Gå til innhold
Hundesonen.no

Når slutter en valp å være valp?


Caligula

Recommended Posts

Skrevet

Jeg bare lurer om noen har formening om når man ikke kan unnskylde seg lenger med: "Han er jo tross alt bare en valp!" Når blir en valp til unghund og til voksen? Er det forskjell på raser her også, slik at store hunder er valper lengre enn små?

Skrevet

Store hunder bruker lengre tid på å bli voksen enn små hunder ja.. :lol: men vet ikke helt hvor lang tid det tar.. mellomstore raser bruker vellitt over ett år på å bli fullvoksne.. eller? :rolleyes: Store raser ca et og ett halvt år har jeg hørt..

Skrevet

Staffen mi nblir ikke voksen og ferdig utviklet før han er rundt 3 år. Hos mamma har jeg en hund på 7 år...han er fortsatt valp :lol:

Edit: Han er ca. like stor som en golden retriever og er blanding av Bearded collie og noe annet ukjent

Skrevet

Jeg følger NKK litt her, jeg- og betegner dem som "valper" fram til 9 mnd, deretter er de "junior", "unghund" "voksen" (over 24 mnd) og tilslutt veteran (etter 8 år). synes det blir feil å kalle en ett år gammel hund for valp, jeg da- selvom den er langt fra ferdig utviklet. Blir litt som å kalle et barn for en baby?

Skrevet

My er valp til jeg ser blodråper. Etter det er hun en valpete unghund, og etter det igjen er hun en valpete aussie tipper jeg. :lol: Forventer ikke at My blir voksen før om maaange år siden hun har en bestemor på 10år som oppfører seg som en 4åring. :P

Skrevet

Mange fortalte meg at når bikkja blir 1 år så er den liksom ikke valp mer, sånn over dagen nesten.. hehe :)

Meeen.. den gutten her han er 14 mnd og er fremdeles et lite valpetroll.. Det er ganske vanlig å høre meg utbryte: "næmmen kan du slutte å oppføre deg som om du var en j... baby enda??" og noen ganger lurer jeg rett og slett på om dyret er underutvikla, har hunders svar på alzheimers e.l.. "Hæ??! hva f.. betyr kom hit liksom?, det har jeg aldri lært vel.." Og også veldig typisk er løpe under bordet og gjemme seg når klotanga blir tatt fram.. <_<

Annet enn det er han stort sett voksen ja.. :D Og verdens beste lilletass med hormoner trøkt utapå :)

Skrevet

Valp er for meg opp til 5-6 mnd. Fra 6 mnd blir de unghund, men dèt kan de være ganske så lenge..! :) Voksne blir de i min verden når de er ca 2 år. Jeg legger til grunn "treningskapasitet" når jeg bestemmer hva jeg mener er valp/unghund/voksen, men kan egentlig ikke forklare det så mye nærmere..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...