Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp til navnevalg igjen...


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Litt hemmelighetskremmeri enda, men trenger noen fine navn.

1. Oppdretternavn: Må være engelsk, et substantiv og ikke mer enn 5 bokstaver. Ingen bokstavspesifikasjon, da alle valpene sitt navn etter oppdretternavn er satt.

Eks: Thief

2. Kallenavn: Ja, hva passer til en lita Basenjifrøken? Gjerne noe på bokstavene M, K, D eller utifra navnet over. Gjerne med afrikansk bakgrunn, men intet must.

Jeg er forøvrig veldig glad i navnet Lykke, men det går vel ikke "opp i oppdretternavnet"

Det er ikke opp til meg å bestemme kallenavnet- der står förvert/ deleier fritt, men det er jo greit å ha noen forslag å komme med (Også er det mulig vedkommende titter innom tråden her selv og kikker??)

Skrevet
Tja, Lykke går jo.. hvis du for eksempel putter Lucky i oppdretternavnet da! :whistle:

Jo, men navnet skal stå sammen med- og bak et annet substantiv, og da funker Lucky dessverre dårlig.

Beklager at jeg er litt strikt med opplysninger foreløpig, men vil ha det slik til det er "offentliggjort".

Tenk på et navn som f.eks. kan stå etter "Clever" eller "Curious" eller noe i den duren.

Skrevet

Håller mig till dina bokstäver, annars blir det för många namn...

Maid, Doll, Mouse, Kitty, Minx, Drama, Moon, Knife, Dixie, Dust, Killer

Skrevet

Må si jeg egentlig liker Minx godt. :whistle: Drama, Knife og Dust kan også fungere, tror jeg? Evt Kill.

Ngalu er Luck på Pulaar, såvidt jeg klarte å finne ut. Yarde betyr 'å drikke', tror jeg jeg fant ut. Litt vanskelig oversettingssak på nettet. Ellers så kan man jo se litt an ifht hva kennelnavnet blir.

*titter innom tråden*

Skrevet
Jo, men navnet skal stå sammen med- og bak et annet substantiv, og da funker Lucky dessverre dårlig.

Beklager at jeg er litt strikt med opplysninger foreløpig, men vil ha det slik til det er "offentliggjort".

Tenk på et navn som f.eks. kan stå etter "Clever" eller "Curious" eller noe i den duren.

Tja, Luck? Altså Clever Luck..

Eller som jeg så noen andre hadde funnet ut av, oversetninger (fra afrikansk som du ønsker) av lykke??

Skrevet
Eks: Thief

Med tanke på resten av navnet (både kennelnavn og kull-navn) synes jeg dette var et artig forslag! :whistle:

Skrevet
Med tanke på resten av navnet (både kennelnavn og kull-navn) synes jeg dette var et artig forslag! :whistle:

Agree :)

Forøvrig finnes swahili- engelsk ordbok her:

http://africanlanguages.com/swahili/

Lykke er Bahati eller Nyota.

Nyota er veldig fint, men for langt, samt at det er en annen kennel som har brukt det navnet...

Takk for fne forslag!

Skrevet

Evt Case, selv om det kanskje passer bedre på hannhund.

Og ja, Thief kan være artig. :whistle:

Edit: Hva med Spy? Som i spion? Det passer jo godt sammen med resten! :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...