Gå til innhold
Hundesonen.no

Egg


Akita

Recommended Posts

Skrevet

Nå har eg hørt mye forskjllig om egg. Så for å gjør forrviringen større så spør eg hva

dere mener om et egg i ny og ne.

Anette & Akita

Skrevet

Ett egg i ny og ne er kjempebra! :lol:

Tulla fikk et stort egg til frokost hver dag i tre-fire uker før vi skulle til Hamar, for å få henne fort opp i pels. I valpefôret Aynï går på, er det egg, og det er egg i mange andre hundefôr også. Hvis man kan gi det som en ingrediens i et tørrfôr, hvorfor skulle man ikke kunne gi det i sin opprinnelige form?

Hva har du hørt om egg, siden du er forvirret?

Skrevet
Så lenge det ikke er drageegg, det er forbudt! ;)

Haha! :lol:

Jeg glemte forresten å nevne at det er helst bare fuglehunder som bør spise egg.. ;)

Skrevet
Ett egg i ny og ne er kjempebra! :lol:

Tulla fikk et stort egg til frokost hver dag i tre-fire uker før vi skulle til Hamar, for å få henne fort opp i pels. I valpefôret Aynï går på, er det egg, og det er egg i mange andre hundefôr også. Hvis man kan gi det som en ingrediens i et tørrfôr, hvorfor skulle man ikke kunne gi det i sin opprinnelige form?

Hva har du hørt om egg, siden du er forvirret?

Akita røyter noe helt for j for tiden, og det har ho gjort siden august.

er jo nesten ikkje noe pels på ho i forhold til ka det har vært.

Var innom for hundrede gang nå og fikk beskjed om å kutte ut egg.

Egg var ikkje godt for hunden og alt eg har hørt var bare tull..

Skrevet
Akita røyter noe helt for j for tiden, og det har ho gjort siden august.

er jo nesten ikkje noe pels på ho i forhold til ka det har vært.

Var innom for hundrede gang nå og fikk beskjed om å kutte ut egg.

Egg var ikkje godt for hunden og alt eg har hørt var bare tull..

Du var innom hvor? Hadde noen som solgte fôr el. sagt noe sånt til meg, hadde jeg ledd de rett i trynet, gått derfra, og aldri noensinne kommet tilbake.

Skrevet
Du var innom hvor? Hadde noen som solgte fôr el. sagt noe sånt til meg, hadde jeg ledd de rett i trynet, gått derfra, og aldri noensinne kommet tilbake.

Innom en dyrebutikk.

Eg har hund for første gang,

kan bli litt gal i denne hundeverden der alle sier forskjellig.

Men får stole på deg da huldra :lol:

Skrevet
Innom en dyrebutikk.

Eg har hund for første gang,

kan bli litt gal i denne hundeverden der alle sier forskjellig.

Men får stole på deg da huldra :lol:

For det første håper jeg det ikke var ironisk, for det andre håper jeg det var ironisk likevel. Du bør jo ikke ta alt for god fisk, uansett hvem som sier det! ;) Om det er noen på en dyrebutikk eller om det er noen på et forum.

Nå har jo jeg rett da, selvsagt.. :rolleyes: haha, men altså, du må gjerne søke litt rundt på temaet, være kritisk til hva du leser hvor, og spør folk som generelt har mye peiling på fôring.

Jeg ville ikke sagt at det er et egg i ny og ne som gjør at hunden din røyter. Tvert imot - det er helt sikkert bra for pelsen! Jeg ville heller sett på fôret hun går på, hvilken rase hun er, hormoner og løpetid osv, osv.

Skrevet

Egg er noe av det beste man kan gi som tillegg til hundens ordinære mat, da egget inneholder svært mange fordelaktige næringsstoffer. Tenk bare: egget har alt som skal til for å forandre flytende plomme og hvite til en levende kylling i løpet av en knapp måned! Alle disse fantastiske næringsstoffene er hygienisk pakket inn i en praktisk, hard kalkhinne (skallet) som også er spiselig, og som da utgjør en fin kilde til kalsium.

Jeg har hobbyhøns, og de gir meg og hundene mine 8-10 egg hver dag. Jeg fôrer hønene med normalt hønsefôr pluss masse frukt og grønt, og får til gjengjeld egg med dyp orange, tyktflytende plomme. Hundene får egg 2-3 ganger i uka, i tillegg til den "vanlige" dietten av Vom & Hundemat og diverse kjøtt, innmat og spiselige bein. Jeg gir ikke tørrfôr eller andre kornprodukter.

Ingen av hundene klør, ikke flasser de heller, ikke lukter det hund av dem, og hud og pels er sunn og smidig. De er frie for tannstein, og det lukter ikke av munnen deres. De er slanke og i kjempegod form, og har ikke hatt behov for veterinærbesøk siden eldstemann hadde øreinfeksjon som valp.

Hvis noen hadde fortalt meg at egg ikke var bra for hunder, hadde jeg satt dem rimelig grundig på plass. Det er alvorlig å drive og uttale seg om ting man ikke vet noe om, spesielt når man dermed påvirker folk til å ta ufordelaktige avgjørelser.

Så, hvis noen sier at egg ikke er bra, så be dem om å begrunne det! Og da helst med info fra pålitelige kilder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...