Gå til innhold
Hundesonen.no

Beskrivelse av rasen Lhasa Apso !


Olsenbanden

Recommended Posts

Skrevet

Fant denne beskrivelsen av rasen Lhasa Apso på en finn annonse!

Er dette seriøst eller? :icon_redface:

Lhasa Apso

Dette er en "stor" hund i et lite format, 6-8kg som voksen. En turkamerat som tilpasser seg familien. Trenger ikke mosjon - men kan likevel være med på både løpetur,spasertur, båttur osv.

En levende kosebamse som kan varme din seng med sin helt spesielle pels som ikke røyter og er allergivennlig.

Kan leveres fra og med 18 mars da valpene er 8 uker.

Valpene er registrert i NKK, chipmerket og med veterinærattest. Begge foreldrene er øyelyst og uten anmerkninger.

Så hva venter du på - ring eller skriv så tar vi oss en hyggelig valpeprat!

Skrevet

Hva er en bedre beskrivelse da? (Jeg vet absolutt ingenting om denne rasen, så bare derfor jeg lurer)

Trenger IKKE mosjon skjønner jo at ikke kan stemme da??? Eller? Er vel ingen raser som ikke trenger mosjon...

Skrevet
Hva er en bedre beskrivelse da? (Jeg vet absolutt ingenting om denne rasen, så bare derfor jeg lurer)

Trenger IKKE mosjon skjønner jo at ikke kan stemme da??? Eller? Er vel ingen raser som ikke trenger mosjon...

Syns denne beskrivelsen passer en levende varmeflaske.

Men jeg reagerte mest på at det ble skrevet: Trenger ikke mosjon! :shocked:

Hvilken hund trenger ikke mosjon??

Skrevet

Jeg har sett lhasaer på tur i gjørmeføre og må bare si: Hadde jeg skulle hatt en sånn opp i senga mi, tror jeg jammen ikke den hadde fått all verdens mosjon ...

Skrevet

Men selv om de blir skitten av å mosjonere kan man ikke kutte ut mosjonen til huinden.

Man må unngå slikt underlag isåfall da.

Skrevet

Det var bare tull fra min side, da! Selvsagt trenger alle hunder mosjon!

Helt ærlig syntes jeg det var litt herlig å se en lhasa med skitten og våt pels - den fikk i hvert fall være hund.

Skrevet
Det var bare tull fra min side, da! Selvsagt trenger alle hunder mosjon!

Helt ærlig syntes jeg det var litt herlig å se en lhasa med skitten og våt pels - den fikk i hvert fall være hund.

Hehe.. Bra sakt :icon_redface:

Skrevet

Åhh.... Det frister veldig å kjøpe hund av en oppdretter som sier at denne rasen ikke trenger mosjon... Det er jo helt latterlig, alle hunder (og dyr forøvrig) trenger jo mosjon! Jeg elsker å se hunder som er våte og gjørmete med barnåler i pelsen :whistle: Det er da de får være hunder og leve et godt liv med masse gøy. Det er jo bare en runde i dusjen det så kan de være i senga og.

Skrevet

Men stemmer ikke det da? Lhasaer ligger vel bare på stellebordet hele dagen og blir børstet? :whistle:

[/ironi]

Da jeg kjøpte tibbe (som jo er i nær slekt med lhasaen) for to år siden sa oppdretteren at han bare trengte fem minutters mosjon hver dag for å bli fornøyd. :rolleyes: Når jeg har tenkt på det i ettertid, så har jo oppdrettere som regel flere hunder sammen, og flere hunder aktiviserer jo gjerne hverandre og trenger kanskje ikke like mye mosjon som en alenehund. Men selvfølgelig er det drøyt å påstå at en rase ikke trenger mosjon i det hele tatt, og jeg synes synd på de eventuelle valpekjøperne som kjøper en "levende kosebamse" uten noe som helst aktivitetsbehov...

Skrevet

Klart de må ha mosjon. Kraver nok endel pelsstell slike da, medmindre de klippes ned.

Ville ikke kalt slike for "stor hund i liten kropp", de eksemplarene jeg har truffet har ikke akkurat vært frempå og aktiv, heller snille og godlynte.

Oppdretter burde ikke lagt ut en slik annonse, useriøst.

Skrevet

Høres jo nesten ut som en sånn Brio hund jeg ønsker meg nå jeg blir gammel det jo :whistle: Nei seriøst, alle hunder trenger trim.. Og lhasaer kan være skikkelig sporty hunder.. Har sett et par nedklippede som har fungert supert som familiehunder.. Sporty hunder (sier ikke at de ikke er sporty når de er fullpelset altså, men jeg kjenner ingen :) )

Skrevet
Klart de må ha mosjon. Kraver nok endel pelsstell slike da, medmindre de klippes ned.

Ville ikke kalt slike for "stor hund i liten kropp", de eksemplarene jeg har truffet har ikke akkurat vært frempå og aktiv, heller snille og godlynte.

Oppdretter burde ikke lagt ut en slik annonse, useriøst.

Hva mener du med det? Er store hunder bare frempå og aktive, mens små hunder er snille og godlynte?

Hmm, da vet ikke jeg hva jeg har for min er både frempå og aktiv men også snill og godlynt..? Dessuten så mener de fleste som har små hunder at når det er stort i liten kropp.. at det faktisk er en hund selvom str. kan minne om f.eks. en katt.

Men klart de trenger mosjon.. min lille hund (phalene) får 1 time hver dag pluss morgen og kveldstur. Og de dagene vi trener blir det enda mer, ofte opptil 3 timer. Og hun elsker det, selvfølgelig går det an å ha en rolig dag iblant men det går også med noen store hunder. Her kommer det litt ann på rase, men også individ.

Skrevet
Hva mener du med det? Er store hunder bare frempå og aktive, mens små hunder er snille og godlynte?

Definitivt ikke. Størrelse har ikke noe å si på lynnet, var vel helst den spesifikke rasen jeg tenkte på.

Jeg har selv en cairn terrier, og når jeg sammenligner den med lhasa apso, så er det en vesentlig forskjell i lynnet på disse 2 rasene, selv om de er akkurat like store.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...