Gå til innhold
Hundesonen.no

Finsk spets


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Synes de er så vakre :) Og valpene ligner veldig på små revevalper, er så skjønne :P

Men som vanlig i det siste, så kommer det ikke mye informasjon på de rasene jeg vil vite mer om :roll:

Roelabbs_Ruff11.jpg

nero21.jpg

Jaro05_11.jpg

8.jpg

jeni11.jpg

aro11.jpg

Her er siden til raseklubben

http://www.nsfn.no/default.htm

Et minus er at de bjeffer mye siden det er en halsende jakthund, altså at den skal varsle ved nærmest her minste lyd... (om jeg har forstått det rett)

Hvilke raser er det egentlig som er i den gruppen? (halsende jakthunder)

Skrevet

Fin rase det der, pappa er forelsket i den rasen, hadde den ikke bjeffet så mye, tror jeg han hadde skaffet seg en. hvis han skulle hatt hund da :)

  • 3 months later...
Skrevet

Finsk spets skal bjeffe - det er det den er avlet til! Den benyttes til skogsfugljakt hvor den påviser fugl i trær - nettopp ved å bjeffe slik at jegeren kan liste seg innpå! Så her skal det voffes da! Hadde veldig lyst på finsk spets selv (gubben driver med skogsfugl-jakt), men bor man i leilighet så skjønner man jo at det ikke akkurat ville være det smarteste valget!

Skrevet
Ligner jo en del på buhund av bygning og utseende, kanskje også gemytt... :wink:

jepp, de blir ofte brukt sammen på jakt, begga halser og støter :P

hehe, husker jeg møtte en finsk spets i skiløypa en gang, og selv om den var mørkere enn ask, virket det som om begge hundene trudde de løp forbi seg selv, de bråstanset og løp tilbake mot hverandre. jeg og den andre eieren lå langflate i skisporet :)

Skrevet

kjempe fine hunder, møtte en får noen årsiden, hun var veldig gla i mennesker, men likte ikke andre hunder (sikkert lite sosialisert) hun ville bare banke pappa sin han hund

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...