Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som har vært på Galdhøpiggen?


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Vurderer å reise til galdhøpiggen. Men lurer litt på hvordan det er å ta med hund? Går det ann. Noen snakket om isbreer. Det eneste jeg vet om fjellet er at det er det størsrte i Norge. Derfor vil jeg dit liksom.

Takker for svar

Skrevet

Da jeg var der var vi bindt til hverandre i tau. Man kan fort komme over sprekker. Husker ikke helt hvordan det så ut der oppe var nemlig skikkelig vind og snøvær den dagen. Så veit ikke helt mulighetene for og ta med seg hund til toppen.

Skrevet

Hmm.. Vet du om det finnest ruter hvor man ungår isbreen?? eller er det slik at man må gå på isbre. Vil så gjerne ta med bikkjedyra..

Har aldri vært på isbre, så vet ikke hvordan det er. Tenk om hunden skulle falle ned i isbreen da :) ..

Skrevet

Tror nok ikke jeg ville tatt sjansen på å ta med hund til Galdhøpiggen. Sats heller på å gå Besseggen. Ligger i samme område, men du slipper isbreer, og turen er fantastisk!

Skrevet

Joda- det går fint! Jeg hadde med to i fjor- og det var en del andre som hadde med hund også! Det er nemlig to muligheter- en hvor du må gå over breen med brefører- en hvor du ikke går over breen. Vi gikk sistnevnte. Det er imidlertid en relativt krevende tur- og hundene ble godt slitne (eldstehunden var 10,5 år- jeg ville ikke tatt han med i år for å si det sånn..). Det er ganske bratt- så det er en stor fordel om hunden er lydig! Og det var veldig greit å ha hund som dro nedover snøen så man kan ake litt ekstra- så slipper man å gå de meterene :)

Skrevet

Har vært både på Galdhøpiggen og på Besseggen. Anbefaler sistnevnte med hund. :) Litt av opplevelsen rundt Galdhøpiggen er det å gå over breen synes nå jeg!

Skrevet

Alternativt kan du jo gå Glittertind, som ligger rett ved siden av. Faktisk er det DET som er Norges høyeste topp (hvis man regner med isen/snøen *kremt*)! Der går det fint an å ha med hund, men husk gode sko til deg selv! *au*

Skrevet

Har nå besteget galdhøpiggen med hund :lol: ..

70576-1217177124-9.jpg

70576-1217177124-10.jpg

70576-1217177124-6.jpg

Gikk ganske bra. Var mange andre hunder også. Været var knallbra! Det eneste som var litt kjiipt var å "gå i bånd" over breen, siden man må holde tempoet hele tiden. Vi gikk ganske seint da.. Men at hunden ville stoppe å snuse/gå på do + at de klarte å vikle seg inn i tauet et par ganger.. Men ellers gikk det veldig bra.. Var mye stein der oppe, så hunden bør kunne balangsere.

Men Jeg såg blant annet en collie, dachs og bull terrier som besteg fjellet

Skrevet
Så bra da. :lol:

Hvor lang tid brukte du?

*Tenke* .. Tror vi brukte 7 timer opp og ned. Så tar ca 3 timer opp.. Så var vi der i 1 time.. Så gikk vi ned igjen på 3 timer.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...