Gå til innhold
Hundesonen.no

Finsk spets


Wheaten terrier

Recommended Posts

Synes de er så vakre :) Og valpene ligner veldig på små revevalper, er så skjønne :P

Men som vanlig i det siste, så kommer det ikke mye informasjon på de rasene jeg vil vite mer om :roll:

Roelabbs_Ruff11.jpg

nero21.jpg

Jaro05_11.jpg

8.jpg

jeni11.jpg

aro11.jpg

Her er siden til raseklubben

http://www.nsfn.no/default.htm

Et minus er at de bjeffer mye siden det er en halsende jakthund, altså at den skal varsle ved nærmest her minste lyd... (om jeg har forstått det rett)

Hvilke raser er det egentlig som er i den gruppen? (halsende jakthunder)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 months later...

Finsk spets skal bjeffe - det er det den er avlet til! Den benyttes til skogsfugljakt hvor den påviser fugl i trær - nettopp ved å bjeffe slik at jegeren kan liste seg innpå! Så her skal det voffes da! Hadde veldig lyst på finsk spets selv (gubben driver med skogsfugl-jakt), men bor man i leilighet så skjønner man jo at det ikke akkurat ville være det smarteste valget!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ligner jo en del på buhund av bygning og utseende, kanskje også gemytt... :wink:

jepp, de blir ofte brukt sammen på jakt, begga halser og støter :P

hehe, husker jeg møtte en finsk spets i skiløypa en gang, og selv om den var mørkere enn ask, virket det som om begge hundene trudde de løp forbi seg selv, de bråstanset og løp tilbake mot hverandre. jeg og den andre eieren lå langflate i skisporet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
    • Mitt forslag er å døyve smertene med en ny valp eller en voksen omplassering med en gang hun går, så slipper du ha det helt ****** alene. Jeg har prøvd begge deler. Det var mye bedre for meg å ha fokus på ny hund med en gang enn å få tid til å savne. De er jo alltid der i minnene og en savner dem, men en ny som krever oppmerksomheten tar den verste brodden ut av smertene. Personlig kunne jeg aldri hatt en ny som liknet for mye. Det blir awkward for meg. Andre velger samme homogene rase om og om igjen. Jeg synes ihvertfall det er langt bedre å ha ny hund å ta meg av med en gang, enn å være uten i lengre tid.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...