Gå til innhold
Hundesonen.no

Stakkars kanin!


Wilma

Recommended Posts

Skrevet

Hei :yes:

Jeg skulle få en Hermelin gutt som var 4-5 år, jenta som eide ham, brydde seg ikke om han lenger, og jeg skulle få ham gratis med bur og mat. De kom og leverte ham, og når de hadde dratt tok jeg en kikk på ham. Burde jo selfølgelig ha sjekket ham før de hadde dratt, men de sto bare i døra og dro så fort at jeg fikk liksom ikke tid. Når jeg så på ham var han jo i elendig form. Det rant fra øynene hans, han hadde mange floker, masse bæsj under magen, ikke noe pels på høyre lår, lange klør, alt for lange klør, og grusomme tenner og tannkjøtt. Tannkjøtte var helt rosa, og tennene der nede hadde kommet så langt opp at tennene som er oppe hadde blitt most inn. Så de er kjempe lange nede, og korte oppe. Han så rett og slett grusom ut. Stakkars kanin. Jeg visste ikke helt hva jeg skulle gjøre men jeg satt ham i et hundebur inne. Ga ham mat og vann og håpet på at han skulle bli litt bedre. Neste dag sjekket jeg ham før jeg dro på skolen, han så bedre ut, men fortsatt var han jo i elendig tilstand. Jeg blir så provusert på sånne folk som skaffer seg kanin, og så klarer de ikke ta vare på dem.

Hva skal jeg gjøre?

Bilder kommer senere.

  • Svar 85
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Enig,få han til en vetrinær og be dem ta en fullsjekk på han.

Slik at de kan gi han eventuell behandling om det er noe dem kan gjøre.

Trist at folk behandler dyr på den måten der.

Godt at du tok han til deg,han vil nok få det mye mye bedre enn han har hatt hos tidligere eiere.

Skrevet

Ja, jeg skal ta ham med til dyrelegen. Men hun har vært veldig opptatt i det siste, så jeg har ikke fått tak i henne.

Ska ta ham med så fort jeg får bestilt time :D Jeg har forøvrig gitt ham vitamintilskudd i Fôret og i vannet. Jeg har klipt vekk flokene og skal gi ham et ordnlig bad i morgen :yes:

Skrevet
Det første du skulle gjort var å ta det stakars dyret med deg til veterinær!

Ja, men jeg kunne ikke det, for hun var ikke tilgjengelig.

Enig med BDD Girl. Ta med kaninen til veterinær!

Ja det skal jeg gjøre :yes:

Enig,få han til en vetrinær og be dem ta en fullsjekk på han.

Slik at de kan gi han eventuell behandling om det er noe dem kan gjøre.

Trist at folk behandler dyr på den måten der.

Godt at du tok han til deg,han vil nok få det mye mye bedre enn han har hatt hos tidligere eiere.

Takk :D

dra med han til dyrlegen! Så han får klipt av deg flokene, klipt klørne osv! De gir han sikker noe antibeotika også!

Ja, jeg hvet ikke om jeg tør og klippe klørene selv, i tillfelle jeg klipper over en nerve.. Da vil han jo være redd vær eneste gang jeg skal klippe klørene hans..

Det høres jo bra ut da,virker som han blir godt tatt vare på hos deg nå.

Blir nok bra når han får tatt et bad å få av seg noe av den møkka

;)

:P

Takk, ja jeg tror han får det bedre nå. Men jeg må bare spørre, er det en grunn til at han begynner

og miste pelsen, røyter utrolig mye, og hvis man drar forsiktig i pelsen faller den av med en gang..? :D

Skrevet

kan godt være at han har mye pelsmidd. alle kaniner har pelsmidd, men syke/svekkede dyr får ofte en oppblomstring av disse krypene.

Dersom tannkjøttet er blekt tyder det på at han har en del blodsugende kryp på seg, noe som tapper ham for krefter.

