Gå til innhold
Hundesonen.no

Drakampfille med visse krav


Ingvild

Recommended Posts

Hunden begynner å vise mer lekelyst igjen, og jeg tenkte jeg skulle utnytte det og kjøpe inn en drakampleke som er optimal for henne. Det vil si at den:

- har mykt, men allikevel holdbart, bitemateriale. Hun har overbitt (vanskelig for å holde igjen ting), er labrador (mykt bitt) og har ikke maksimal lekelyst, så om det hun skal bite i er mykt så blir alt 10 000 ganger bedre.

- er mulig å holde i (for meg altså) på begge sider av der bikkja biter fast. Da blir presset jevnere, det blir lettere for Tinka å dra, og dermed blir hun mer giret.

- ikke er alt for stor

- ikke er alt for dyr

Noen som har tips? Enten nettbutikker eller produsenter som holder til i dyrebutikker i Trondheim eller kommer til NKK Hamar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et langt mykt biteskinn (semska skinn) med "håndtak" på til Blondie.. Det er veldig mykt og fint.. Kjøpte det på Buster Zoo i Ski og ga vel rundt 200 kr.. men Blondie er mere sånn at hun liker å henge fast med tennene i bånd/draleker hun. Så det som fungerer best her er rett og slett et veldig tynt, mykt skinnbånd som jeg surret sammen og slått en knute på midten på. Den fungerer supert som belønningsleke her :console:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker små, eller oppklippte håndklær til Fenris, evt kjøkkenhåndklær. Koster minimalt, er veldig vaskbare, og ikke minst myyye kulere en alle andre dyre filler, sier Fenris. Holdbarheten er kanskje ikke den beste, men nå henger Fenris VELDIG i filla når han henger. Buksebein eller andre oppbrukte klær er også toppers her i gården.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Foreløpig har jeg benyttet meg av lange remser som jeg har strikket av tykt garn for så å tove dem etterpå (så de er litt holdbare), og siden det tross alt fungerer ganske greit og er billig, kan jeg kanskje bare fortsette med det siden jeg ikke umiddelbart fant noe bedre alternativ her? :console:

Fleeceteppeflette kan jeg prøve da, jeg har jo "noen" NSB-tepper liggende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må bare kommentere - prøv å tenke deg hvordan det ville føles å tygge på fleece... Urk. Jeg får grøssninger bare av å tenke på å ha det i munnen og å bite på det. Like ****** som isopor. Det er godt bikkjene ikke bryr seg om sånt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det der semska skinnet var kjempebra syns jeg,men det forsvant plutselig..?!heh..kvaliteten var ivhertfall kjempegod.Finnes i en mindre og en større variant såvidt jeg har sett.Den ene er vel ca 20 cm pluss håndtak,mens den store er vel ca 50 cm,pluss håndtak.Jeg har sett dem for 98 og 198

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Antar Tulla har litt mer lekelyst enn Tinka, men bortsett fra det er de vel nokså like? :) I alle fall; her i gården er det IKKE kult med semsket skinn. Den er for hard, for fyllt, for vanskelig for meg å holde i, jeg kan ikke holde på begge sider, og den er for liten (ja, det finnes større, men de er jo bare enda hardere). Dessuten får ikke bikkja skikkelig tak, og dermed gidder hun heller ikke jobbe for å få bedre tak, for den sklir bare ut av munnen hennes når jeg rykker/drar i den.

Det som fungerer aller best som leke her i gården, er pipedyr i plysj/mykt stoff, fyllt med vatt. Rundt hodet (den må ha en lignende anretning), har jeg knyttet en gammel strømpebukse. Elastisk, mykt, og enkelt å få tak i. Aberet er at disse ødelegges raskt, fordi hunden blir så innmari giret at hun ikke akkurat slipper med det første. Jeg vet ikke om Tinka blir like giret av det, så det kan jo hende det holder bedre hos henne? Men uansett så bør plysjpipedyret være av rimelig god kvalitet. Jeg har måttet sy endel slike, og forsterke sømmene, og det er kjipt.

Jeg lurer nå på om jeg skal lage min egen variant. Har planer om å bruke fleece og en eller annen pipegreie. Fletter med knuter på begge endene, og pip i midten. Fleece er litt mer elastisk og holdbart enn håndduker - de river hun i stykker med en gang (fordi jeg bruker gamle muligens, og ikke kjøper nye, dyre håndduker til sånn bruk).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må bare kommentere - prøv å tenke deg hvordan det ville føles å tygge på fleece... Urk. Jeg får grøssninger bare av å tenke på å ha det i munnen og å bite på det. Like ****** som isopor. Det er godt bikkjene ikke bryr seg om sånt!

For å ikke snakke om oksepeniser, griseører, og smuldrende myke godbiter som stinker død og fordervelse. Eller en hel tørrfisk! YYYaaaakk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...