Gå til innhold
Hundesonen.no

Schnauzer


BDD Girl

Recommended Posts

Skrevet

En kompis har en schnauzer (mellom) som han har lyst til å stille men han har ikke nappet og trimet osv denne hunden, så han lurer på om man kan stille en hund som er nedbarbert? Altså barbert i samme fasong som man stiller dem som er nappet i. Med pels på bena og i ansiktet liksom. Noen som vet?

Skrevet

Kommer an på pelskvaliteten på hunden i utgangspunktet. Klipping gjør normalt pelsen mykere og glattere, hvilket jo ikke er ønskelig. Den vil da bli trukket for dårlig pelskvalitet. Hvis hunden har veldig god pelskvalitet kan det være det ikke har hatt så stor effekt, slik at det ikke merkes nevneverdig. Da er det ikke sikkert den blir trukket for det. Dette kommer gjerne litt an på dommeren. De som virkelig kan rasen vil kunne se/kjenne at den er klipt og da trekkes det for det, mens en dommer som ikke kjenner rasen så godt vil ikke merke det like godt.

Også verdt å merke seg at sorte hunder gjerne får dårligere farge etterhvert hvis de blir klipt over lang tid.

Det er heller ikke noe stort problem å begynne å nappe hunden, og da få korrekt pels.

Skrevet

Kan man nappe en hund som har kortklippet pels? Spørs ikkert innmari dumt, men jeg har ikke greie på klipperaser eller napperaser og kompisen min, vel han vet noe men ikke så mye og han synes klipping er lettere enn napping.

Men om man har en kortbarbert schnauzer da, når kan man nappe den?

Også har jeg hørt at man bruker pimpstein(?) til rasen. Hva gjør man med den?

Skrevet

Jeg er ikke noe ekspert på pelsstellet, men dersom hunden er kortklippet nå, så ville jeg starta med underullskniver og eventuelt litt furminator for å få frem lagene i pelsen når den vokser ut, og så prøve å nappe når det beynner å bli god lengde på ytterpelsen og man kjenner den "slipper" greit. Er pelsen veldig myk, så vil nok hunden syns at det er ubehagelig de første gangene den blir nappet. Hvor bor hunden? Ingen som kan gi han en hånd eller i det minste se hunden?

Skrevet

Noterer at han skal få låne min furminator. Underullskniv får han skaffe selv.

Han bor på østlandet, ikke så langt unna Enebakk.

Skrevet

Klipping gjør at pelsen mister endel av de gode kvalitetene som den strie pelsen medfører, som isloering, både mot varme og kulde, og ikke minst regn og vind. De begynner også å røyte betraktelig mer enn om de nappes.

Vi gikk over til å klippe forrige schnauzeren min da hun var 7 år, frem til det ble hun nappet to tre ganger i året - selve nappeprosessen skal ikke være smertefult - det de fleste reagerer på er å bli holdt fast, noe som kan trenes. Noen hunder reagerer likevel negativt på napping, og reagerer med tydelig smerte - hadde min nåværende schnauzer vist sterkt ubehag ved napping, så hadde jeg klippet. (Nå sies det riktignok at riesen skal kunne klippes uten å redusere pelskvaliteten så veldig.)

Skrevet
Begynner dem å røyte? Trodde rasen var røytefri jeg.

De begynner ikke å røyte om man klipper dem, men jeg hadde nok sett an pelskvaliteten før jeg valgte å stille en klippet hund. Nå har ikke jeg noen erfaring med schnauzer, men dvergene får ikke utstillingspels av klipping, mens derimot riesen kan i de fleste tilfeller klippes og samtidig beholde den strie pelsen.

Hvis vedkommende er usikker på pelsen så kan h*n kontakte noen som driver med pelsstell for å få vurdert kvaliteten på pelsen.

Skrevet

Min slapp hvertfall rimelig mye pels til å være schnauzer da vi gikk over til å klippe fremfor å nappe.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...