Gå til innhold
Hundesonen.no

Egg


Akita

Recommended Posts

Skrevet

Nå har eg hørt mye forskjllig om egg. Så for å gjør forrviringen større så spør eg hva

dere mener om et egg i ny og ne.

Anette & Akita

Skrevet

Ett egg i ny og ne er kjempebra! :lol:

Tulla fikk et stort egg til frokost hver dag i tre-fire uker før vi skulle til Hamar, for å få henne fort opp i pels. I valpefôret Aynï går på, er det egg, og det er egg i mange andre hundefôr også. Hvis man kan gi det som en ingrediens i et tørrfôr, hvorfor skulle man ikke kunne gi det i sin opprinnelige form?

Hva har du hørt om egg, siden du er forvirret?

Skrevet
Så lenge det ikke er drageegg, det er forbudt! ;)

Haha! :lol:

Jeg glemte forresten å nevne at det er helst bare fuglehunder som bør spise egg.. ;)

Skrevet
Ett egg i ny og ne er kjempebra! :lol:

Tulla fikk et stort egg til frokost hver dag i tre-fire uker før vi skulle til Hamar, for å få henne fort opp i pels. I valpefôret Aynï går på, er det egg, og det er egg i mange andre hundefôr også. Hvis man kan gi det som en ingrediens i et tørrfôr, hvorfor skulle man ikke kunne gi det i sin opprinnelige form?

Hva har du hørt om egg, siden du er forvirret?

Akita røyter noe helt for j for tiden, og det har ho gjort siden august.

er jo nesten ikkje noe pels på ho i forhold til ka det har vært.

Var innom for hundrede gang nå og fikk beskjed om å kutte ut egg.

Egg var ikkje godt for hunden og alt eg har hørt var bare tull..

Skrevet
Akita røyter noe helt for j for tiden, og det har ho gjort siden august.

er jo nesten ikkje noe pels på ho i forhold til ka det har vært.

Var innom for hundrede gang nå og fikk beskjed om å kutte ut egg.

Egg var ikkje godt for hunden og alt eg har hørt var bare tull..

Du var innom hvor? Hadde noen som solgte fôr el. sagt noe sånt til meg, hadde jeg ledd de rett i trynet, gått derfra, og aldri noensinne kommet tilbake.

Skrevet
Du var innom hvor? Hadde noen som solgte fôr el. sagt noe sånt til meg, hadde jeg ledd de rett i trynet, gått derfra, og aldri noensinne kommet tilbake.

Innom en dyrebutikk.

Eg har hund for første gang,

kan bli litt gal i denne hundeverden der alle sier forskjellig.

Men får stole på deg da huldra :lol:

Skrevet
Innom en dyrebutikk.

Eg har hund for første gang,

kan bli litt gal i denne hundeverden der alle sier forskjellig.

Men får stole på deg da huldra :lol:

For det første håper jeg det ikke var ironisk, for det andre håper jeg det var ironisk likevel. Du bør jo ikke ta alt for god fisk, uansett hvem som sier det! ;) Om det er noen på en dyrebutikk eller om det er noen på et forum.

Nå har jo jeg rett da, selvsagt.. :rolleyes: haha, men altså, du må gjerne søke litt rundt på temaet, være kritisk til hva du leser hvor, og spør folk som generelt har mye peiling på fôring.

Jeg ville ikke sagt at det er et egg i ny og ne som gjør at hunden din røyter. Tvert imot - det er helt sikkert bra for pelsen! Jeg ville heller sett på fôret hun går på, hvilken rase hun er, hormoner og løpetid osv, osv.

Skrevet

Egg er noe av det beste man kan gi som tillegg til hundens ordinære mat, da egget inneholder svært mange fordelaktige næringsstoffer. Tenk bare: egget har alt som skal til for å forandre flytende plomme og hvite til en levende kylling i løpet av en knapp måned! Alle disse fantastiske næringsstoffene er hygienisk pakket inn i en praktisk, hard kalkhinne (skallet) som også er spiselig, og som da utgjør en fin kilde til kalsium.

Jeg har hobbyhøns, og de gir meg og hundene mine 8-10 egg hver dag. Jeg fôrer hønene med normalt hønsefôr pluss masse frukt og grønt, og får til gjengjeld egg med dyp orange, tyktflytende plomme. Hundene får egg 2-3 ganger i uka, i tillegg til den "vanlige" dietten av Vom & Hundemat og diverse kjøtt, innmat og spiselige bein. Jeg gir ikke tørrfôr eller andre kornprodukter.

Ingen av hundene klør, ikke flasser de heller, ikke lukter det hund av dem, og hud og pels er sunn og smidig. De er frie for tannstein, og det lukter ikke av munnen deres. De er slanke og i kjempegod form, og har ikke hatt behov for veterinærbesøk siden eldstemann hadde øreinfeksjon som valp.

Hvis noen hadde fortalt meg at egg ikke var bra for hunder, hadde jeg satt dem rimelig grundig på plass. Det er alvorlig å drive og uttale seg om ting man ikke vet noe om, spesielt når man dermed påvirker folk til å ta ufordelaktige avgjørelser.

Så, hvis noen sier at egg ikke er bra, så be dem om å begrunne det! Og da helst med info fra pålitelige kilder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...