Gå til innhold
Hundesonen.no

Artig leke for hunden


Recommended Posts

Skrevet

Har 2 barn, de har en slik hoppeball de kan sitte på også holder de seg fast i 2 ører på ballen.

Hunden min er helt vill etter denne ballen, han kan jage ballen og bite i de 2 ørene i minst 10min uten pause.

Jeg kaster ballen og han jager etter - enkel og morsom måte å trimme bikkja på i alle fall :)

Har hunden din en litt uvanlig favorittleke?

Evt. hva er favorittleken?

Skrevet

Sita kan leke med det meste hun. Det går mye i ullsokker (hun har faktisk fått ett eget par som ligger i senga hennes :)), bruskorker, dorullhylser, og tomme halvlitersflasker som bråker så fint. Men yndlingsleken hennes er vel en kong wubba.

Skrevet

Arbeidshansker! Tror både det er fordi de lukter folk, og fordi de er gode å "riste død".

(PS: Jeg ville kanskje begrenset ballkastinga, spesielt om det girer hunden voldsomt opp. Kanskje bruke det som belønning, men ikke ellers - knapphetsgoder er mer verd, så kanskje du kan bruke det ved f.eks. innkallingstrening?)

Skrevet

Fibi har tennisballer eller gummiballer. Det er ikke verdens smarteste forsterker, sånn når man jobber der det befinner seg andre, eller når leveringa noen ganger plutselig uteblir og både bikkje og ball fyker avgårde og dett var dett. Scilos har ikke noe balldille og med han etablerer jeg en pasjon for draleker. :) Den morsomste var vel en gummiball gjemt inni en våt sokk. Virkelig flott å henge i! :) I dag har jeg kjøp en slags kong i tau, med vaniljelukt (æsj :) ). Vi får "krangle" litt om den i morgen, så blir den nok superkul den også. Orker bare ikke å gå med en våt sokk i lomma.... :)

Skrevet
Fibi har tennisballer eller gummiballer. Det er ikke verdens smarteste forsterker, sånn når man jobber der det befinner seg andre, eller når leveringa noen ganger plutselig uteblir og både bikkje og ball fyker avgårde og dett var dett. Scilos har ikke noe balldille og med han etablerer jeg en pasjon for draleker. :) Den morsomste var vel en gummiball gjemt inni en våt sokk. Virkelig flott å henge i! :) I dag har jeg kjøp en slags kong i tau, med vaniljelukt (æsj :) ). Vi får "krangle" litt om den i morgen, så blir den nok superkul den også. Orker bare ikke å gå med en våt sokk i lomma.... :)

Jeg skjønner han har en fascinasjon for sokker, når han til og med er med på drakamp med en som har ligget ute en stund :)

Skrevet
Sita kan leke med det meste hun. Det går mye i ullsokker (hun har faktisk fått ett eget par som ligger i senga hennes :lol:), bruskorker, dorullhylser, og tomme halvlitersflasker som bråker så fint. Men yndlingsleken hennes er vel en kong wubba.

Hehe, dorullhylser er en stor favoritt her i huset også :icon_redface:

Skrevet

Strømper og vaskefiller er en stor favoritt hos Timo i tillegg til "edderkopp" kosedyret hans :lol:

Skrevet

Doruller, putevar og pinner... Pinner er kanskje ikke så uvanlig for en hund, men for Loke er pinnetrangen så sterk at jeg faktisk bruker pinner som belønning når vi trener LP :lol: Det finnes ikke en innkjøpt leke i verden som kan måle seg med naturens dyrbare skatt... Praktisk nok er intressen størst rundt pinner jeg har tatt på så han er en kløpper i pinnespor (til å plukke pinnene alstå, sporet går det opp og ned med) og jeg risikerer ikke at han belønner seg selv med en tilfeldig valgt pinne når jeg bruker pinner som avstandsbelønning eller bruker lang tid før jeg sender han i belønning. Faktisk trener vi stort sett hver gang med mange pinner liggende rundt oss, men han kan jobbe som en idiot i mange minutter for å få tilatelse til å hente Den Viktige Pinnen.

Det som er negativt er at pinner er det eneste jeg kan slite med å bytte mot godbiter og at han har samme forholdet til apportbukken <_< Den er litt FOR viktig til tross for at han aldri har fått leke med den og jeg ventet i over et år med "hold apport" øvelser før han fikk løpe etter den..

