Gå til innhold
Hundesonen.no

Skal få meg hund


Hundeelsker666

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Eg er en aktiv singel mann på 30 år som endelig skal ha meg hund! Raser jeg har tenkt på er litt store vakthunder fra Afrika. Jeg er veldig aktiv om dagene, den får mye trim. Jeg har ikke så mye erfaring med hund fra før, men jeg har sett mye på Cesar Milan og har tatt i bruk mange av metodene hans på andre hunder. Trur det vil fungere bra hvis jeg får en borboel f.eks.

Tips og råd mottakes med takk!

Skrevet

Du bør for all del sette deg inn i trening av hund før du skaffer deg en Boerboel eller annen hund.

Cesar sier selv at han driver ikke med trening av hund.Han lærer ikke hunder sitt,bli,dekk,apport,osv.

Han hjelper derimot eiere som muligens har vært såpass uvitende eller late at de ikke har satt seg inn i litt grunnleggende trening før de skaffer seg hund.

Feks lærer han dem jo ikke hvordan de skal lære hunden: sitt,dekk,bli,gå fot.Men han tvinger hunden til å passere hunder,sitte pent osv.

Jeg synes ihvertfall at mange av problemene som Cesar løser er problemer som hadde vært unngått dersom eierne hadde naturlig lag med dyr/sundt bondevett samt en porsjon vilje til å lære om trening av hund på forhånd.

Det er i mine øyne to vidt forskjellige ting å bruke CM metoder på en hund som KAN alle øvelser,men er umulig og nekter å gjennomføre den,kontra en hund som aldri har lært noe og ikke vet hvordan utføre dem.

Mulig jeg er unormal,men svært mange av problemene på Cesartv er for meg uforståelige at folk sliter med.

Jeg har ikke noe imot at Cesar stepper inn å hjelper folk til å finne veien sammen med sin hund,men håper for all del ikke at du,eller noen andre skaffer en hund som er stor og sterk og får bruk for Cesarmetoder etter 8-16 mndr.

Vitsen med å lære seg om trening av hund er og ha mulighet til å håndtere den hunden du tar på deg ansvar for.

Det beste er jo derfor å ha litt forståelse for trening FØR man skaffer seg hund,slik at man ikke sitter med nesa i boka og midt i det mens valpen og uvanene til valpen vokser.For det skjer fort!

Ellers må jeg legge til at filosofien med å være rolig og bestemt er viktig å ta med seg.Ikke å flippe på hunden om den ikke hører etter,men bare gjenta det rolig og bestemt.En hund dør ikke av at man setter den på plass..men å sette på plass/kreve noe av en hund som man ikke har tatt seg bryet med å prøve å oppdra er frekkt mener jeg..

Hvordan kan en kreve noe av hunden når en selv ikke har gjort noe for å lære hunden noe ordentlig?

Skrevet

Gratulerer! Du får det sikkert helt strålende med hund.. :rolleyes2: Ønsker deg lykke til og så må du holde oss oppdatert med hvordan det går fremover.. :D hvilken rase osv :D

Skrevet

Heisann jeg ser nå at jeg kan ha fremstilt meg selv litt feil. Det jeg mener med CM er at jeg har blitt mer bevisst på å forholde meg rolig hele tiden og at hunden skal vere i en "calm and submissive state of mind". Jeg bruker utelukkende positiv trening og det har jeg tenkt å fortsette med. Men jeg lurer på om jeg skal skaffe meg en Border Collie fra ekte gjeterlinjer som min første hund.

Skrevet

Kan jeg spørre hvorfor du vil ha en border collie fra gjeterlinjer?

Jeg har selv en Border collie og en Amerikansk bulldog, og det er to vidt forskjellige hunder..

Hva fikk deg til å hoppe fra boerboel til Border collie?

Skrevet
Kan jeg spørre hvorfor du vil ha en border collie fra gjeterlinjer?

Jeg har selv en Border collie og en Amerikansk bulldog, og det er to vidt forskjellige hunder..

Hva fikk deg til å hoppe fra boerboel til Border collie?

Jeg tenkte mer på en blanding av Boerboel og Border Collie fra rene gjeterlinjer.