Kaninen til veterinær så kjapt som mulig, både for å fikse tenner og sjekke almenntilstanden. Kaniner lider i stillhet...

Skrevet
masse bæsj under magen.

*klipp*

Hva skal jeg gjøre?

Hvis det er masse bæsj under magen må du vakse det bort så fort som mulig, og til dyrlege asap.!

(husker ikke helt nøyaktig) men hvis den har bæsj under magen blir det dannet noe som "brenner" vekk pelsen på undersiden av magen, og det blir store sår i endetarmen og rundt der. Vasker du den ikke og tar den med til dyrlege så fort som muligt, er det ikke så mye å gjøre med, da kan det bli avlivning som eneste utvei. :yes:

Skrevet

Det høres ut som kaninen har både luftveisinfeksjon og en eller annen parasitt, gjerne pelsmidd. I tillegg må antageligvis tennene klippes. Kaniners tenner vokser hele livet, men vanligvis slipes de ned når kaninen spiser. Det høres ut til at denne kaninen har bittfeil (de skal være litt 'overbitt') og det fører til at tennene ikke slipes på normal måte. Ofte er dette noe en må gå til veterinær for med jevne mellomrom hele kaninens liv.

Klørne må selvsagt klippes. Veterinær kan også gjøre dette dersom du er redd for å klippe over nervene.

I starten bør kaninen kun ha tilgang til vann og høy da det høres ut som den er dårlig i magen. Det kan i verste fall føre til forstoppelse og død. Vann og høy i et par dager til avføringen er harde kuler, deretter kan du starte forsiktig med kaninpellets.

Du må til veterinær med en gang!

Skrevet

Jo, det går bedre med ham, men han er jo fortsatt ganske sliten. Vi skal til veterinæren snart, så da får vi bare se..

Han får mye grønnsaker, gress, og vitaminaer + høy. Også masse kos, kjærlighet og omsorg :) Han får litt mosjon vær dag, i korte økter, for han har jo nærmest sittet stille i 4 år (!) :) Så jeg går forsiktig fram :)

Bilder kommer snart :)

Skrevet

Vi skal til veterinæren på mandag, også har han blitt mye bedere. Men jeg har ikke fått time før mandag..

Skrevet

Ja, jeg skjønner det ikke! Hun som eide ham før, hun sa at det sikkert bar evar på grunn av at han hadde blitt flyttet inn!

Men det stakkars dyret er jo syk! ;)

Her er det et bilde som viser litt hvordan det rant fra øynene hans, også litt hvordan han ser ut.

Kaninen.jpg

Skrevet

Stakkars kaninen !

Han er jo kommet i veldig, veldig mye bedre form nå som han er kommet til deg.

Det blir bedre og bedre etterhvert som tiden går og har får rørt seg. ;)

Du er flink du Wilma ! ;)

Skrevet

Nei, det så ikke bra ut .. ;)

Men nå kommer han seg, trener ham litt vær dag.

Han lærer utrolig fort! Han brukte en halvtime på og skjønne at han skulle løpe mot hinderet og hoppe over det!

Og i dag hoppet han minst 25 cm! ;)

Skrevet
Nei, det så ikke bra ut .. ;)

Men nå kommer han seg, trener ham litt vær dag.

Han lærer utrolig fort! Han brukte en halvtime på og skjønne at han skulle løpe mot hinderet og hoppe over det!

Og i dag hoppet han minst 25 cm! ;)

ikke for å være slem her, men hopper du med en kanin som ikke er frisk? ;)

Skrevet
ikke for å være slem her, men hopper du med en kanin som ikke er frisk? ;)

Det var første som slo meg også ;) Og ja.. Hvordan gikk det hos vet'n? Og hvis han er så syk, så hadde jeg aldr i livet sittet å ventet på time hos min faste veterinær. da hadde jeg kjørt han til en som har døgnvakt eller en som kunne ta han inn med en gang.. Ikke for å være frekk eller slem Wilma..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...