Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger noen gode forslag!


Zoey

Recommended Posts

Skrevet

Regnet pøser ned ute, og vinden uler rundt hushjørnet, og verken jeg eller lille pysewhippet er spesielt keen på å bevege oss ut..

Men lille pels er litt rastløs, og vil gjerne gjøre noe!

MEN hjernen min har fullstendig sluttet å fungere, og jeg kommer ikke på no morro å gjøre innendørs!

Har lyst til å gjøre noe annet enn bare de vanlige innetingene! Så hiv ut med gode forslag! Vi kjeder oss :icon_redface:

Skrevet

Skikkelig pissvær, skjønner dere godt :-)

Du kan jo gjemme favorittleken hans, eller en gobit som lukter godt å få ham til å lete den opp da? Det er jo moro både for deg å hunden :-) (samt at han lærer å søke om han ikke kan det fra før.)

Lykke til i "finværet" :-P

Skrevet

Hmmm.. Hvis du ikke har veldig glatt gulv så kan du jo hoppe med han? ;) Eller bare leke litt trille en ball bortover gulve/kaste yndlings leken hans? Og som Elida sa, gjemme godbiter er også lurt :icon_redface: Eller trene på triks? ;)

Det er mye man kan gjøre inne, selv om ikke jeg har den aller beste fantasien da ;)

Skrevet

Du kan f.eks lære han navnene på høyre og venstre labb. F.eks en kan hete labb og en kan hete pote. Så få han til å gi rett labb.

Når han kan det kan du gi navn på hendene dine, f. 1 og 2.

Når han kan det.

Så kan du si labb to, labb en, pote to, pote en. osv

Sånn kan du fortsette i det uendelige, plutselig kan dere danse:)

Eller sikk sakk mellom beina dine.

rulle, krype, lære han å bære ting for deg, ta ut av vaskemaskina osv.

Skrevet

På skikkelige regnværsdager (og ellers også forøvrig) øver vi opp shapingferdighetene våre! :icon_redface: Dagsrasjonen av tørrfôr blir brukt som belønning, og jeg prøver å shape fram ulike atferder, særlig atferder som forbedrer bakpartskontroll og kroppsbeherskelse, som f.eks. å løfte på det ene bakbeinet, rygge, slalåm mellom beina, sitte bamse, løfte motsatt bak- og framfot samtidig, krype under stoler osv. Regnværsdager er også fine til å pirke på tekniske ting, for eksempel forbedre utgangsstillinga, lære hunden å holde apporten lengre og lengre, forlenge tiden hunden kan ligge i enkeltdekk osv. Også kan man lære inn totalt unødvendige ting som å gå bort til TV-en på kommando, gå under bordet på kommando og lære hunden å plukke ut en bestemt cd blant fire-fem andre.

Å gjemme godbiter rundtomkring og sånt syns jeg ikke gir så veldig mye hjernetrim egentlig, og dessuten er det mye morsommere å samarbeide med hunden om å få til nye ting som i grunnen er ganske teite.

Skrevet

Jeg gleder meg til vi kan gjøre ting som er helt unødvendige!

Akkurat i denne alderen tør jeg ikke gjøre annet enn å introdusere og terpe på ting som er supernødvendige.... og det blir fort kjedelig ( i mine øyne, that is ).

Men jeg er enig med westminister, det er slike ting vi også gjør (bare mer nødvendig :icon_redface: )

Skrevet
Jeg gleder meg til vi kan gjøre ting som er helt unødvendige!

Akkurat i denne alderen tør jeg ikke gjøre annet enn å introdusere og terpe på ting som er supernødvendige.... og det blir fort kjedelig ( i mine øyne, that is ).

Men jeg er enig med westminister, det er slike ting vi også gjør (bare mer nødvendig :icon_redface: )

Hvorfor bare holde seg til "supernødvendige" ting? Som du sier - det blir fort kjedelig (syns jeg i alle fall) å bare skulle trene på det samme hele tiden. Jeg ser ikke noe galt i å la hunden få leke seg med problemløsing og kroppsbeherskelse, uansett hvor gammel den er. Å lære nye atferder, uansett hvor nyttige eller unyttige de er, styrker samarbeid og kontakt mellom hund og fører, i tillegg til at bikkja får mer kontroll over kroppen, blir mer bevisst på hva den gjør, får større evne til å løse problemer og tenke "kreativt". Og alt dette er ting jeg ønsker så mye som mulig av hos min hund, i alle fall. Selv om det selvsagt ikke betyr at man ikke skal trene på innkalling, gå pent i bånd, ikke stjele mat, bli osv. Man kan da gjøre begge deler?

Skrevet

Akkurat nå farter mine to rundt med hver sin godbitball her. De er kantete slik at de må trikse litt med de for å få ut godisen.Mine synes det er stas og holder på med dem i ca et kvarter. Slitne blir de jo ikke,men litt moro får de jo ut av det.

Skrevet

Spike elsker "finn klikkeren". Han må sitte og bli, også gjemmer jeg klikkeren et sted i leiligheten, går tilbake til han og lar han gå på jakt. Han elsker leken, og klikkeren byttes i godis. Ellers er det fint med kroppsbeherskelsestriks. Rulle over på rygg fra begge sider og strekke ut labbene, snurre til høyre og venstre, bakpartskontrolltrening med kloss, etc.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...