Gå til innhold
Hundesonen.no

Når den voksne hunden fremdeles trekker i båndet - et forslag


trps

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hatt bruk for å få en voksen hund til å slutte å trekke i båndet, som det ofte bes om råd om her.

Prøvde "alt", som en sier, - hunden trakk fremdeles.

(man lærer riktignok en god del om seg selv som hundetrener og kan gjøre noen fascinerende observasjoner av smarte hunders kreative "krumspring" ifht å ungå krav, men altså......mildest talt lite hyggelig i det lange løp.)

Da kom jeg over dette treningsdesignet, som ble løsningen i mitt tilfelle, og kanskje kan det være til nytte for andre som ikke vet om det:

v/ Knut Pedersen / leder skolen "familiehunden": oppskriften finnes på siden www.hunden.no under "artikler"

Tips:

Jeg hadde da akkurat kjøpt "jægerens kombisele", som har et kobbelfeste også under buken. Dermed kunne jeg bruke halsbåndet til avlæring/nylæring, festet på ryggen når turen skulle gå som før / lov å trekke, samt ringen under buken for turer i langline. (Parallelt med "slakkt-bånd"-forsøkene, lærte hunden å gå i langline - helt greitt - for øvrig, siden dette var ren nylæring, vil jeg tro ) Minimalt fikkel for meg, og hunden tok de tre distinksjonene helt greitt.

God tur.

Skrevet

Tjaaa, - nå var dette ei tispe og akkurat det problemet ikke overhengende.

Men jeg ser jo tanken. På forhånd så jeg også for meg et saftig utfall og hva som da ville skje med smal langline mellom bakbena? Tisper har også organer midt mellom dem. så...

Jeg har imidlertid ikke hatt dårlige erfaringer så langt. Det kan være fordi langlina er 40 meter og nok er lengre denne hundens naturlige område for "flokk"-tilhørighet; - hun holder seg innenfor radiusen, og når man er på noen avstand fra en hund faller jo liner/kobler til bakken. og vinkelen man selv holder fra blir uansett liten / lav. (det siste er produsentens argument)

Det kan jo også bety noe terrenget vi bruker den i er skogløst - nærmest grasbakker med svaberg og noen lyngtuster - så det er sjelden lina henger seg opp. I tillegg - og det er gjerne den fremste årsaken: - det ser ut som denne lina jeg har i hvert fall (rundvevd for bruk i seilrigger - som særdeles tynn flaggline ) for det meste har lag til å legge seg ut på siden av en eller annen grunn.. (ringfestet kommer litt bak frambena og hunden er middels stor.)

På disse vilkårene roter hun seg/beina faktisk mye mindre inn i langlina med festet under seg, enn da hun hadde den på ryggfestet.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Om det er noen som har prøvd treningdesignet etterhvert?

I så fall, ville vært interessant med tilbakemelding på erfaringer rundt det; - og - ble det "god tur"?

  • 1 month later...
Skrevet

Nå er det kommet 245 oppslag på tråden, men ikke en eneste tilbakemelding.

kanskje fordi det har sneket seg inn en feil ?, - her kommer rettelsen:

www.familiehunden.no under "artikler".

(Dette var det noen på tråden "gå pent trening - enkleste vei?" som fant ut av. Se denne, - der har tilbakemeldingene / erfaringene begynt på komme. )

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...