Gå til innhold
Hundesonen.no

Vaksinere årlig eller ikke


Poter

Recommended Posts

Skrevet

Ja, skal man vaksinere årlig eller skal man ikke? Det sies jo mangt og meget om det og jeg vil gjerne høre synspunkter både for og i mot. All there is :ahappy:

Skrevet

For min del, som stadig er på utstillinger, treninger, stevner og andre hundesammenkomster, så vaksinerer jeg årlig. Det er høyere risiko for at mine hunder blir smittet av noe, enn naboens hund som "bare" er på turer i nabolaget eller på fjellet, liksom.

Skrevet

Må si meg enig med 2ne. Har med min hund over alt (kennel med hunder, katter og smådyr, stall, fellestreninger, agilitybanen, utstillinger osv), så risikerer ikke å ta sprøyte annen hvert år.

Skrevet

For meg finnes det ikke noe 'begge sider' i årlig vaksinasjon eller ikke, i og med at det er anbefalt fra alle hold å vaksinere årlig. Men den årlige vaksinen skal ikke lenger inneholde alt. Klipper ut det jeg har skrevet i noen emner nedenfor:

Nå er det jo slik at det kun er hvert tredje år man får hele 'pakka'(DHPPI - valpesyke, smittsom leverbetennelse, parvovirus og parainfluensa), mens man de to andre kun får for kennelhoste(PI - parainfluensa) der sistnevnte er kjekk å få med seg om man reiser endel på stevner/utstillinger eller generellt omgås endel hunder. Å gi hele pakka hvert år er unødvendig og de aller fleste veterinærer som jeg vet om følger det opplegget der. Så vaksine programmet skal etter nyere forskning se slik ut:

12 uker - DHPPI

1 år - DHPPI

2 år - PI

3 år - PI

4 år - DHPPI

5 år - PI

osv osv osv

Så vaksine ER lurt å få med seg hvert år wink.png

Skrevet

Jeg praktiserer slik som MartineH her skisserer - og både Nobivac (produsenten) og NKK hevder at det er tilstrekkelig å vaksinere hvert 3. år mot valpesyke, parvovirus og hepatitt. Nobivac til og med garanterer dette, og tilbyr å betale vet.utgifter dersom hunden får noen av disse sykdommene til tross for vaksine.

Kennelhosten (parainfluensa) har alltid vært en årlig vaksine - og da er det så enkelt å gi den til hundene samtidig som de likevel må ha sin årlige rabiesvaksine. Og da kennelhoste er den av sykdommene mine hunder blir oftest angrepet av, så synes jeg det kanskje er den aller viktigste vaksinen uansett.

Jeg er i alle fall overbevist om at mine hunder får klart lindrigere utslag av kennelhoste pga vaksinen (selv om de likevel får hoste i ca et døgns tid).

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...