Gå til innhold
Hundesonen.no

Fototips


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Har kjøpt meg nytt speilreflekskamera ( Nikon D200), og kan ikke lenger bare surfe på "auto". Får det til rimelig bra- selv innendørs- når objektet som skal fotograferes er i ro, men har ennå ikke fått til et løpebilde.

Noen tips til innstillinger for bevegelsesbilder inne i store haller?

Skrevet
Har kjøpt meg nytt speilreflekskamera ( Nikon D200), og kan ikke lenger bare surfe på "auto". Får det til rimelig bra- selv innendørs- når objektet som skal fotograferes er i ro, men har ennå ikke fått til et løpebilde. Noen tips til innstillinger for bevegelsesbilder inne i store haller?

Dersom du ikke kan bruke blitz (og den når jo som regel ikke så langt inne i en hall - jeg regner du tenker på fotografering av hunder på utstilling og sånt...hehehe), så er et lyssterkt objektiv alfa og omega.

Jeg testet ut mitt 50 mm fastobjektiv med f/1,4 - stilte inn kameraet på lukkerprioritert innstilling, stilte da inn på 1/200 sek og lot kameraet ordne resten (da spretter selvsagt ISO opp og man får litt grovkorna bilder, og blenderen blir veldig stor og man får liten dybdeskarphet). Da ble bildene sånn (fotograf er Jeanette forøvrig):

MezzoforteSurprise06.jpg

Det blir jo ikke perfekte bilder, men bedre enn ingenting :ahappy:. Objektiver med zoom og denne muligheten til blender koster jo skjorta, dermed er 50 mm en god valg - man har ingen zoom, men man får da heller beskjære bildene i etterkant :ahappy:.

Skrevet

Jeg tok bilder under agnm i 2006, i Vikingskipet. Den eneste linsen som funket å ta bilder med da var 50mm f1,8, billigere versjonen av Siris linse. Jeg brukte bare manuelle innstillinger, og tok bilder uten blitz. Med iso 1600 fikk jeg lukkertider på mellom 1/640 og 1/1000 del avhengig av fargene på hunden. Alternativet er å kjøpe en god blitz - en ekstern blitz koblet til kameraet kan dekke mye større område enn den innebygde.

Bildene fra nm finner du forøvrig her.

Skrevet

Takk for svar.

ISO'en har jeg kontroll over- og ekstern blitz har jeg også, men liker best å fotografere uten blitzen, da den tidvis bruker LANG tid på å lade opp igjen.

Noen som kan fortelle meg hvordan jeg ordner med blenderåpning på NikonD 200?

Har en forholdsvis bra linse. Nikon DX 18-200.

Skrevet
Takk for svar. ISO'en har jeg kontroll over- og ekstern blitz har jeg også, men liker best å fotografere uten blitzen, da den tidvis bruker LANG tid på å lade opp igjen. Noen som kan fortelle meg hvordan jeg ordner med blenderåpning på NikonD 200?

Har en forholdsvis bra linse. Nikon DX 18-200.

Jeg er heller ikke overvettes begeistret for å bruke blitz, både fordi den fort kommer til kort og fordi den bruker lang tid på å lades ofte.

Jeg vet ikke om D200 er lik D300 mht plassering av diverse knapper, men jeg stiller blenderåpningen på et hjul foran på kameraet, med pekefingeren, rett nedenfor utløserknappen (i manuell eller blenderprioritert innstilling (A)). Men det er objektivet som er viktig her - og det du har har vel en blenderåpningsmulighet på f3,5. Det KAN hende det er tilstrekkelig, men det jeg så på mitt objektiv da jeg brukte det, var at det lå på blenderåpning på mellom f1,4 og f2,0 stort sett. Det er mulig du kan avhjelpe det litt med å bruke eksponeringskompensasjon også - jeg er ikke så god på det, men driver og tester ut litt på mitt kamera nå i litt ulike settinger :P.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...