eksempelbilde:

n633470307_1991000_5816137.jpg

(dårlig kvalitet pga opplastning til facebook...)

Skrevet
Anniken: Tenker du på å sette en papirbit foran blitzen?

Ikke en papirbit, men å lage en amatør-reflektor i hvit papp som står foran blitzen men ikke helt oppi - da blir det svidd :P

Man må nesten skru opp blitzen så høyt som det lar seg gjøre siden det er grenser for hvor mye hvit papp-plate klarer å reflektere av lys.

Skrevet

Send ivei! :P Men jeg må innrømme at jeg ikke har tenkt på blitzlys eller noe, jeg ville bare prøve for å se forskjellen liksom :P Jeg er veeeldig amatør,så her må det altså inn med teskje! Men tips vil jeg gjerne ha, er litt lei av å ikke få utnyttet kameraet skikkelig.

Skrevet

Hvis du klipper ut en ligende form i hvit papp som jeg har tegnet så "fint" under, så kan du feste den ved rota på blitzen din. Jeg klipte to hakk og "tredde" pappen ned over noe metallgreier som er nederst med rota på blitzen for å feste pappen. Så passer du på at det ikke kommer noe lys over, og prøver å la lyset treffe et hvitt tak, en hvit vegg elns.

Man må nesten stille blitzen opp så høyt det lar seg gjøre også med mindre man har et veldig lyssterkt objektiv, for det er jo grenser for hvor mye en hvit papp-plate klarer å reflektere :P

Uff, ble vanskelig å forklare..

Men søker man på google finner man nok mer, det var sånn jeg kom på ideen :P

Skrevet
Ikke en papirbit, men å lage en amatør-reflektor i hvit papp som står foran blitzen men ikke helt oppi - da blir det svidd :P

Nettopp :P

Men et reflektor litt lenger ut fra, burde vel funke :P

Skrevet

Jo, den passer til speilreflekser. Hvertfall ganske mange. På toppen av kameraet ditt har du kanksje en sånn metallsak som du kan skli den innpå.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...