Gå til innhold
Hundesonen.no

Aksjonsradius


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Ikke skyt meg om jeg bommer nå - men mener det er hvor stor radius rundt fører de "jobber". Så endel jakthunder vil vel ha "uendelig" omtrent - mens mer førerorienterte raser ofte har mindre.

Skrevet

hmm.. har det noe med selvstendighet å gjøre? At jaktraser jobber mer selvstendig feks på jakt, mens andre må ha mer visning, veiledning?

Feks. en grønlandshund hadde lite, mens en greyhound hadde nesten uendelig..På hvilken måte er disse forskjellige? At grønladshunden jobber med fører, og greyhounden jobber mer selvstendig?

Skrevet

*ler* jeg ville nok også ha karakterisert grønnlandshunden med høy radius, mens mange av gjeterhundene hadde små/lite.

Hvis man derimot ser på hvor de jobber, så jobber jo en grønnlender i spann og kommer seg dermed sjeldent langt i fra fører iom at den henger 4+m bak. Mens en greyhound på bane er lengre unna fører om fører står igjen på en rettstrekke før løp? Jeg har null peiling kun gjetting i forhold til det djervekvinnen skriver.

Skrevet

Vel, jeg kan bare svare for Grønlandshunden jeg :) .

En utrolig selvstendig og selvsikker rase. Jobber både under kommando og ut fra egen vurderingseve.

Som leder er det utrolig viktig at grønlenderen er lydhør for kommando - men det er minst like viktig at en god lederhund har evne til å fortløpende vurdere gode løsninger og lign på tur.

Den har mang en gang funnet bedre løsninger enn kjører ut fra hvor det egner seg å legge ruta, særlig i løsnø. Ofte finns det momenter som vi ikke kan se under snø og is, som lederen da "værer" og da er det viktig at man som fører han tillit til lederhunden(e) og bruker dens evner i så måte. :rolleyes::)

Skrevet

Det blir vel ikke nøyaktig det samme som selvstendighet? Jeg ville tro at f.eks en vokterhund vil ha liten aksjonsradius fordi det er viktig for den å holde seg i nærheten av eier/flokk/territorium, men den kan absolutt ha egne meninger og handle og ta initiativ på egenhånd?

Jeg vil definere aksjonsradius som den avstanden det er naturlig for en hund og bevege seg bort fra eier/flokk/territorium, uavhengig av hvilken grunn den gjør dette. Bruksområde har selvfølgelig en del med saken å gjøre. Kjønn/hormoner/løpetid kan vel også spille en rolle.

EDIT: Jeg ville tro at det var uheldig for en grønlandshund å komme seg for langt bort fra flokken sin i isødet? Og at den derfor ikke har så stor aksjonsradius, men at dette ikke utelukker selvsikkerhet og evne til å gjøre egne vurderinger?

Skrevet

aksjonsradius -en, -er største avstand som virkningen av en kraft el. handling merkes i: en radiosenders, et skytevåpens aksjonsradius; lagets midtstopper hadde stor aksjonsradius; flyets, fartøyets aksjonsradius den veilengde, målt ut fra og tilbake til utgangspunktet, som kan tilbakelegges uten drivstoffylling

Skrevet
aksjonsradius -en, -er største avstand som virkningen av en kraft el. handling merkes i: en radiosenders, et skytevåpens aksjonsradius; lagets midtstopper hadde stor aksjonsradius; flyets, fartøyets aksjonsradius den veilengde, målt ut fra og tilbake til utgangspunktet, som kan tilbakelegges uten drivstoffylling

På en annen måte, hvor lenge bikkja klarer å være unna deg før den må tilbake for å få mat. de som har "uendelig" er nok kapable til å skaffe seg mat selv. :rolleyes::D

Skrevet
På en annen måte, hvor lenge bikkja klarer å være unna deg før den må tilbake for å få mat. de som har "uendelig" er nok kapable til å skaffe seg mat selv. :rolleyes::D

Er hund et fartøy? ;)

Skrevet

Trodde dette var hvor langt vekk hunden gikk fra deg. En hund med stor aksjonsraduis vil kunne springe laaaaangt vekk fra deg på tur, (slik som fuglehunder og diverse gjør), mens en hund med liten aksjonsradius vil holde seg i nærheten av eiere.

Gårdshunder har ofte liten aksjonsradius, fordi den er avlet opp til å passe samme området.

Dette er bare det jeg har hørt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...