Gå til innhold
Hundesonen.no

Er det løpetid?


Gjest

Recommended Posts

Skrevet

Luna laget et fantastisk liv i natt, spydde, peip og måtte ut på do to gang.

Den siste uka (eller to) har det også kommet noe som minner om blodflekker på teppet i buret hennes. Ikke noe stort, utrolig lite og minimalt. Så lite at jeg tviler på at det er løpetid egentlig. Ikke har hun noe "forstørret" på kroppen sin og ikke har hun forandret atferd.

Ah, der spydde hun IGJEN faktisk. To gang. Det er helt tomt spy, gulaktig mageveske med en barkebit eller to i. Og masse skum på toppen. Ugg. Hun spyr aldri ellers, uansett hvor mye dritt hun har spist (og det har hun jo ikke i det siste)? :)

Lar være å gi henne mat nå i morgentimene.

Skrevet

Da Bea fikk sin første løpetid var hun mye kvalm i ukene før.. Hun spydde flere ganger og vi ble ganske bekymret, men hadde våre mistanker om løpetid, og ganske riktig.. innen neste uke kom løpetiden. Så kan godt hende det er løpetid på ferde, spes med tanke på blodflekkene du har sett.

Skrevet

Ja nå spydde hun utenfor døra enda en gang. Kjempelite, størrelse med en halv brødskive eller noe (i omkrets) med tom gul guffe. Kvier meg for å gi henne mat, det kommer jo bare til å komme opp igjen :confused: Men jeg bør vel bare gi henne mat før natta nærmer seg.... Gahh. I morgen har jeg faktisk eksamen så jeg _trenger_ en god natts søvn.

Skrevet

Det er sikkert løpetid. Eller klarer du å lokalisere at blodet stammer fra andre steder på kroppen hennes? :ahappy: Tulla var veldig uvel dagen hun fikk sin første løpetid, og det er ikke unormalt. Er ikke Luna ca 10 mnd nå? På tide å få løpetida da i alle fall! :whistle: Velkommen i klubben for de som har tisper som så alt for fort ble "voksne".. :ahappy:

Skrevet

Tror ikke det er "noe vits" å ringe veterinæren. Jeg vet at hun ikke har spist noe (for en gangs skyld) - ikke noe blod i avføring eller spy, ikke noe varm ellers på kroppen men slapp og blanke øyne. Får sikkert en reply som "får se over et par dager, kan evt. settes på antibiotika". Og det gidder jeg ikke! :whistle:

Hun er født 1 April, så *telle* hun blir 9 mnd 1 Januar. Kanskje hun er tidlig ute? Mamman fikk løpetid v/ 10 mnd.

Klarer ikke å lokalisere hvor de flekkene kommer fra, de har vært uhyre små og fjernt mellom hverandre, kun "noticeable" på teppet i buret. Egentlig kan det være fra kloklipp eller noe sånnt, så de er kanskje ikke fullt så relevante...

Ikke spydd noe mer i løpet av dagen, spiste med høy apetitt og tigger ti ganger verre enn før v/bordet siden hun nok er SULTEN. Ikke kommet noe mat opp siden spisingen heller, slik konkluderer jeg med at det ikke er noe "alvorlig/irriterende" i magen som førte til spyingen i morrest.

Men slapp og trøtt er hun litt mer enn før inne. Dog er halen enda rett opp i 60graders vinkel med bøy, og så lenge den er der oppe så bekymrer jeg meg ikke så mye :ahappy: Tisser normalt gjør a også.

Skrevet

Hun bør bli hoven bak. Tørk med et papir og sjekk om det er der blodet kommer i fra :whistle:

Extra fikk løpetid når hun var 6-7 mnd. Så hun er evt. ikke tidlig ute. Det er en helt normal alder å få løpetid på :ahappy:

Skrevet

Mitra var også ganske uvel rett før hun fikk løpetid, men jeg er ikke helt sikker på om har noe med hverandre å gjøre. Hun har hatt en tendens til å gulpe litt etter hun har spist/drukket fordi alt skal gjøres i en fart. Hun var heller ikke hoven den første uken, jeg så litt blodtendenser, men det kom litt etter litt og nå er hun ganske så hoven og blør en del også.

Så jeg tror nok det er løpetiden som har kommet, og at du ikke trenger å beskymre deg. Det er også en normal tid for henne å få den. :whistle:

Skrevet

Ingen tegn på løpetid enda. Begynner å mistenke henne for å ha spist noe faenskap. Kom på at hun var på eksursjon under bad-benken kvelden før spy-natten, kan hende det lå en gammel fluortabelett eller no der...

Men hun er pigg i dag, til tross for mer spy natt til i dag. Spiste normalt i hele dag og har hatt normal avføring. Så det er bare noe som får henne til å spy KUN om natten. :S Og hun har ikke tilgang til noe i buret, ikke engang tepper hun kan spise (for de har vi allerede måttet fjerne).

Utspekulert bikkjedyr.... >_>

Skrevet

Nope, ikke no løpetid, og nå er bikkja i full vigør igjen.

Måtte vært en lett forgiftning av noe slag.

