Gå til innhold
Hundesonen.no

Blondie (hvit dvergschnauzer)


Blondiemamma

Recommended Posts

Ja nå har altså Blondie fått sitt eget album her inne også, så her kan dere få følge Blondie sin oppvekst og liv i farger :D Blondie heter egentlig Schnauzerbelles Blonde Lady og ble født 11.12.2007 hos Linda Svingen i Sarpsborg... Og da hun ble 8 uker kom hun hit til Askim til oss :D Vi har Blondie på for, og oppdretteren skal ha 2 kull på henne og så er jenta heelt vår..

Første dagen hjemme... Barna hadde valgt ut en liten hundestrikkadrakt til henne som hun måtte prøve på

020420082154Kvrtt37mx7ejY5lafe.JPG

Sliten liten jente har sovnet i buret sitt

020420082139499yHt5daVAWQ13MJT.JPG

Blondie 10 uker.. Nybadet og nystelt

020420082120Bc6kyBxFlJkiHl5URq.JPG

ut på tur :D

020420082108rIOjQVRTxLKoCPXLLa.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 212
  • Created
  • Siste svar

Liten lurvete godjente på tur

020420082156WQAlYXQ5PcLbbcZum2.JPG

Fått ny hundeseng i dag jeg:

020420082135u6wsW9m3FYnf6MbYVb.JPG

Blondie er blitt 13 uker og er klar for å nappes.. oppdretter Linda er i full sving med å få pelsen av. .Og Blondie liker IKKE å måtte stå i ro:

020420082102ygaA68veC1kZdL8wOK.JPG

Siste finklipp på bena:

020420082145eZZIuqvH6dtxumgWYH.JPG

Kan noen hjelpe meg eller??

020420082152OXQio18bplPC7wOTpS.JPG

Blir jeg fin eller??

020420082108h7vj7ttXMxaEe6Oxfo.JPG

Se så pen jeg ble :D

020420082113UQIDgwa8tsYjFnueui.JPG

020420082153sTFp7FDAEgIDwHwmCP.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blondie har fått besøk av Oda som synes senga til Blondie var såååå fin:

020420082103g5keJLzj6MZMKLDIpu.JPG

Blondie og Roy (kjæresten min) kooooser seg i senga:

020420082155B26JOTtx2P6najlDUd.JPG

Her har jeg blitt 4 mnd

140420082254DOK7ELRmaZ9CdI1yvM.JPG

Blondie har blitt 4,5 mnd. .På tur i vårsola

210420082017xYCmqrZdydNNXxYU5o.JPG

Halen går konstant... Kronisk lykkelig denne jenta vår :D

210420082006tCtJz4B2fReUt5T6bR.JPG

Blondie må ha retriever blod i seg. .Hun bærer pinner, røtter og kongler KONSTANT :rolleyes:

210420082018dnb9nExihOSyL8eskQ.JPG

2104200821539ALt4iAbL4Z64nNDK7.JPG

Gjeiper jeg sier du?? :D

210420082100QdpIFQreNpX1P6lwmT.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun er så skjønn denne hvite pelsdotten :lol:

Myye finere enn de sorte rasesøskene, når man får hvite valper er det da kun hvite de får eller kan de få noen hvite og noen sorte ?

Takk takk :) Det er kun hvite det blir ja.... Jeg kan bare bruke hvit hanne på henne hvis jeg skal ha valper. Bruker jeg en annen farge blir ikke valpene godkjent som renrasede...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare skyte inn at kryssparring mellom fargevariantene er tillatt i andre land. Valpene blir da registrert som renrasede innen den fargen de blir født med. Man kan derfor få andre farger i kull også her selv om begge foreldrene er hvite dersom det ligger en kryssbarring lengre bak. Disse valpene regnes som renrasede også innen den fargekombinasjonen de er født med.

Hvite dverger er egentlig pigmentløse sorte dverger og oppsto i sorte kull. Disse var uønskede individer. Nå regnes de derimot som egen fargevariant i FCI, men er ikke godkjent av AKC. Det er ikke noe problem å få tak i hvite dverger i Norge pr i dag, da etterspørselen etter de hvite er litt lavere enn etter de andre fargene og det finnes oppdrettere over hele landet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Virkelig flotte bilder av nydelige Blondie!

Hvite dverger er egentlig pigmentløse sorte dverger og oppsto i sorte kull.

For at ingen skal misforstå og tro at hvit dvergschnauzere er albino må jeg rett litt på deg her LinKr, fordi ”pigmentløse” ofte er en beskrivelse på albino. Den hvite dvergschnauzeren har gen som blokkerer fargen sort i pelsen(gen: CD og CC), og er altså ikke albino.

