Gå til innhold
Hundesonen.no

Må man ha godkjenning for jakt?


Huldra

Recommended Posts

Skrevet

Dette høres ut som et merkelig spørsmål i mitt hode også, men jeg spør likevel! :closedeyes:

Jeg er 100% sikker på at Tulla reagerer på bla elg, og hvis hun hadde vært løs og jeg ikke hadde tatt henne i bånd/under kontroll når jeg merker hun værer elg, så ville hun oppsøkt elgen, eller i alle fall funnet ut hvor den var.

Si jeg har et søskenbarn som er jeger, men han har ikke hund. Hadde jeg kunnet bli med på jakten og latt Tulla vise vei til elgen - i bånd vel og merke? Jeg mener ikke hun skal fungere som noe ettersøkshund ved en evt slik situasjon, det må vi jo ha en godkjent hund til, men bare ganske enkelt vise vei? Eller krever all form for bruk av hund på jakt en eller annen godkjenning av hunden? Og hvorfor det egentlig? Er det ikke ålreit om hunden ikke finner elg? Og hva er forskjellen mellom å la Tulla vise vei for en jeger, kontra det at jeg går med henne på tur og lar henne "følge sine lyster", dvs at jeg følger etter henne når jeg ser hun værer elg, og lar henne følge den lukten (uten jeger)? Det er jo ingen som kan "ta meg" for det?

Edit: redigerte overskriften til å bli mer beskrivende

Guest lijenta
Skrevet

Det er da ikke bare elghund som fungerer som bandhund som dem kaller det. Det er altid noen som har lært opp hunder av andre raser til å spore elg da så hvorfor ikke prøve. Kjente en gang en labrador som fungerte bra som bandhund. Som ettersøkshund må hun være godkjent.

Skrevet
Det er da ikke bare elghund som fungerer som bandhund som dem kaller det. Det er altid noen som har lært opp hunder av andre raser til å spore elg da så hvorfor ikke prøve. Kjente en gang en labrador som fungerte bra som bandhund. Som ettersøkshund må hun være godkjent.

Ja, jeg vet også om flere raser som fungerer som bandhund, bla en wheaten (som visstnok finner mer elg enn elghundene, haha!), men trenger man ikke noen godkjenning eller noe lignende for å ta hunden med på jakt på den måten? :icon_redface: Jeg er litt usikker på hva som egentlig legges i "bandhund" også, har hørt at noen slipper hunden det siste stykket, men det er altså ikke planen.

Skrevet

Siden du spør om alle jakthunder må ha godkjenning kan jeg iallefall svare for at det ikke er slik for stående fuglehunder. De må ikke ha noen verdens ting for å være med på jakt, men for jaktprøver må de ha sauerenhets- og evt. apportbevis.

Kjenner dessverre ikke til reglene for jakt på hårvilt/storvilt.

Skrevet

Takk for svar alle sammen! Syns det er litt rart, på en måte, at man antageligvis ikke trenger godkjenning, men på den andre siden - hvem taper på om hunden ikke er godkjent og ergo er en dårlig jakthund..?? Elgen? :D

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det er ikke godkjenning på det her i alle fall :D

Da jeg var på jakt i år var det fler av folkene som var med som hadde med seg hunden sin, å ingen var jakthunder, de var bare med for gøy;) vet ikke om de bare gikk med eieren da eller om de var med å jaktet liksom, jeg fikk lov å ta med min GALE hund også, men det gadd jeg ikke , for hun bjeffer så mye å hadde sikkert bare ødelagt for hele jakta :D

Skrevet
Det er ikke godkjenning på det her i alle fall :icon_redface:

Da jeg var på jakt i år var det fler av folkene som var med som hadde med seg hunden sin, å ingen var jakthunder, de var bare med for gøy;) vet ikke om de bare gikk med eieren da eller om de var med å jaktet liksom, jeg fikk lov å ta med min GALE hund også, men det gadd jeg ikke , for hun bjeffer så mye å hadde sikkert bare ødelagt for hele jakta :)

Okei, da vet jeg det! Jakta er vel over snart, i alle fall på elg, men det er greit å vite! :) Har en tremenning som går på jakt, og er litt interessert i hund, så kanskje vi hadde kunnet gjort noe slikt sammen. Hadde i alle fall vært en interessant opplevelse om ikke annet! Og så hadde jeg jo fått testet om Tulla virkelig er så sugen på elg som hun virker, og om hun klarer å finne elgen midt i svarteste skauen..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...