Skrevet

Er du sikker? My har hatt løpetid hun, det er jeg riiiimelig sikker på, men jeg har ikke sett mer enn EN(!!!!!) pitteliten blod-dråpe.

Hanhundene var gale etter henne en periode også, det var det tegnet som gjorde meg mest sikker i min sak.

I tillegg så kan man helt tydelig se at "musa" hennes har vokst siden tiden før hun fikk løpetid.. Samme skjedde på Emma når hun fikk løpetid, musa ble større og selv om hevelsen gikk ned etter løpetiden så har den alltid vært litt mer bollemus siden den første løpetiden enn hva den var før løpetiden kom. ;)

Føles passe ubehagelig å skrive sånt om hunder da! :);):o

Skrevet

Hahahaha nei det er da helt normalt! :):o

Men ja, jeg har tenkt over akkurat det med hevelse etc... Men jeg må bare ha misset det, for jeg har prøvd å sett de siste ukene om den tingen under magen har blitt større (der de tisser i fra iallefall, men det kan da ikke være der de parres? *forvirret om antall hull* ;) ) og det har den ikke. Er det den som blir større? Eller gjemmer det seg noe bak all pelsen der baki? ;)

Skrevet
Er du sikker? My har hatt løpetid hun, det er jeg riiiimelig sikker på, men jeg har ikke sett mer enn EN(!!) pitteliten blod-dråpe.

Hanhundene var gale etter henne en periode også, det var det tegnet som gjorde meg mest sikker i min sak.

I tillegg så kan man helt tydelig se at "musa" hennes har vokst siden tiden før hun fikk løpetid.. Samme skjedde på Emma når hun fikk løpetid, musa ble større og selv om hevelsen gikk ned etter løpetiden så har den alltid vært litt mer bollemus siden den første løpetiden enn hva den var før løpetiden kom. ;)

Føles passe ubehagelig å skrive sånt om hunder da! :);):o

Du mener det ville vært mindre ubehagelig å skrive sånt om deg selv? :P :P

Skrevet
selv om hevelsen gikk ned etter løpetiden så har den alltid vært litt mer bollemus siden den første løpetiden enn hva den var før løpetiden kom. :)

Hun ble en moden kvinne med former - må skjønne! :o

Skrevet
Hahahaha nei det er da helt normalt! :P;)

Men ja, jeg har tenkt over akkurat det med hevelse etc... Men jeg må bare ha misset det, for jeg har prøvd å sett de siste ukene om den tingen under magen har blitt større (der de tisser i fra iallefall, men det kan da ikke være der de parres? *forvirret om antall hull* :) ) og det har den ikke. Er det den som blir større? Eller gjemmer det seg noe bak all pelsen der baki? :D

Jo, det er samme hull. :D Og hvis din hund har det "under magen", så er det mest sannsynlig en hannhund. Min tispe har det i alle fall ikke på magen, men rett under rompehullet sitt, mellom lårene. :P

Det kan godt være det var en slags løpetid. Aynï blødde noen uker, men jeg merket ingen ståperiode på henne. Hun var ikke så interessant for hannhunder da. Plutselig er hun interessant igjen, og nå står hun, en mnd eller to etter at hun sluttet å blø. Antageligvis har løpetiden hengt seg opp (for i mellomtiden har hun vært over gjennomsnittet interessant for hannhunder), og nå først løsner egget. Nå blør hun derimot ikke, men er litt mer hoven enn hun pleier, og selv om det ikke er blod inni der (ja, man kan til en viss grad åpne litt), så ser det litt "rosa-væske-aktig" ut. :rolleyes: Hun er en billig tøs nå for tiden, og byr seg frem til hvem det skal være. <_<

Poenget mitt er, som mitt eksempel om Aynï skulle belyse, er at løpetiden kan variere; den kan stoppe opp, den kan fortsette, den kan vare til evig tid (jepp, noen ganger henger den seg opp, og tispen går og er høyløpsk i flere uker/mnd), de kan blø, den kan ikke blø, de kan hovne opp, og noen hovner ikke fullt SÅ mye opp, osv osv. Det som er din jobb, er at du MÅ finne ut hvor blodet stammer fra; er det er kutt, eller er det løpetid? Ta tak i hunden din, åpne opp bak og se, evt press litt dopapir mot åpningen hennes, da ser du om det er litt hovent der eller ikke, og om det er antydning til blod der. Løpetiden kan ha begynt, for så å stoppe opp, og da må du være på vakt..fordi du ikke nødvendigvis vet når den begynner igjen, og du vet ikke når hun er mottagelig for parring.

Skrevet

Men når det hverken er blod eller spying på gang lenger, da er det liksom ikke så mye som sier løpetid egentlig? :) Ja jeg har dyttet dopapir og faktisk også en håndduk som skulle kastes (i farge hvit) - men nothing nada. Fikk mer farge av å tørke bikkja i ansiktet, var både grus, øyeguffe og snørr der :D

Skrevet

Mja, tingen er at jeg er usikker på om flekkene var blod. Det var "misfargning" i brunaktig lys farge. Kunne like gjerne vært nysing eller som jeg mistenker, kloklippen. Og siden det ikke har kommet noen flere flekker på teppet i buret så er det ikke så gøy å jakte på noe man ikke har noen beviser for :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...