Så fargen på pelsen er sort uten farge som gir hvit farge.

Når det gjelder pigment hos de hvite så er kravet i følge rasestandarden lik de andre fargevariantene (sorte lepper, sort snute, osv.). Og gen CD og CC har bare betydning for pelsfarge, ikke typen, ikke temperament. Så det betyr at den rasetypiske dvergschnauzeren består.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må innrømme at din er den første jeg har sett som er hvit, er det mange av de i Norge eller må du ut av landet for å finne en brukanes kar ?

Skal prøve så godt jeg kan å svare deg på dette spørsmålet.

Det finnes ikke så veldig mang av de hvite i Norge ennå, men det er en rase som er blitt veldig populær. Da vi kjøpte vår første i 2000 var det kun 5 registrerte i Norge, og i 2007 ble det registret 37 nye. Så det er ikke så mange av de i Norge ennå, regner med at det er litt i overkant av 200 totalt.

Hvis du ser på oppdretterlisten i vår raseklubb så består den av 6 oppdrettere, så det lar seg gjøre å få tak i de her i Norge. Vi driver oppdrett av både sort og hvit, og vi pleier å få flere henvendelser på de hvite. Så du kan kanskje forvente litt venting med så få oppdrettere, men det lar seg gjøre å finne en brukanes kar ja!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For en nydelig valp! :P Hilste på oppdretteren din på Hundelivsmessa ifjor, og da husker jeg hun nevnte at hun venta kull. Ble så sjarmert av den hvite dvergschnauzeren hun hadde på trimmebordet foran Schnauzernes stand. Hadde ikke sett hvite før, inntil da. Virket som en kjempetrivelig oppdretter, og hun hadde så mye pent å si om rasen og svarte på alle mine rare spørsmål.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer Schnauzerbelle’s Blonde Lady(Blondie) med fin kritikk og flott resultat på lørdag!

Og til deg også hvis det var du som gikk med henne, ser hun fikk ”vel vist” på kritikken - BRA :P

Takk takk :P Var jeg som gikk med henne ja ;) Hun var en engel å gå med. særlig i grupperingen... Sto som en påle gjorde lille tassen. .Og hun er jo bare 4,5 mnd.. Flinke lille jenta :P

Lill: Så gøy.. Prøvde å se etter en ung jente med borzoi jeg også, men så ingen ;)

Her er noen bilder av Blondie med BIR sløyfen. .Har ingen bilder fra da vi var i ringen siden oppdretteren tok de med sitt kamera. .men hun skulle sende meg de..

270420080924fYGWeWobFVSglpHlKe.JPG270420080904sDaFFAk4IepwjvYV1x.JPG

270420080923lkQxT1zIu2eh4h8D9D.JPG

Og her er kritikken hun fikk:

Dommer: Steinar Balken

4-6 mndr.

