Gå til innhold
Hundesonen.no

Kattemat og hundemat.....


puzn81

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå vært vitne til en diskusjon mellom to stk, den ene har hund å mye erfaring, den andre har valp å minimum med erfaring. Jeg holdt meg stille, for diskusjonen ble litt amper etterhvert, samt at jeg kjente at jeg skulle holde munn rett og slett.

Er det katten som ikke skal spise hundefor pga feil næring i foret eller er det hunden som ikke skal spise kattemat av samme grunn?

Jeg har alltid gått med formening om at det er hunden som egentlig ikke burde ha kattemat om den får tak i det, men er det feil?

Førstnevnte påsto hardnakket at det var omvendt, å ble faktisk sur når hun ble motsagt av hun andre. :ahappy: Det skulle liksom være ett koselig kaffeslabras for oss tre, men stemningen ble heller amper :ahappy:

Skrevet

Ja det er visst slik at hunder egentlig kan leve fint på kattemat, men katter kan ikke leve på hundemat, fordi de er helt avhengige av kjøtt. Noe i den duren iallefall, er iallefall den veien rundt.

Skrevet

Jeg mener på just det motsatte, pga at katterfor har alt for mye proteiner,og de inneholder for lite vitaminer som en hund trenger..

Skrevet
Katten skal ikke ha kun hundemat fordi hundemat ikke inneholder en ingrediens som jeg ikke husker hva heter :ahappy:

Er det Taurin du tenker på? Isåfall så er det det i hundefor også.

Jeg mener på just det motsatte, pga at katterfor har alt for mye proteiner,og de inneholder for lite vitaminer som en hund trenger..

Stemmer. :ahappy:

Skrevet
Er det Taurin du tenker på? Isåfall så er det det i hundefor også.

Ikke nok til at en katt kan leve på det :ahappy:

dessuten er det for mye "rart" i hundematen til at en katt kan nyttiggjøre seg av det.

I kattematen derimot er det så mye proteiner at de fleste hunder blir dårlige i magen av å spise det.

Så hundemat til hunder, og kattemat til katter :ahappy:

Skrevet

Akkurat, men med tanke på "uhell" da, om hunden eller katten "smaker" på hver sin mat så trenger en vel ikke å bli hysterisk av den grunn? Det kom frem mye som jeg ikke har hørt før om nyresvikt å leverskvikt å greier, noe jeg omtrent mista haka på knea av, for jeg har også hørt det der med taurin, men at det ikke gjør den største skade ved "uhell", men at det går ut over fordøyelsessystemet på hunden om den spiser kattemat over lengre tid. Tarmfunksjonen kan bli heller laber å hunden kan få forstoppelser eller diarè. Derimot kommer nyressvikt å slik av andre matgrupper i for store mengder, men har aldri hørt det om kattemat...

Skrevet

De dør ikke av å rappe litt mat av hverandre innimellom, men i allefall enkelte hunder kan bli temmelig dårlige i magen. Mine hunder trenger bare å tenke på å rappe kattemat, så er det rennebæsj på gang <_<

Skrevet

Hmmm...etter det jeg nå har funnet på nettet så er det faktisk katter som ikke skal ha så mye av hundemat vist nok...er vist nok veldig viktig. Er faktisk mange hundeeiere som kan blande våt kattemat med tørrfor til hunden om den blir matlei. Og også en del som bruker tørr kattemat som godbiter til hunden under trening...grunn? proteinrikt og at det vist nok smaker og lukter godt pga a fettinnholdet i foret..oki, man lærer noe nytt hver dag...jeg må ærlig innrømme at jeg trodde det var omvendt, så jeg er meget glad jeg ikke sa noe under den samtalen :icon_cry: Men uansett, jeg tror jeg holder meg til hundemat til hunden min likevel sånn sett, har ikke hørt han har mjaua enda :D

Skrevet

Hundemat er av "dårligere" kvalitet, siden det er mer grønnsaker og korn. Kattematen har mer protein og kjøtt... Man kan skjære opp våt kattemat med konistens som leverpostei, og bruke det som godbiter til hund. :icon_cry: Men det er ganske klissete, og ikke noe å ha i lomma. Men hundene er gale etter det, og vått hundefor smaker ikke så mye... ;D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...