Ja takk begge deler!

Skrevet
Jeg tenkte mer på en blanding av Boerboel og Border Collie fra rene gjeterlinjer.

Ja takk begge deler!

En blandingshund? Da kan du jo lete på finn.no. Veldig få som krysser hundene sine fordi en person vil ha en hund som ser akkurat sånn og sånn ut :D

Afrikanske hunderaser er jo litt spesielle for å si det sånn. Kjente ei jente med en Sørafrikansk boerboel. De har tendenser til å bli aggressive ved en alder av to år (pluss/ minus). Men hvorfor vil du ha deg en vakthund? Jobber du i securitas, politiet, et annet vaktselskap? Men så sier du at du vil ha deg en gjeterhund. Er Shæferhunden kanskje et bedre alternativ da? Den er opprinnelig en gjeterhund, men blir trent til vokting også.

Er enig med Inustaff i det hun sier. Du må lese ordentlig om hvilken type trening den spesifikke hunden trenger, for CM bruker metodene sine i rehabilitering, ikke trening, som sagt. Men det har du forklart deg litt nærmere lengre nede i tråden. BC fra ekte gjeterlinjer? Hvorfor det? De har da rikelig med gjeterinstinkt ifra før av, eller hva?

Skrevet
Jeg tenkte mer på en blanding av Boerboel og Border Collie fra rene gjeterlinjer.

Ja takk begge deler!

Ja det hørtes artig ut laughing019.gif Om du mener dette alvorlig, så får du unnskylde meg, men tror du må sette deg ned med en rasebok OM du mener alvor med dette å kjøpe deg hund.

Camo: Troll er en som bare er ute etter å lage "kvalm" eller forsøker å få igang en diskusjon :D

Skrevet
Camo: Troll er en som bare er ute etter å lage "kvalm" eller forsøker å få igang en diskusjon :D

Haha! Følte meg truffet av den, skjønner du :rolleyes2:

Skrevet

Litt border collie, litt boerboel og litt elefant der imellom en plass så har du nok din perfekte hund. Husk å si "shhhhhh" når den gjør noe uønsket da, ellers kan den dominere deg med snabelen sin. :D

Skrevet
Hmm.. daså :D Er et lite troll,jeg. Får heller prøve meg på en annen tråd, da.

Neida :rolleyes2:

Hehe, nei jeg mente seff ikke deg.

Skrevet
Hehe, nei jeg mente seff ikke deg.

Hihi helt greit :D

Litt border collie, litt boerboel og litt elefant der imellom en plass så har du nok din perfekte hund. Husk å si "shhhhhh" når den gjør noe uønsket da, ellers kan den dominere deg med snabelen sin. :rolleyes2:

Hahahahhaahahaha! Detter av stolen her jeg sitter :D

Skrevet

Litt i tvil om jeg skal gidde å svare her, men det gjør jeg tydeligvis... Unnskyld meg, men du har da fått seriøse svar? Med mindre du karakteriserer svaret "les en bok om forskjellige hunderaser for å få et innblikk i rasen", som et useriøst svar, da.

Skrevet

Man må da tåle litt spørsmåls tegn med rasevalget ditt? Var det ikke derfor du startet denne tråden da, får og få litt tips/råd ang valg av hund?

Skrevet

Hva slags hund har du fra før av da? leste en av de andre innleggene du har, under hva har du gjort med hunden din idag. Der sto det at du har gått tur. Så derfor lurer jeg på hva du har fra før av?

Skrevet

Hvis du vil ha "seriøse svar" hjelper det om du er litt mer spesifikk. Fordi er f.eks. et godt ord til dette formålet. Jeg har tenkt litt på Boerboel FORDI osv.

Ellers er viktige stikkord her: Hva ønsker du å bruke hunden til? kun familie/ tur? agility, lydighet, gjeting, jakt, spor, utstilling???

Hvilken størrelse kunne du tenkt deg? Hvor mye pels-stell ser du for deg at du kan "leve med"?

Vaktinstinkt?

jo mer opplysninger du gir oss, jo enklere for oss er det å gi deg et svar som passer til dine ønsker og behov.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...