Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som har vært på Galdhøpiggen?


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Vurderer å reise til galdhøpiggen. Men lurer litt på hvordan det er å ta med hund? Går det ann. Noen snakket om isbreer. Det eneste jeg vet om fjellet er at det er det størsrte i Norge. Derfor vil jeg dit liksom.

Takker for svar

Skrevet

Da jeg var der var vi bindt til hverandre i tau. Man kan fort komme over sprekker. Husker ikke helt hvordan det så ut der oppe var nemlig skikkelig vind og snøvær den dagen. Så veit ikke helt mulighetene for og ta med seg hund til toppen.

Skrevet

Hmm.. Vet du om det finnest ruter hvor man ungår isbreen?? eller er det slik at man må gå på isbre. Vil så gjerne ta med bikkjedyra..

Har aldri vært på isbre, så vet ikke hvordan det er. Tenk om hunden skulle falle ned i isbreen da :) ..

Skrevet

Tror nok ikke jeg ville tatt sjansen på å ta med hund til Galdhøpiggen. Sats heller på å gå Besseggen. Ligger i samme område, men du slipper isbreer, og turen er fantastisk!

Skrevet

Joda- det går fint! Jeg hadde med to i fjor- og det var en del andre som hadde med hund også! Det er nemlig to muligheter- en hvor du må gå over breen med brefører- en hvor du ikke går over breen. Vi gikk sistnevnte. Det er imidlertid en relativt krevende tur- og hundene ble godt slitne (eldstehunden var 10,5 år- jeg ville ikke tatt han med i år for å si det sånn..). Det er ganske bratt- så det er en stor fordel om hunden er lydig! Og det var veldig greit å ha hund som dro nedover snøen så man kan ake litt ekstra- så slipper man å gå de meterene :)

Skrevet

Har vært både på Galdhøpiggen og på Besseggen. Anbefaler sistnevnte med hund. :) Litt av opplevelsen rundt Galdhøpiggen er det å gå over breen synes nå jeg!

Skrevet

Alternativt kan du jo gå Glittertind, som ligger rett ved siden av. Faktisk er det DET som er Norges høyeste topp (hvis man regner med isen/snøen *kremt*)! Der går det fint an å ha med hund, men husk gode sko til deg selv! *au*

Skrevet

Har nå besteget galdhøpiggen med hund :lol: ..

70576-1217177124-9.jpg

70576-1217177124-10.jpg

70576-1217177124-6.jpg

Gikk ganske bra. Var mange andre hunder også. Været var knallbra! Det eneste som var litt kjiipt var å "gå i bånd" over breen, siden man må holde tempoet hele tiden. Vi gikk ganske seint da.. Men at hunden ville stoppe å snuse/gå på do + at de klarte å vikle seg inn i tauet et par ganger.. Men ellers gikk det veldig bra.. Var mye stein der oppe, så hunden bør kunne balangsere.

Men Jeg såg blant annet en collie, dachs og bull terrier som besteg fjellet

Skrevet
Så bra da. :lol:

Hvor lang tid brukte du?

*Tenke* .. Tror vi brukte 7 timer opp og ned. Så tar ca 3 timer opp.. Så var vi der i 1 time.. Så gikk vi ned igjen på 3 timer.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
    • Om kjøper har betalt full valpepris og hunden står registrert på valpekjøper, så eier denne alle rettigheter. Da er det normalt med en leasingavtale for kull hvor andre enn eier er oppdretter. Her vil nok avtalene være forskjellig, normalt sett leaser man for prisen av en valp eller en valp.  Hvilken avtale som gjøres er mellom partene selv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...