Skrevet

Tulla leker med ganske mye, men det som trigger henne mest, er nok støvsugeren. Ikke til vanlig når alle "delene" er på, men når jeg tar av den nederste delen og det er bare et rør som suger, da tilter hun. Det er tydelig skrekkblandet fryd, og hun syns det er rasende festlig å få angripe den. Det klarer hun ikke å motstå uansett hvor daff hun er, hvor i løpetidssyklusen hun er, eller noe annet. Men det er dessverre litt upraktisk å belønne så mye med.. :rolleyes::lol:

Aynï leker med det meste, så jeg har ikke funnet ut hva som får henne til å tilte. Alt er liksom like gøy akkurat nå for tiden.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Alt det jeg rører og tar i syns Wapa er utrolig festelig å leke med...Før så var det ikke alltid like gøy å ha sokker på seg får å si det sånn :lol: Men pinner og baller er fortsatt favoritten.. :lol:

Skrevet
Tulla leker med ganske mye, men det som trigger henne mest, er nok støvsugeren. Ikke til vanlig når alle "delene" er på, men når jeg tar av den nederste delen og det er bare et rør som suger, da tilter hun. Det er tydelig skrekkblandet fryd, og hun syns det er rasende festlig å få angripe den. Det klarer hun ikke å motstå uansett hvor daff hun er, hvor i løpetidssyklusen hun er, eller noe annet. Men det er dessverre litt upraktisk å belønne så mye med.. :rolleyes::lol:

Aynï leker med det meste, så jeg har ikke funnet ut hva som får henne til å tilte. Alt er liksom like gøy akkurat nå for tiden.

Dette syns Stitch er kjempefestlig også - i tillegg står han å glefser og bjeffer der hvor lufta blåser ut av støvsugeren. Da ser han helt syk ut etterpå, for han blir helt tørr i munnen og leppa henger seg opp liksom :lol:

I tillegg syns han alt som ikke er lov er kjempegøy <_<

Skrevet

Frisbee er det morsomste Aron vet. Alt som kan has drakamp med (sokker, filler osv) er også supert. Dette bruker vi som oftes som belønning under LP og AG trening også ;)

Skrevet
Dette syns Stitch er kjempefestlig også - i tillegg står han å glefser og bjeffer der hvor lufta blåser ut av støvsugeren. Da ser han helt syk ut etterpå, for han blir helt tørr i munnen og leppa henger seg opp liksom :P

I tillegg syns han alt som ikke er lov er kjempegøy <_<

Fikk en liten overraskelse her om dagen da jeg støvugde. I begynnelsen da vi fikk Aynï støvsugde jeg hver dag, siden Tulla røytet og fordi det er greit at valper venner seg på sånt, hun var også vant til det fra oppdretteren. Grunnet litt eksamenslesing og mindre røyting, ble det en liten uke uten støvsuging, og det var da jeg skulle støvsuge igjen at jeg fikk overraskelsen: Aynï, som tidligere hadde sovet, lekt med andre ting eller generelt ikke brydd seg om støvsugeren, var blitt tullete! Jeg trodde at nå var all tilvenning borte vekk; for hun bjeffet mot, rev og slet i støvsugeren. Hva hadde skjedd med lille gullet mitt? Må det virkelig SÅ mye tilvenning til, HELE tiden, tenkte jeg?? :P Kunne ikke huske det med de forrige bikkjene..

Men så skjønte jeg det; hun hadde lært av Tulla. Bortsett fra en liten viktig detalj; Tulla angriper støvsugeren KUN når jeg tar av det fremste stykket og skal støvsuge lister, mens det brydde ikke Aynï seg om. Gøy å angripe uansett hva støvsugeren gjorde eller hvordan den så ut. For hun hadde tydeligvis sett Tulla gjøre dette to-tre ganger, så ved neste anledning var hun liksom like tøff.. :rolleyes: Jeg måtte bare kommandere Tulla inn i situasjonen og ba henne se hva hun hadde gjort..! <_< Og flinkeste Tulla ordnet opp; avledet Aynï med litt lek og kos, sånn at jeg kunne få støvsuge ferdig i fred og ro. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...