Jump to content
Hundesonen.no

Griseører


Bonitapia

Recommended Posts

Posted

Jauda, no har ho "bæstemor" til Bonita, altså min mor vært å kjøpt en hel haug med griseører.

Bonita har nettopp fått et griseøre. Hun ligger og ruller på det akkurat no, og det ser ganske så teit ut :)

Går nå ut i fra at hun vil spise det opp etterhvert når den rullingen tar en ende.

Så det jeg lurer på er hvor ofte hunder kan få griseører? Kan jo tilføre at Bonita hverken blir dårlig i magen eller at hun legger på seg av det hun får å ete på. Det vil si at det skal en del til for at det skal skje :)

No har hun tatt det med til senga og tygger i vei.

Posted

Min hund liker griselabber best, og det får hun ca. en gang i uka ( i helga ) :)

men det går helt sikkert å gi det oftere, kanskje 2 ganger i uka men tror det holder med en:)

Posted

Ga jente mi grisefot en gang. Men det skulle hun ikke ha nei. Hun tok den i munnen og gikk bort til buret til lekevenninna si og la det så fint inni der. :) Deretter spankulerte hun så fint inn i stua igjen og la seg der med et knytebein. Og når venninna sku inn i buret sitt hadde hun en godbit der. Gavmild jenta mi kan du skjønne. :)

Grisøret er forøvrig borte vekke no. Så det var tydeligvis godkjent... :rolleyes:

Posted

Hehe... Har lite sansen for det selv i grunn. Men siden vi har fått det i gave så må det no brukes opp. Og det ser no ut til at jenta liker griseører.

Ellers så har hun fri tilgang på ulike tyggebein. Digger å kjøpe inn slike ting, og titte rundt på utvalget dyrebutikkene har av ulike typer tyggebein :)

For noen år siden følte jeg at jeg kunne slå på stortromma, og jeg kjøpte oksebein til dyret. Slik man kan kjøpe på dyrebutikken. Kom hjem fra handelen og var så fornøyd og litteranne stolt som hadde overtalt meg selv til å godta noe slikt på hybelen. Bikkja var kjempeglad for at jeg kom hjem fra byturen, og alt var fryd og gammen. Etter at vi kom hjem fra tur fant jeg frem beinet og la det på gulvet. Det bikkja gjorde glemmer jeg aldri. Hun gikk krypende rundt med halen mellom beina, og knurret mot beinet. Flere ganger gjentok det seg. Til slutt gikk hun og la seg på plassen sin og stirret på beinet mens hun knurret. Dette holdt på heile kvelden. Hun var ikke bortpå og snuste en gang. Og etter det har hun ikke fått så mye av naturlige bein. Faller visst ikke helt i smak hos henne :)

Posted

hehe, sånn var min med griseøret og, han var dritredd det :) stod bare å knurra og boffa, og skulle ihvertfall ikke være i nærheten av det. men jeg satte meg med det i fanget helt til han tørte å komme nærmere. fikk ros hver gang han nærma seg et skritt. tilslutt så spiste han det opp :rolleyes:

men jeg har hørt nå i det siste at grisekjøtt visstnok ikke er så sunt. siden grisen har en bakterie som ikke blir borte når man behandler det engang. og noen hunder reagerer veldig negativt på det. jeg veit om en som holdt på å stryke med av det!! :)

så her får de kun "naturlige" bein.

Posted

Du kan fint gi hunden et par griseører i uka, forutsett at den tåler det :thumbsdown: Ellers kan du gi oksestruper, vom, oksemuskler, grisehaler og masse annet tørket snacks. Men her i gården er margbein mest populært, helst ferske som ikke har vært fryst ned. :frantics: Når det gjelder ører, så sier man gjerne at okseørene er "sunnere" enn griseører. Dog ikke like smakfulle. Det kunne også vært et alternativ. Eller hva med tørrfisk?

Posted

Hysj... Må ikke nevne ordet tørrfisk. Da er det ei som virkelig blir helt gal. Ei venninne har lånt henne med på en del høstferier for å hjelpe til med å fange inn en del villsau. Og stefaren hennes driver med tørrfisk. Bikkja fotfølgte ham hele tiden i håp om å få tørrfisk. Det er virkelig snadder mener jenta mi. Men det lukter ikke noe særlig godt. Usj. Men skal kjøpe en del tørrfisk til sommeren. Så har hun noe godt å spise på når hun står i hundegården der jeg skal jobbe i sommer.

