Gå til innhold
Hundesonen.no

Fototips


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Har kjøpt meg nytt speilreflekskamera ( Nikon D200), og kan ikke lenger bare surfe på "auto". Får det til rimelig bra- selv innendørs- når objektet som skal fotograferes er i ro, men har ennå ikke fått til et løpebilde.

Noen tips til innstillinger for bevegelsesbilder inne i store haller?

Skrevet
Har kjøpt meg nytt speilreflekskamera ( Nikon D200), og kan ikke lenger bare surfe på "auto". Får det til rimelig bra- selv innendørs- når objektet som skal fotograferes er i ro, men har ennå ikke fått til et løpebilde. Noen tips til innstillinger for bevegelsesbilder inne i store haller?

Dersom du ikke kan bruke blitz (og den når jo som regel ikke så langt inne i en hall - jeg regner du tenker på fotografering av hunder på utstilling og sånt...hehehe), så er et lyssterkt objektiv alfa og omega.

Jeg testet ut mitt 50 mm fastobjektiv med f/1,4 - stilte inn kameraet på lukkerprioritert innstilling, stilte da inn på 1/200 sek og lot kameraet ordne resten (da spretter selvsagt ISO opp og man får litt grovkorna bilder, og blenderen blir veldig stor og man får liten dybdeskarphet). Da ble bildene sånn (fotograf er Jeanette forøvrig):

MezzoforteSurprise06.jpg

Det blir jo ikke perfekte bilder, men bedre enn ingenting :ahappy:. Objektiver med zoom og denne muligheten til blender koster jo skjorta, dermed er 50 mm en god valg - man har ingen zoom, men man får da heller beskjære bildene i etterkant :ahappy:.

Skrevet

Jeg tok bilder under agnm i 2006, i Vikingskipet. Den eneste linsen som funket å ta bilder med da var 50mm f1,8, billigere versjonen av Siris linse. Jeg brukte bare manuelle innstillinger, og tok bilder uten blitz. Med iso 1600 fikk jeg lukkertider på mellom 1/640 og 1/1000 del avhengig av fargene på hunden. Alternativet er å kjøpe en god blitz - en ekstern blitz koblet til kameraet kan dekke mye større område enn den innebygde.

Bildene fra nm finner du forøvrig her.

Skrevet

Takk for svar.

ISO'en har jeg kontroll over- og ekstern blitz har jeg også, men liker best å fotografere uten blitzen, da den tidvis bruker LANG tid på å lade opp igjen.

Noen som kan fortelle meg hvordan jeg ordner med blenderåpning på NikonD 200?

Har en forholdsvis bra linse. Nikon DX 18-200.

Skrevet
Takk for svar. ISO'en har jeg kontroll over- og ekstern blitz har jeg også, men liker best å fotografere uten blitzen, da den tidvis bruker LANG tid på å lade opp igjen. Noen som kan fortelle meg hvordan jeg ordner med blenderåpning på NikonD 200?

Har en forholdsvis bra linse. Nikon DX 18-200.

Jeg er heller ikke overvettes begeistret for å bruke blitz, både fordi den fort kommer til kort og fordi den bruker lang tid på å lades ofte.

Jeg vet ikke om D200 er lik D300 mht plassering av diverse knapper, men jeg stiller blenderåpningen på et hjul foran på kameraet, med pekefingeren, rett nedenfor utløserknappen (i manuell eller blenderprioritert innstilling (A)). Men det er objektivet som er viktig her - og det du har har vel en blenderåpningsmulighet på f3,5. Det KAN hende det er tilstrekkelig, men det jeg så på mitt objektiv da jeg brukte det, var at det lå på blenderåpning på mellom f1,4 og f2,0 stort sett. Det er mulig du kan avhjelpe det litt med å bruke eksponeringskompensasjon også - jeg er ikke så god på det, men driver og tester ut litt på mitt kamera nå i litt ulike settinger :P.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...