Gå til innhold
Hundesonen.no

Grunnleggende utstillingstips


Iago

Recommended Posts

Skrevet

Neste helg skal jeg stille en elghund hann (kanskje), eieren satte hunden på kennel siden han er på ferie. Og da får vi bare to dager på å øve, og det er jo langt fra nok til å få så mye ut av det. Men noen små grunnleggende tips setter jeg stor pris på!

(jeg trenger ikke høre at det var jo dumt å sette dne på kennel, det kommer til å gå rett i dass og sånt)

Skrevet

Hovedgreia er jo at hunden klarer å stå i ringen, at den ikke setter seg hele tia.. Og at den godtar og bli plukket og pillet på over alt!=)

Det er også er fordel om hunden kan løpe ved sien av deg uten alt for mye hopp å sprett!

Skrevet

En hund godtar stort sett å bli tatt på kroppen, fordi det kan minne om kos - om dommeren er normal i hendene.

Men tenner og testikler er uvante områder for en hannhund, så tren på det. Jeg tror også halen på elghund rulles ut, så la andre gjøre det et par ganger, i fall det er nytt for hunden.

Sørg for at hunden kan trave, det hjelper ikke om den går pent ved din side hvis det er i passgang.

Og finn ut hvordan den reagerer på at andre hunder løper foran eller bak (leke? Krangle? Ignorere?) slik at du kan anpasse avstand i ringen etter det.

Sørg også for at du vet hundens alder.

Skrevet

Han er 17 mnd. Når som helst kan man trene på å ha han travende ved siden av meg, pent. I skogen, på veien og til slutt i ringtrening. Vi har jo ingen hannhund til å trene sammen med, og Nikita blir vel litt for interessant for han til at han kan konse. men vi kan prøve. Det med tenner og testikler var bra dere nevnte! Det hadde jeg glemt. Halen er rullet fra før når de koser seg og logrer med halen. Oppstillingen får vi ta noen gjenomganger på, men det har vi gjort før også. Så håper han husker litt.

Skrevet

Hvor mye trekker det ned at de setter seg? Vi har hatt sånn ståloppdragelse, venter du på noe skal du sette deg ned, ser du katt skal du sette deg ned, ser du hunder skal du sette deg ned. Så med godis i hånda så går rompa ned med en gang den... hehehe. Damn.

Skrevet

Symra har også en tendens til å sette seg ned når vi står og venter i ringen. Hvis det er mange foran oss som skal bedømmes lar jeg henne få lov, fordi akkurat nå er det viktigste at hun slapper av og trives i ringen. Jeg har bare passet på at hun står pent når det snart er vår tur, det hender jo ofte at dommeren lar øynene sveipe over hundene som venter.

Skrevet

Når en hund bedømmes på utstilling skal den stå - helt enkelt. Det er ikke mulig å bedømme høyde/lengde/bredde, vinkler, rygglinje, etc på en sittende (eller liggende) hund.

Ergo vil det nærmest umuliggjøre en rettferdig bedømmelse hvis hunden ikke greier å stå oppreist.

Men siden man greier å lære en hund forskjell mellom SITT og LIGG - så burde det jo være greit å lære inn en STÅ også, ikke sant? (Dog virker det som om det er mye vanskeligere å lære det, av en eller annen grunn...)

Så tren på "stååååå" - gjerne at den står fritt til å begynne med (så kan man begynne å passere bena korrekt sånn etterhvert når hunden har blitt fortrolig med ståingen).

Lykke til!

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
    • Ben snakk med jegere til høsten, og få legger av elg, hjort eller rådyr.  Til godbiter er det ofte billigere å kjøpe vanlig mat (ost, rent kjøtt osv.) og dele opp selv. Ellers er det en del oppskrifter på forumet her hvis du vil prøve å lage.
    • Er så dyrt å kjøpe mange små poser å vill bare ha så jeg slepper å kjøpe på lenge. Noen som vet om det er noe plass man kan kjøpe store partier med godis og ben til min hund? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...