Gå til innhold
Hundesonen.no

Saks


Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet ikke hva det heter så da spør jeg.. Hvor får man kjøpt sånne sakser som ikke klipper "rett" av men klipper sånn at det ikke ser så "klipt" ut?? Huff, det ble vanskelig å forklare.. Trenger det til pelsdotten som allerede har anlagt en dæsj pels på sin merkelige lille hale. Stumphaler (særlig de som ikke er helt korte) ser mye bedre ut når de ikke har en tynn "pels-stripe" på tippen syns jeg. Oppdretter sa jeg burde bruke en spesiell saks og ikke en vanlig saks..

Koster de mye forresten?

Skrevet
og på hundebutikker for en tusing.

Tuller du?? 1000,- ? Oh my, det er visst dyrt å ha pelshunder ser jeg :shocked: Biltema da? Hvilken plass er det å ha sakser? jaja, biltema har vi ikke uansett her i byen. :wub:

Skrevet

Jeg mener jeg har sett en type effileringssaks på en av hobbybutikkene i Bodø, tro om det var smykkestein det var på. Og en plass til jeg ikke kommer på i det hele tatt. Men se på dyrebutikken både i byen og på trekanten, jeg tror nok de har noen av de billigere saksene :wub:

Skrevet

Du kan også alliere deg med en frisør, hvis du kjenner noen? Når saksene er blitt for dårlige for dem så er de helt sikkert fortsatt finfine for deg :wub:

Jeg fikk saksene til en som akkurat er ferdig med læretiden, hun hatet de saksene iforhold til de hun bruker nå, og jeg syns de er drit gode, så da fikk jeg de ;)

Skrevet

vet de har et sett med en vanlig saks og en effileringssaks i SparKjøp katalogen til 40 kr også... Aner ikke kvalitet på disse da.

selv kjøpte jeg en på en dyrebutikk til 100 kr, men denne klipper ufattelig dårlig. Så jeg skal teste de fra SparKjøp. Men uansett så holder de nok til den vesle pelsklippingen på en aussie.

Jeg stusser på stumpen til Bridie, og ørene hennes med min saks. Og det funker jo, jeg bare må bruke litt tid :wub:

Skrevet

Dra på utstilling eller allier deg med noen som skal. Mange gode fine tilbud der. Selv venter jeg på sakser som noen kompiser skal kjøpe med fra Crufts (hvis de ikke glemmer det da - sende sms).

Skrevet

Jeg har en sånn rase hvor effileringssaks/tynnesaks er nødvendig. Man får de som enkle eller doble, dvs at er den enkel så har den tagger kun på ene "skjæret", mens er den dobbel er det tagger på begge. Lurt å vite hva du trenger før du kjøper. :wub: Jeg bruker kun enkel.

Da jeg fikk Tulla hadde jeg kjøpt inn en sånn saks, kjøpte den på dyrebutikk til en hundrelapp eller to, men så hadde moren min vært i Sverige og kjøpt med seg en derfra, så da byttet jeg inn den jeg hadde kjøpt. Ante jo ikke noe om kvalitet på noen av de, men jeg vet i alle fall såpass at den jeg endte opp med er sinnsykt dårlig! :rolleyes: Har jo hatt den i 2,5 år nå, men det siste året har den blitt dårligere; dvs at den har begynt å ruste. Den har heller aldri "tatt" skikkelig, og hårene henger seg fast i taggene, noe som gjør det vanskelig å klippe fordi man hele tiden må ta pause fra klippingen for å fjerne hår, og dermed mister man kanskje både grepet på hunden/pelsen og oversikten over hvor man var og hvor man har klippet.

Derfor er jeg også på utkikk etter en ny sånn saks, og i myyye bedre kvalitet denne gangen. Jeg ville aldri funnet på å kjøpe fra Sparkjøp eller noen andre "slike" steder, selv om man selvsagt kan være heldig. Jeg er ikke villig til å betale 800kr for en saks heller, for så ofte bruker jeg den ikke. Tenker å kjøpe en til ca 400kr +/- Ellers har jeg hørt at noen (oppdrettere?) velger å kjøpe litt billigere sakser (som de til 300-500kr) og heller bytte den ut, i stedet for å investere i noen som koster grisemye. De dyreste kan nemlig slipes, noe som også vil si at de selvsagt blir sløve. Hvis det er noe man gidder/har mulighet til å gjøre/ikke er så dyrt, så er nok det lureste i lengden å kjøpe en skikkelig saks.. Men så var det dette med at alt er så dyrt, og så må man ha en avveining om hva man egentlig trenger, hvor ofte man bruker saksen, om man heller vil kjøpe noe billig til 200kr hvert år eller ikke, osv. Jeg vet ikke hva det koster å få sakser slipt eller om man kan gjøre det selv, så det skal jeg ikke uttale meg om. Poenget mitt er vel bare at det er endel ting å ta hensyn til når man skal kjøpe..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...