Kom på en liten ting. Jeg hadde vært i butikken og kjøpt oksemuskel, og bikkja lå å gnagde på den. I mens satt jeg å pratet med ei venninne som jobbe i dyrebutikk og nevnte at bikkja lå å tygde på oksemuskel. Da lo venninna mi og fortalte hva bikkja egentlig lå å tygde på. Skal si jeg ble litt rød i toppen :thumbsdown:

Posted

Haha. Ja, det er en grunn til at vi (jobber på dyrebutikk jeg også) kaller det oksemuskel. Det er saktens en muskel, men ikke hvilken som helst :thumbsdown:

Posted

Det man skal være obs på med griseører (og annen snacks), er at hunden tåler det. Gjør den det, er det jo flott. :P Noen hunder kan bli litt "bløtere" i magen av mange griseører. Noen hunder er mer sensitive i magen ovenfor noen matvarer, som grisører. Min hund kan gjerne spise et øre eller to uten å reagere, men griselabbene bør vi derimot være litt forsiktige med å gi for mange av. Man må vel bare prøve seg litt frem og se hva som fungerer på sin hund, så man kan ikke si at sånn og sånn er bra eller dumt for alle hunder; det er individuelt.

Den andre tingen er at griseører er veldig fetende, spesielt i forhold til okseører, som Maria nevner. Har man en hund som sliter med overvekt, så bør man ikke gi griseører annet enn til jul omtrent! ;) Har man en hund man gjerne vil fete opp litt mer, kan noen griseører i ny og ne være til hjelp.

Posted

Pass også på å kjøpe griseører som ikke er røkte. De er ofte verre for sensitive hunder enn de som kun er tørkede.

Posted
Pass også på å kjøpe griseører som ikke er røkte. De er ofte verre for sensitive hunder enn de som kun er tørkede.

Hvordan ser man forskjell?

Guest Maritus
Posted

Her bruker vi en evighet på og tygge opp ett griseøret, men griselabb der imot det går raskt ned. Vi har vell ikke noe fast rutine får slike ting. Men vi gir nesten aldri henne det mer enn 2 dager i uka, pluss-minus.

Posted

Ser ut som hun tålte det. Har enda ikke vært dårlig i magen. Heldigvis.

Hun har ikke for vane å legge på seg. Vi har vel egentlig slitt med det motsatte opp gjennom tiden. Hun bruker så mye energi bare ved å være til, og har vært vanskelig å holde i et rimelig godt hold.

Men ved nærmere ettertanke så er hun i forbausende bra stand :rolleyes: Ikke så tynn som hun vanligvis har vært.

Tenkte hun kunne få et grisøre i uka. Men da lurer man jo på hvor lenge griseører holder seg. Kan ikke se holdbarhetsdato på pakken. Vi fikk 20 stykker, og det vil si at vi har 19 igjen. Hmm... Kan dem holde seg bra så leng? Dumt om dem blir ødelagte før vi får brukt dem opp.

Og hvordan kan man se forsjell på hvordan grisørene er tilberedt?

Kanskje man skal være snill å gi bort noen dersom dem ikke holder så lenge.

Posted
Hvordan ser man forskjell?

Godt spørsmål.. Men butikken skal vite hva de selger. Hos oss tar vi kun inn tørkede ører.

Noen som vet utseendeforskjellen?

  • 3 weeks later...
Posted
Ser ut som hun tålte det. Har enda ikke vært dårlig i magen. Heldigvis.

Hun har ikke for vane å legge på seg. Vi har vel egentlig slitt med det motsatte opp gjennom tiden. Hun bruker så mye energi bare ved å være til, og har vært vanskelig å holde i et rimelig godt hold.

Men ved nærmere ettertanke så er hun i forbausende bra stand :rolleyes: Ikke så tynn som hun vanligvis har vært.

Tenkte hun kunne få et grisøre i uka. Men da lurer man jo på hvor lenge griseører holder seg. Kan ikke se holdbarhetsdato på pakken. Vi fikk 20 stykker, og det vil si at vi har 19 igjen. Hmm... Kan dem holde seg bra så leng? Dumt om dem blir ødelagte før vi får brukt dem opp.

Og hvordan kan man se forsjell på hvordan grisørene er tilberedt?

Kanskje man skal være snill å gi bort noen dersom dem ikke holder så lenge.

Du kan lugte forskel på om giseørerne e tørret elle røget, som regel er de røgede mere bune i farven.

Så længe du opbevarer griseørerne på et tørt og køligt sted kan de sagtens holde sig nogle måneder, og det er nemt at se hvis de er blevet dårlige, da de mugner.

Posted

Ok.

Har fått tips om å legge dem i fryseboksen. Og la dem dermed nedi fryseboksen. Blir spennende å gi frøkna det i morgen.

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...