Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasevelger -test-


SaraS

Recommended Posts

  • Svar 104
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Litt morsomt :ahappy:

Fikk 95% på amerikansk cocker spaniel som jer er oppvokst med

Fikk 94% på cavalier som jeg har nå

Fikk 92% på Toller som jeg har hatt

Skrevet

Jeg har visst funnet rett rase etter hva som passer meg jeg også.

Miniature schnauzer 96%

Evt kan jeg bytte til shiba inu eller tibetiansk terrier - de kom også opp på 96%

Skrevet

Aussie, breton, irsk setter og toller på 98% - det er vel egentlig ingen av dem jeg har lyst til å ha. Labradoren kom på 13. plass med 95%... Og de rasene jeg har mest lyst på per i dag kom som nr 16 med 94% (groenendael) og nr 45 med 92% (staffordshire bull terrier).

Skrevet

1. Australian Shepherd, 99%

2. Tervuen, 97%

3. Polish Lowland Sheepdog (?), 96%

4. Australian Cattledog, 95%

5. Bearded Collie, 95%

6. Border Collie, 95%

7. Brittany (?) - 95%

8. Engelsk Springer Spaniel - 95%

9. Airedale terrier - 94%

10. American Water Spaniel - 94%

Men min egen rase var bare 91% da :ahappy:

Skrevet

Jeg bør skaffe meg en am cocker eller en engelsk springer spaniel i følge testen. Wheaten sto på 95%, beardis fantes ikke blant anbefalte hunder. Kanskje den går som stor hund i denne testen, jeg krysset av på middels stor.

Skrevet

Labrador 99%

Nova Scotia/Golden/English Springer Spaniel 98%

Brittanny/Field Spaniel/AmCocker 97%

Fantastisk! :ahappy:

Guest Dratini
Skrevet

Test #1

1. Aussie

2. Terv

3. Malle

4. Groendael

Men inne på siden der finner jeg ikke hoffen...

Test #2

Beauceron 98%

Belgian Tervuren 98%

Belgian Malinois 97%

Doberman Pinscher 97%

German Wirehaired Pointer 97%

Australian Shepherd 96%

Belgian Sheepdog 96%

German Shepherd Dog 96%

German Shorthaired Pointer 96%

Weimaraner 96%

Rhodesian Ridgeback 95%

Canaan Dog 94%

Pointer 94%

Airedale Terrier 93%

Anatolian Shepherd 93%

Chesapeake Bay Retriever 93%

:ahappy:

Skrevet

Ikke veldig imponert, men nå hadde jeg ikke ventet å finne buhund der heller da :ahappy:

Men når det høyeste alternativet for fyrsisk mosjon om dagen er 30-45 min blir jeg litt sånn: <_< :rolleyes:

Skrevet

Disse kom på 98% hos meg: Griffon (:ahappy:), Affenpincher, Cavalier, Dverg Schnauzer, Westie, Norwich Terrier, Japansk Chin og Australsk Terrier.

Skrevet

Haha..

Fikk 100% faktisk på American Foxhound. :) Fikk også opp endel andre jakthunder, terriere, veldig aktive raser o.l., ikke min type hund i det heletatt.

Whippeten(Som jeg ønsker meg) fikk jeg 98% på da.

Sheltien(Som jeg jo har) fikk jeg 96% på, og den lå veldig langt ned på lista.

Så etter denne testen er jeg visst heeelt uttpå jordet, jeg burde nok heller skaffe meg en veldig energisk sak, gjerne litt sta og som har vanskelig for å lære, jakthund aller helst, i motsettning til min lite/middels aktive, lettlærte, veldig førerorienterte gjeterrase, så feil man kan ta altså :ahappy::)

Skrevet

Jeg må visst begynne med jakt... Det var Pointer (99% !)på første, og så litt lenger ned kom Weimaraner, i mellom der var det Alaskan Malamute, Border Collie, Am.staff, og noe annet.. Basenji på 96%, fornøyd med det... :ahappy:

En god del raser før Basenjien, men så tok jeg ikke hensyn til størrelse, og Basenjien var minst på de to første sidene! :rolleyes:

Skrevet

De fleste av disse spørsmålene handlet jo om mangel på oppdragelse. :ahappy: Jeg vil ha de tennisballene jeg ber om i fanget, takk. Dessuten er jeg ikke interessert i å sparke fotball med hunden, men den får mer enn 45 minutter med mosjon. Hver dag. Men jeg kan visst både ha diverse spanieler (98%) og toller (97%), så jeg får vel være fornøyd likevel. :)

Skrevet

99%: Tervuren og Polish Lowland Sheepdog.

98%: Amerikan Eskimo Dog (standard, miniature og toy), Australian Sheperd, English Setter, English Springer Spaniel, Field Spaniel, Gordon Setter, Poodle (standard) og Shetland Sheepdog.

97%:Amerikan Cocker Spaniel, Bearded Collie, Belgian Sheepdog, Canaan Dog, Cavalier King Charles Spaniel, Collie, English Cocker Spaniel, German Wirehaired Pointer, Komondor, Portugese Water Dog, Welsh Springer Spaniel og Wirehaired Pointing Griffon.

Har ikke hund enda så rasevelger er velkommen her i gården, men jeg tar dette med en klype salt.

Er litt allergisk, så det er vel puddelen og Portis som er mest aktuelt her (jeg som hadde lyst på en ISWT! :) )... Trodde ikke Terv skulle komme på en førsteplass.

:ahappy:

Skrevet

Jeg fikk toller på 98%, australian cattledog og aussie på 97% og strihåret vorsther på 96%.. Pinscheren som foreløpig står øverst på min liste over hund nr. 2 kom på 90%. Flat'en er ikke oppført blant passende raser engang.

Skrevet

haha, passer ikke så veldig bra nei :)

Fikk disse på første side:

Gordon Setter 98%

Pointer 98%

portuguese Water Dog 98%

English Setter 97%

Field Spaniel 97%

German Shorthaired Pointer 97%

Sussex Spaniel 97%

Kunne aldri tenke meg noen av disse!

Favorittrasene mine kom ikke så veldig høyt på lista, bortsett fra collie

Collie kom på 2. side med 96%

Flat coated retriever 95%

Wheaten terrier 94%

Schæfer 92%

riesenschnauzer 92%

Shetland sheepdog 92% (og den kom langt bak!) :ahappy:

Guest Christine
Skrevet

De hundene som jeg er interessert i, fra de mange treffene jeg fikk:

German Wirehaired Pointer 99%

Gordon Setter 98%

English Setter 97%

Irish Setter 96%

Pointer 96%

Australian Cattle Dog 95%

Australian Shepherd 95%

Belgian Tervuren 95%

German Shorthaired Pointer 95%

Weimaraner 95%

Ibizan Hound 91%

Staffordshire Bull Terrier 90%

Skrevet

99 %:

Brittany -

NOEN SOM VET OM DETTE ER DET SAMME SOM BRETON,ELLER OM DEN HAR NOE NORSK NAVN ???

98 % :

Jakt cocker

Toller

97 %:

Engelsk cocker

Engelsk springer

96%:

Amerikansk Cocker

95%:

Beagle

Pembroke welsh corgi

94%

Aussie

Tervuren

Keeshound

Welsh springer spaniel

Wippet

Harrier

WElsh er det jeg ønsker meg - ikke så langt unna da :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...