Gå til innhold
Hundesonen.no

tipstråd for aktiviseringsleker


minstemann

Recommended Posts

Skrevet

Det finnes jo mange type aktiviseringsleker, feks fra Nina Ottosson. Men disse er jo rimelig dyre, og varer ikke all verdens med tid -i alle fall ikke her i huset. Derfor tenkte jeg det kunne være en god ide med en tråd der vi kan komme med tips til lignende innendørslek. Jeg syns det er greit å kunne tilby de noe sånn når jeg av en eller annen grunn (for eksempel eksamen) syns det blir for lite aktivisering av de firbente.

Jeg kan jo begynne:

Favorittleken her i huset er en brusflaske med forkuler på. Salza bruker få frokosten sin sånn... Blir jo omtrent som en godisball, men er litt vanskeligere syns jeg.

Ellers har jeg prøvd å legge mat eller godis i (billige) plastikkbokser eller matesker, sånn at de må finne ut en måte å få lokket av for å komme til skattene. Det viste seg være litt vanskelig for de små blonde.. Og det er lurt å gå for billige bokser, for lokkene sa takk for seg ganske fort, særlig de første gangene.

En papptallerken med eller uten snor, gjemt under et skap som er for lavt til å få snuta under, sånn at de må dra tallerkenen fram for å komme til maten. Sunny var alt for blond og ga opp. Har ikke forsøkt med Salza enda, men det må jeg jo få gjort ikveld da!

kopp med el uten hank som er snudd opp ned med godter under.. eller en kjele, eller noe flatt (som ei lita langpanne) variasjonsmulighetene er uendelige.

Skrevet

Kong med snop inni, f eks leverpostei

Putte godbiter i en tom melkekartong/dorull e.l. og la bikkja prøve å få fatt i godbitene.

Ellers har tyggeben alltid vert en favoritt her.

Skrevet

Fine tips :)

Er ikke så innmari kreativ selv og valpen finner fort ut av ting og da er det ikke noe moro lenger.

På de fleste pappting er det jo lettest å bruke rambometoden og bare bite seg gjennom uansett :)

Kong med leverpostei er ikke så dumt, bare vondt å vaske den rein etterpå :P

Skrevet

Og man kan sette kongen med leverpostei i fryseren først, så blir det vanskeligere for hunden å få tak i det, og bruker lengre tid :)

Skrevet

Nå som hunden min har vært kneoperert og må være mye inne, invisterte jeg i et stort margbein. Og det har vært veldig bra, for hunden har ligget i et par timer om gangen og gnagd. Når man kommer i midten er jo den fylt med marg som hunden elsker. Etter 2 uker er beinet over halvert og all margen er borte. Og nå kan jeg smøre hundemat inni beinet ol. slik at hun kan slikke på det en stund. :)

Har også god erfaring med aktivitetsball, da puttet vi kveldsmaten i ballen og hunden gikk rundt og dyttet på den. Men nå forer vi ikke med tørrmat så da er det ikke like enkelt å bruke den.

Har også lagt en godbit under et teppe/ håndduk, og så øke vanskelighetsgraden med å ta flere og flere brett på teppenet/håndduken.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...