Feminint hode og uttrykk.Velplasserte øyne og ører.Noe fattig bryst.God hals,rygg og overlinje.Velplassert hode.Gode vinkler bak.Vel vist og trivelig temperament!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Litt kortere tur i dag, med Maps Timeline på. Viste seg at den kortere turen var 44 min uten stans. Ikke rart Ede ble sliten i går.  Det er altså padde flatt rundt her vi bor nå, og Mutterns gamle traver av en hjerne som har navigert i by og kuperte landskap hele livet, den tolker tydeligvis alt synlig som mye nærmere enn det egentlig er. Får mæppe rute i en æpp og sjekke nøyere før vi går nye turveier fremover. Ede har ikke oppdaget verken pinner eller bading ennå, og aner ikke hva slags paradis av et lykkeland mange andre hunder synes han sitter i her.
    • Han er utrolig søt og pen 😍 Jeg hadde slitt veldig med å ikke la det søte kjekkastrynet der få tvinne meg rundt potene. 
    • Takk, han er nuskesnusk kosemos søtnos når han ikke har biteraptus. Gikk en for lang tur i sted. Kjempekoselig på sandstrand i vindstille solnedgang og utforskning av ny og finere hjemvei, helt til han ble sliten og ville være hjemme uten å gå resten av veien som ikke luktet kjent. Veier ca 22 kg nå. Lettere å feilberegne sånt med mindre valp.  Tørst ble han også, og det er vanskelig å forklare en valp at det er dumt å drikke skittent sølevann når vi er hjemme om 5 minutter. Følte meg som en sadistisk mishandler hver gang jeg måtte dra ham unna en søledam.  Vel hjemme ville han jeg skulle legge meg sammen med ham (for å være sikker på at jeg ikke forsvinner ut av rommet? Han er skikkelig borrelås. Kun når han sover virkelig dypt jeg kan forlate rommet uten min personlige livvakt på post.) Han ble frustrert og prøvde bite og true og trekke meg til sengen. Han fikk viljen sin på det fordi han var ute av seg overtrøtt og trengte sove umiddelbart. Sover som en stein nå, og jeg tør ikke reise meg og gjøre noe, for tvert han er ute av dyp søvnfase våkner han av den minste bevegelse, spretter opp og er på jobb som personlig livvakt og assistent igjen. 
    • Jeg tyvtitter litt på insta, du er utrolig flink med ham og han virker jo som den perfekte hund. Jeg tviler ikke på at det er mye jobb og utfordrende i blant altså. Fortsett slik!
    • Hei og hå, lenge siden sist nå!  Tempo har blitt 1 år gammel 🎂 I den anledning har vi tatt HD og AD røntgen med topp resultat! HD: A og AD: 0. Veldig glad for det. Så da kan vi kjøre på med agility fremover uten å bekymre oss for den biten.  Vi har allerede gått et agilitykurs til etter jul, agility basic. Første kursdag gikk kjempebra. Han er en heit hund med mye motor, og kan fort gire seg opp litt vel mye og bikke over i stress. Men det var håndterbart på første treningen. Andre gang var han helt umulig. Det var en ganske utfordrende bane, og allerede hinder nummer 1 hadde vi utfordringer da det var et skrått hinder. Han koblet helt ut, gikk masse rundt og snuste, var lite samarbeidsvillig og jeg tenkte nesten at det bare var å gi opp agility. Satse på en mer beroligende sport. Men på siste kursdagen var han så fin å jobbe med igjen 😃 Vi må nok bare finne ut hvordan jeg best kan legge til rette for at han skal mestre oppgaven, og balansere det veldig i forhold til å ikke la han bikke over i for høyt stress. Jeg må også være nøye på å ikke la han ruse rundt på egenhånd, men gi han tydelige oppgaver.  Ellers trener vi jevnlig rally lydighet, lydighet i forbindelse med bruks, feltsøk og spor. Han har endelig kommet litt forbi den verste unghundsfasen hvor andre hunder er kulere enn alt, og klarer å fokusere mer og mer på trening. Deilig 😊 Feltsøk har vi trent mye alene, så han får påvirkning av at jeg går ut i feltet og ligger ut gjenstandene mens han er bundet fast i et tre. Jeg legger stort sett alltid 3-4 gjenstander ut, og lar han hente alle, med belønning i mellom. Vi har ikke trent på lydigheten på start enda. Med forrige kelpien fikk jeg kommentar på brukskurs at hun var "for lydig". De ville ha mer driv og lyst i søket, hvor jeg nok fort hadde krevd lydighet på startlinjen fra henne. Så nå prøver jeg å la Tempo få skikkelig søkelyst og driv med å ikke medta lydighetern helt enda. Så får vi se hvordan det går 🤣 Vi jobber iherdig med å få inn avlevering av gjenstander i utgangsstilling. Så langt får jeg han bare til å holde gjenstanden i utgangsstilling. Det å gå inn i utgangsstilling med en gjenstand i munnen, og sette seg, det er litt vanskelig enda. Jeg skylder på mannehjernen som ikke klarer å multitaske 🙈 I spor er han blitt mye flinkere til å plukke pinner. Nå trenger vi å trene mer på fremmedspor tror jeg. Vi er meldt inn i en brukshundklubb, og gleder oss til å få være med på både spor og feltreninger her fremover.  I starten av april reiser vi til Sverige for å gå MH. Det blir veldig spennende! 😄 Glemte nesten å skrive at vi har også debutert på utstilling! Jeg var skikkelig nervøs før vi skulle inn i ringen, og jeg har ikke vært nervøs på hundeutstilling på kanskje 16 år 😅 Dommeren så skikkelig streng ut, ringsekretæren og skriveren like så. Men da vi kom inn i ringen var dommeren så hyggelig! 😄 Første kommentaren vi fikk var "herlig humør". Da dommeren skulle ta på Tempo og stod først å snakket til han, så gjorde han alle triksene han kunne omtrent. Sitt, dekk, osv. Da sa dommeren "åå, kan du sitte, kan du dekke, du kan jo alt"! Så hyggelig opplevelse 😊 Vi var alene i ringen og Tempo stod som en påle! Det endte med BIR junior, BIR og CERT! Så da måtte vi ta med treningen å få gå i gruppen og Beste junior. Her fikk vi litt andre hunder sammen med oss i ringen, og Tempo var så morsom. Han løp rundt og virket som han tøffet seg for de andre hundene der han løp med halen rett til værs og bjeffet litt på de andre 🤣 Men alt i alt oppførte han seg ganske fint i grupperingen og.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...